Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • cristianc

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2008

  • Mesaj Privat
"Szilid", spune-mi si mie, te rog, cat face sa schimb distributia la Corsa din semnatura?
Am cateva piese (mai exact: lant distributie, intinzator lant distributie, sina ghidaj, sina ghidaj lant distributie).
Piesele sunt originale si sigilate.
Ce imi mai trebuie si care este manopera pt un schimb "ca la carte".

Multumesc anticipat.
Skip ads

  • szilid

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Piesele care trebuie schimbate gasesti la prima pagina descris meticulos de catre Dan Cuciureanu.

Daca studiezi topicul vezi ce inseamna o distributie ca la carte facuta (motor silentios) si unul care este opusul lui ( supape indoite,..., motor facut praf ,....)
Recomandare: fugi de la service-ul care nu iti arata kitul KM care foloseste la motor. De zis zic multi ca au, de avut au mai putini Wink

Vizavi de manopera nu zic nimic, nu vreau discutii. Pentru mine o manopera corecta este un pret care acopera o munca de calitate si facuta cu drag!
  • cristianc

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Unde gasesc o trusa KM si cat costa?
Sau gasesc la cineva in Bucuresti una de imprumut/inchiriat?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Trusa nu gasesti decit foarte greu si costa de nu merita sa-ti cumperi, vezi ca in B are maiandrei, nu o da cu imprumut dar poate iti face un angajat de la el lucrarea, despre mecanici nu ma intreba ca pe astia noi nu-i cunosc.

LE
Mare grija cine lucreaza la motor, deci in plus fata de cele cunoscute daca ai documentatie apar multe secrete care din pacate numai in timp le afli, bine unele sunt de simt tehnic. Chiar zilele trecute a trebuit sa intervin dupa schimbare distributie la un Z12XE care tremura de sa cada, cod P0340, piese cumparate degeaba si nemontate...lucrarea a fost facuta de un mecanic de pe la Renault (posibil corect ca am discutat cu el si nu era chiar tampit, stia ceva meserie), fara scule si experienta la acest motor distributia a iesit ca la Nea Vasile Laughing , am remediat la ce am avut acces si pus la punct distributie. Motorul a incetat orice tremurat sau cod eroare, ca mai are alte greseli de montaj asta este, nu-mi apartin si vaya con dyos.
Sfatul meu e sa mergi la cineva care are scule deci pe linga chei dino si trusa cale sa fie un compresor, un flex mic, un turbojet nu strica deloc si neaparat sa fi facut destule distributii la ele.
Skip ads

  • cristianc

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Dan, ti-am dat PM la inceputul lunii insa nu cred ca l-ai citit.
Te rog sa verifici daca il mai ai, daca nu iti spun din nou detalii. Ideea este ca pe la vara as putea ajunge prin Iasi. Poti sa ma ajuti? Se rezolva intr-o zi? Am unele piese. M-ar interesa si restul, daca poti sa le procuri (la momentul respectiv). Tinem legatura? Spune-mi, daca poti, si un cost pt schimb.
Multumesc anticipat
  • andi_d_cluj

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Buna seara!
Am o Corsa C din 2004 cu 65000km la bord, dar cu siguranta ca nu sunt reali. Din ceea ce am citit si din filmuletele postate cred ca am si eu de schimbat distributia. Stiti cumva un service care poate face acest lucru in Cluj-Napoca sau in zona si are trusa bde cale care am inteles ca este sfanta?
  • CRISTEA ioan

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
buna ziua.
am o agiluta din 2001 are 75000km si tacane motorul de ceva vreme, restul e OK.
in sibiu sau in jurul sibiului cunoasteti un mecanic bun care are tot ce trebuie (scule,pricepere) pentru a schimba distributia?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
andi_d_cluj la Cluj nu stiu si nici nu am vazut pe forum ceva, Bogdan (sper ca nu il botez) a cautat si nu prea a gasit ca avea intrebari cheie la care mecanicii o dadeau la balbaiala, la reprezentanta scump asa ca s-a urcat in masina si a venit pana la mine, mai cauta sau mai asteapta, idea e sa nu astepti prea mult ca pvuidx tot din Cluj la care a sarit si motorul e cam praf.

CRISTEA ioan in Sibiu la fel nu am auzit sau citit ceva, daca esti amator de mers pina in TM acolo stiu pe cineva care il pot recomanda la fe ca si altii care au postat pe aici.
Skip ads

  • Furdui

  • Mesaje scrise: 1,067
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Dacã ești absolut convins ca are 75 000 Km, nu trebuie sa schimbi distribuția, sau mai exact nu se schimba in mod normal la kilometri ãștia. Poate ai un ulei prost, sau nu as vrea sa te necãjesc, kilometrii mai mulți.

Dacã cumva mașina ta e de 1,0 l, spun cei care au astfel de mașini ca sunt mai gãlãgioase. Oricum înainte de a te apuca de treaba sa ți-o diagnosticheze un mecanic bun.
  • pvuidx

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2009

  • Mesaj Privat
pe maine va fi gat masina mea si sa vad cum se comporta si doar dupa acea iti voi spune unde am fost(sa nu se supere nimeni dar pana nu vad cum va functiona masina nu trimit pe nimeni acolo, ca dupa sa ma injure) voi pune si poze, pret si ce sa reparat. o zi buna
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Simptomul este clar si scris de mai multi, daca tacane la cald si la oprire face tac-tac se schimba distributia, povesti cu km reali sunt multe din pacate asa ca baza in aia 75,000km e cam vax albina.

pvuidx iti tinem pumnii ca mai mult de atat nu putem, sa verifici consum ulei dupa operatiune (toba afumata) si daca ai spuma pe buson ulei, in rest te uiti dupa scurgeri si zgomote suspecte, martori bord etc.
  • CRISTEA ioan

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
ce-i cu spuma la buson? ce indiciu e asta? uleiul este 10w40.
toba este curata.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Este scris, citeste!
Spuma este normala iarna, la vremea asta NU!
https://www.clubopel.com/vie...4565&start=60
Citeste si despre ulei, al tau e cam gros...
  • csongi

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Mures
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
La Tg. Mures pot recomanda eventual un mecanic bun.
  • pvuidx

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2009

  • Mesaj Privat
au terminat de reparat si masina mea se pare ca merge bine (acum numai stiu care trebuie sa fie sunetul Smile)pretul a fost 3300 lei: reparatii chiuloasa, schimb segmenti, garnitura chiuloasa, semering supapa, supape, si tot ce tine de distributie. problema este ca acum am eroare 1405 egr-ul daca mai face figuri saptamana viitoare voi merge sa-l schimb. (sper sa gasesc cum sa postez poze si un filmulet cu motorul facut. va doresc o zi buna
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Vezi ca egr-ul se poate curata.

LE: Uite link: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=9280
  • pvuidx

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2009

  • Mesaj Privat
am uitat sa mentionez sa curatat tot la motor in afara de admisie, multumesc de sfat, voi verifica si daca nu se poate repara o voi schimba.


Ultima modificare facuta de pvuidx la Vin 07 Mai, 2010 7:19 pm
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Nu era rau daca curatai si admisia, eu cand am schimbat distributia la @szilid am curatat si admisia si egr si throttle. Este mai accesibil cand faci distributia.
  • pvuidx

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2009

  • Mesaj Privat
sitiu ca era bine sa-l curat (si ca trebuia sa schimb si pistoanele) dar acum sa vad cum se comporta si sunt bucuros ca e reparat:)
  • pvuidx

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Buna seara la toata lumea, dupa 300 km si resetare cod egr totul functioneaza bine la masina doar ca a aparut un sunet inalt la acceleratie. Apare doar la o anumita turatie in orice treapta de viteza, nu se aude tare doar ca este ceva ritmic, des. Nu cred sa fie de la aer fals. La accelerare in gol nu se aude, daca aveti ceva idei ce ar putea fi va rog sa-mi spunti. Scuze daca nu am postat unde trebuie dar este posibil sa aiba legatura cu cele mentionate mai sus. Multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR