Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • cristi71000

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2007

  • Mesaj Privat
eu la asta ma refer in primul rand. Ai apucaturi asemanatoare presedintelui nostru, si nu poti sa negi asta.


Nu neg... pentru ca nu stiu ce apucaturi are... de cand l-am vazut cu becali la masa nu m-a mai interesat

Pai cine suntem noi sa hotaram cine iese sau nu pe strada?


Nu noi am hotari. Nimeni nu-l impiedica sa umble, odata ce plateste pentru asta, ca toata lumea. Si cu tricicleta daca vrea.

Pe mine mai putin ma deranjeaza amaratii cu rable (care nu fac decat sa mearga incet, de multe ori la viteza regulamentara)


Nici pe mine, atata timp cat ar plati taxa de aglomeratie... Acum ma deranjaza toata lumea, pentru ca nu e loc de toti. Asa ca decat sa nu merg eu cu masina, mai bine nu merg altii. Eu sunt dispus sa platesc (nu ca as avea bani) iar altii nu. E alegerea fiecaruia.

cat smecherii cu Q7 (pe locul 2 in preferintele romanilor dupa anumite topuri; asta spune multe) care fac tot felul de magarii.


Nu toti fac magarii, acum cine discrimineaza - daca si-au permis un Q7, bravo lor. Atata timp cat nu fac magarii, sa mearga cu el sanatosi.

Eu nu sunt dispus sa platesc ca sa circul prin centru, la fel cum nu sunt dispus sa platesc nici pentru fiecare 100 de km de autostrada.


Exact - e alegerea fiecaruia

Asta nu inseamna ca o sa ignor deciziile ci doar ca nu o sa mai circul prin locruile mai sus amintite.


De acord - deci cum multi ar face asta, traficul s-ar reduce. Asta e si ideea.

Asta fara sa fiu un cioflingar cu salariul minim pe economie. Iar daca asta inseamna civilizatie, mai bine ma lipsesc.


Atentie, nu am vrut sa spun ca cei cu salariul minim sunt neaparat cioflingari. Sunt si unii care au milioane de $ si sunt...

Dar sa ii interzici cuiva direct sa circule doar pentru ca nu are salariul X, asta e.


Dar nu ii interzice nimeni. Platesti - circuli, la fel cum daca platesti biletul te duci la film, daca platesti parcarea ai unde parca, etc.

Ce m-a deranjat a fost tonul tau arogant la adresa oamenilor saraci, care conduc dacii, din categoria carora am facut si eu parte cativa ani. Cine stie, poate si tu ai inceput tot pe o dacie.


Gresesti, am inceput pe un Oltcit, apoi pe o dacie pana acum nici o saptamana! Laughing Dar nu eram arogant la adresa posesorilor de dacie (inca o mai am pe a mea), ci la adresa celor care tin neaparat sa circule cu masina in loc sa se foloseasca de metrou. Si sa fim seriosi, cand vad cate o dacie din 1970 scotzand fum si ramanand in drum parca as vrea sa-i zic proprietarului sa ia metroul ca-i mai sanatos si sa foloseasca rematul cu incredere...

Eu, unul prefer sa nu judec la gramada, pentru ca am avut parte si de surprize placute din partea soferilor de Q7... bine, nu Q7, aia sunt magari, dar de Touareg, da.


Nu generaliza... nu masina face pe om.

Nu asocia nesimtirea, lipsa de civilizatie, incultura si cauza tuturor acestora - prostia - cu saracia (ca sa inchei mai emotionant...)


Nu am facut-o, nu ma consider bogat, sunt salariat, nu am Q7 sau Touareg.
  • vlazduhu

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Din nou, rationamentul e corect. Chiar foarte corect. Se pare ca exprimarea nu a fos cea mai fericita in primul mesaj postat. De aici neintelegerea.

quote: "astfel de specii care incurca circulatia" -vezi? de ce numai speciile astea incurca circulatia? sau de ce TOCMAI speciile astea incurca circulatia? Prietena invata sa conduca acum, dupa ce trei ani de cand a luat carnetul nu s-a mai urcat la volan. Merge incet si, inevitabil, incurca circulatia. Ce naiba sa faca? Bine, nu merge prin centru la ora de varf, asta e clar, dar cand mergi cu 40kmh incurci oriunde si la orice ora. In fine, si mie imi vine sa zbor capetele multora in unele zile, asa ca pot sa inteleg orice pana la urma.
  • apachée

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1994 C14SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Vreau si eu sa intervin: am fost in Brasov ieri, am vazut ca nu mai exista tramvai (de fapt era o singura linie, numarul 101 Laughing ), dar nu cred ca asta ar fi o solutie: ganditi-va ce traseu au tramvaie gen 34, 5, 46 etc, care taie orasul de la un cap la altul. Acum doi ani am fost in Viena, si aveau tramvaie !!! Diferenta? Tramvaiele aveau un scut de jur imprejur, care mai lasa un spatiu de 2-3 cm pana la sol, iar liniile erau perfect integrate in asfalt!!! Cum se simte bucuresteanul cand trece pe la HAsdeu peste liniile de tramvai, sau la fostul restaurant Budapesta, sau in Dristor? Sau la Costin Georgian cand nu poti sa treci pente liniile de cale ferata (care sunt abandonate) decat in treapta I ? Parerea mea e ca asta ingreuneaza mult mai mult circulatia decat un tanar/batran care merge cu 40km/h, chiar daca poate merge cu 50km/h... Cati nu sunt nevoiti sa faca slalom printre gropi/canale destupate/santuri? In toamna am avut un accident cu un prieten, doar din cauza ca am trecut usor peste doua santuri facute de cei de la "gaze" in intersectie la Dristor... Rezultatul: toata partea drepata la o Dacie distrusa...

Cat despre parcat, sunt de acord cu amenzile: in Italia, am parcat cu botul masinii in statia de autobuz (marcaj pe sosea). Am acumulat o amenda de 71 €...

Am vazut ca s-a discutat despre cei cu masini mari, puternice, gen Q7: am facut practica la PBN, la trei (!!!) zile dupa ce s-a pus in vanzare in Romania Q7, a venit unul cu toata masca fata distrusa... Soferul face masina, poti sa ai o Dacie 1100 si sa conduci bine/preventiv/corect sau ultimul BMW si sa o tii numai pe contrasens/sina de tramvai... Mai multi am vazut cu masini bune care sa nu stie care e maneta de semnalizare decat batranei sau tineri care au reusit sa isi cumpere o masina de 20ani vechime...

Nu mai lungesc, drum bun la toti, sa nu aveti parte de incidente si ganditi-va si la ceilalti din trafic, uneori merge sa te gandesti "ce tie nu-ti place, altuia nu face".

Numai bine!



Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR