Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Deci un diesel 100 CP si un benzinar 100 Cp
Amandoua trebuie sa urce o rampa(deal)
Diesel-ul urca lejer la 2000 rpm si chiar cu o viteza mai mare decat a benzinarului la aceeasi turatie si aceeasi treapta de viteza.
Deci cum sa fie acelasi cuplu la turatie identica?
@calin1945 cotetul ala pe roti se intretine la fel ca si un benzinar doar ca are o durata de exploatare cam de 2 ori mai mare decat un benzinar + esential consumul Smile
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Nu a spus nimeni ca la turatii identice. Am spus doar ca cuplul la roata este aproximativ acelasi in aceeasi treapta de viteza. Iar echivalenta pe turatii ar fi ceva de genul:

diesel - benzina (rpm)
2000 - 2666
3000 - 4000
4000 - 5333
5000 - 6666
6000 - 8000
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Daca vreti sa comparati cum se vor misca 2 masini faceti raportul CP/Kg. Cu cat e mai mare cu atat se va misca mai bine, dar peste 100CP/ tona e suficient pentru marea majoritate a oamenilor.
Orice cumperi vei face un compromis. In functie de ce te doare mai tare poti alege un consum mai mic sau un confort mai mare.
De aceeasi bani cumperi mai multa performanta la o masina pe benzina decat la una diesel.
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
cristidb a scris:Daca vreti sa comparati cum se vor misca 2 masini faceti raportul CP/Kg. Cu cat e mai mare cu atat se va misca mai bine, dar peste 100CP/ tona e suficient pentru marea majoritate a oamenilor.
Orice cumperi vei face un compromis. In functie de ce te doare mai tare poti alege un consum mai mic sau un confort mai mare.
De aceeasi bani cumperi mai multa performanta la o masina pe benzina decat la una diesel.


cristi, cand o sa avem mai mult de 1CP/kg o sa zburam cu totii.... Smile) am inteles ideea....

L.E. Am inteles cu 100CP/tona, eu glumeam pe seama sentimentului ca, oricati cai putere au masinile, parca nu ne mai satura D-zeu...


Ultima modificare facuta de calin1945 la Vin 30 Apr, 2010 3:41 pm
Skip ads

  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am spus 100CP/tona, adica 0,1CP/kg pentru o masina normala.
De 1CP/Kg se apropie Yamaha R1 Smile
  • Deathman

  • Mesaje scrise: 493
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2008

  • Mesaj Privat
On Topic: @pika1460: Cred ca poti sa iei drept etalon consumul din carte la care sa mai adaugi 2-3L/% in functie de stilul de condus. Eu de exemplu in cateva randuri am reusit sa scot consumul dat in carte in oras, dar niciodata nu am depasit cu mai mult 1.5L/% acest consum. Inafara orasului o singura data m-am apropiat de consumul din carte, dar niciodata nu am depasit cu 2L/% acest consum. In cazul meu e vorba de un motor de 1.6L, dar cred ca si in cazul celui de 1.8L ar trebui sa se pastreze aceste diferente.

Off Topic: Omul a intrebat de mere, iar unii vorbesc de pere.
  • astragZ18XE

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Alba
  • Masina: Mokka 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Salutare!
Posesor de Astra G motorizare Z18XE, an fabricatie 2001, adusa in tara de mine in 2004. Masina a iesit Euro 4 la noi. Pot spune ca motorul este foarte fiabil si suficient de nervos, la 125 CP. Consumul in oras este destul de mare (in Bucuresti 11%) dar conteaza mult stilul de condus. Iarna sa te astepti la consum ceva mai mare. Masina mea are acum 197000 km si nu am avut probleme. Viteza maxima (pe bord) atinsa 210, dar m-am limitat la indicele de viteza al cauciucurilor (H). Ca dezavantaj, lipseste a 6-a viteza.
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Desi e off topic rau de tot...am si eu un argument pro pentru diesel....nu vorbesc de Opel, ci de Audi A5 3.0 TDI (240CP , 500 NM)...masinuta asta face 0-100 km/h in 5.9 sec...acum, am cautat pe net si am gasit un benzinar turbo (ca tot zicea cineva pe aici ca daca pui un tdi cu un turbo benzina iese sifonat rau), si anume Focus ST 2.5 l si 265 CP - 0-100 km/h in 6.4 sec....parerea mea e ca sunt putine masini turbo-benzina de cilindree asemanatoare care pot depasi A5 3.0 tdi...si sa nu mai vorbim de consum la cele 2 mentionate mai sus ca e jaleee.
Skip ads

  • schumy1502

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
mad2max a scris:Desi e off topic rau de tot...am si eu un argument pro pentru diesel....nu vorbesc de Opel, ci de Audi A5 3.0 TDI (240CP , 500 NM)...masinuta asta face 0-100 km/h in 5.9 sec...acum, am cautat pe net si am gasit un benzinar turbo (ca tot zicea cineva pe aici ca daca pui un tdi cu un turbo benzina iese sifonat rau), si anume Focus ST 2.5 l si 265 CP - 0-100 km/h in 6.4 sec....parerea mea e ca sunt putine masini turbo-benzina de cilindree asemanatoare care pot depasi A5 3.0 tdi...si sa nu mai vorbim de consum la cele 2 mentionate mai sus ca e jaleee.

pai daca vrei sa faci o comparatie fa de la egal la egal
adica 3.0 Diesel cu 3.0 Benzinar
nu 3.0 Diesel cu 2.5 Benzinar
  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
turbo diesel nu o sa faca niciodata o turbo benzina care au aceleasi cilindree

se ajunge iar la benzina vs motorina.

si pe orice parte te-ai uita in afara de consum benzina castiga la tot.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Teoria spune ca dieselul are eficienta mai mare decat benzina, deci la aceeasi cilindree ar cam trebui sa castige dieselul. Dar cum teoria nu e tot una cu practica, eficienta masinii nu depinde numai de eficienta teoretica a combustibilului ci si de solutiile tehnice aplicate.

Cat despre exemplu de mai sus, se compara Audi Quattro cu un Ford FWD, ceea ce nu e prea corect de la 0-100km/h. Audi A5 Quattro 3.2FSI face 6.1l/100km. Sau putem vorbi de Golf GTI V50 2.0T de 250CP care face suta in 5.6sec numai cu tractiune fata si consum declarat de 10 urban. Sau poate Golf R 2.0T AWD 270CP cu suta in 5.5 sec si 11 urban declarat. Dar am fi tare off-topic, asa ca mai bine o lasam asa.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
DJINN a scris:si pe orice parte te-ai uita in afara de consum benzina castiga la tot.


ar mai fi ceva plusuri marunte ptr diesel....
cate benzinare cu 4-5-600.000 km ai intalnit ?

sau... se mai poate intampla cand alimentezi sa confunzi pompele, am auzit/intalnit mai multe cazuri
scapa 5 litri de benzina intr-un diesel si scapa si 5 l de motorina in benzina
care e mai afectat ?

asta cu castiga la tot e relativ

PS cat costa un diesel turbo si cat costa o benzina turbo la aceeasi cilindree Wink
Skip ads

  • Deathman

  • Mesaje scrise: 493
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2008

  • Mesaj Privat
@Slash: Iti spun 100% ca daca mergi la o statie cat de cat (adica una care sa respecte anuminte norme) nu poti sa bagi motorina in benzinara. Testat pe pielea mea.
@dodo_13: Ceea ce numesti tu eficienta e defapt randamentul motorului, care e mai mare la diesel. De aceea dieselul se si incalzeste mai greu. Caldura e energie, deci cu cat caldura disipata este mai mica, cu atat energia pierduta este mai mica. De aici vine si consumul mai mic la diesel.
@mad2max: Bun, bun... Dar cat costa Audi A5 3.0 TDI si cat cost Ford Focus ST. Iti dau un exemplu de masina pe benzina echivalenta ca pret cu Audi-ul: Subaru Impreza WRX STi. Motor de 2.5 L Turbo si 300 cp, 0-100 km/h in 5.2 s.
Exemplele astea date numai asa ca sa fie date nu prea cred ca incanta pe nimeni, atata timp cat in 99% din competitiile auto suprematia o detine motorul pe benzina. Iti pot da 2 exemple, unde intr-adevar ma inclin in fata celor de la Audi: Le Mans 24h, unde modelul lor TDI a fost de neinvins cativa ani buni la rand, dar de anul trecut au inceput sa scartaie (sunt curios ce se va intampla anul acesta) si WTCC-ul unde Seat-ul 2.0 TDI din nou merge bine. Ca un fapt divers in campionatul actual Chevrolet Cruze este pe primul loc in momentul de fata.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Ai spus ceea ce am spus si eu, doar ca din alt unghi. Sa reformulez mai simplu: la consumuri egale, dieselul este mai eficient decat benzinarul, deci mai puternic.

In competitii, marea problema a dieselului este dificultatea de a obtine o buna distributie a greutatii. In plus, benzina are avantajul a zeci de ani de experienta competitionala. Dieselul competitional are inca bolile copilariei, nu prea are legatura cu ce vedem pe strada.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
deathman,nu e vorba de statie unde treaba e simpla,negru motorina,verde benzina,e vorba de factorul uman si de intamplarile intamplatoare ce se pot ivi. Nu stiu cum ai testat tu,dar tata care la servici avea diesel si acasa G pe benzina,mergand cu amandoua zilnic si schimbandu-le intr-una s-a trezit din greseala ca pus benzina in diesel, la fel si cumnatul meu, care a avut noroc de un functionar OMV distrat si care s-a trezit dupa 3-4 l benzina ca masina e diesel. A pus 30 l motorina peste, platiti de istet si nu a avut nimic apoi.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
deathman,nu e vorba de statie unde treaba e simpla,negru motorina,verde benzina,e vorba de factorul uman si de intamplarile intamplatoare ce se pot ivi. Nu stiu cum ai testat tu,dar tata care la servici avea diesel si acasa G pe benzina,mergand cu amandoua zilnic si schimbandu-le intr-una s-a trezit din greseala ca pus benzina in diesel, la fel si cumnatul meu, care a avut noroc de un functionar OMV distrat si care s-a trezit dupa 3-4 l benzina ca masina e diesel. A pus 30 l motorina peste, platiti de istet si nu a avut nimic apoi.
  • Deathman

  • Mesaje scrise: 493
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2008

  • Mesaj Privat
@Slash: Iti spun exact cum am patit-o: Am vrut sa alimentez de la Petrom, n-am mai alimentat de la ei si n-am fost atent la pompa si cand sa bag nu intra ºtuþul ala in rezervor. Deci motorina in benzinara n-ai cum sa bagi. Invers pare-se ca merge din moment ce capul de la ºtuþul de benzina e mai mic de la capul de la ºtuþul de motorina.
  • pika1460

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
vai de mine ce razboi am starnit Smile) oricum sunt fan diesel, chiar daca marii bolizi sunt benzinari.
  • deleted-18718

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Deathman a scris: motorina in benzinara n-ai cum sa bagi. Invers pare-se ca merge din moment ce capul de la ºtuþul de benzina e mai mic de la capul de la ºtuþul de motorina.
corect, am testat si eu la mai multe benzinarii .
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
A fost o presupunere, n-am verificat ce-i drept ( sper sa nu verific vreodata, n-am de gand sa-mi iau benzinar in urmatorii 90 ani, dupa mai vedem.... Very Happy ) , greseala mea, asa am dedus eu din experientele apropiatilor.
Si eu sunt MARE fan diesel avand in vedere ca in viata asta nu prea se preconizeaza vreun mare bolid.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR