Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Vasile59

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Opel tocmai a anuntat ca va introduce din toamna, si pe gama Astra (si pe GTC), cel mai puternic diesel oferit de ei. Este vorba despre motorul 2.0 CDTi BiTurbo care a debutat pe Insignia si despre care v-am vorbit aici . Exact acelasi motor de 195 CP si 400Nm, insa pe o caroserie compacta (dupa parerea mea, o mica bomba pe roti).
Ca performante dinamice pe Insignia se traduc in cifre cam asa: 0-100 km/h in 8,7 secunde si are consum mediu de 4,9 litri/100 km; pentru Astra nu s-au dezvaluit inca cifrele, dar va imaginati ce va fi.

Sursa si text: Motorstory
Skip ads

  • Turb0

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012 A20DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Au scos cam putin cu cele 2 turbine din motor; ma refer ca valori.Cele mai performante motoare cu o singura turbina se apropie de valorile alea.
Fiat are motorul asta inca de acum 3 ani.Opel zice ca l-a reproiectat...mare lucru nu a iesit ca tot pe la valorile alea au ajuns.
Un alt dezavantaj am observat ca desi sunt 2 turbine plaja se termina tot pe la 4200-4500 rot/min...
Poate pe viitor pun si a 3 turbina sa schimbam la 5500 rot/min(ca la M-urile diesel).
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
E masina si motor proiectate pentru fiabilitate si consum.Nu pentru performante.
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
...eu am avut un Astra H de 150 cp (z19dth) cu butn sport!
ce pot sa zic...cu toate ca avea doar 150 cp avea o valoare de la 0-100km/h de 8.3s...ce pot sa zic?!....a fost o super masina....sunt curios de valorile de la Astra J la motoarele de 160cp respectriv 195cp.
Skip ads

  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
La 165 cai am reusit sa scot 8 secunde cel mai putin pana la suta. Din ce am mai vazut pe net, se pare ca cdti biturbo va scoate 7.8 oficial, neoficial, cine stie. Link aici, dar nu stiu cat e de veridic: http://www.carpages.co.uk/g...-cdti-biturbo.asp
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Am fost la Erebus astazi, sa intreb de BiTurbo, ma tenteaza sa vand Astra-ul meu si sa iau unul la fel (tot in 5 usi), dar cu motorizarea mai puternica.
Pret de catalog, 25.615 euro, se poate comanda doar cu o echipare speciala, un fel de Enjoy cu ceva optionale puse deja. Finisarea interioara este Piano Black, asemeni echiparii Sport. Nu se poate comanda in varianta Cosmo. Are o alta bara fata (GSI look), praguri si bara spate OPC, evacuare dubla, jante 18x8 tip GSI.
  • Vasile59

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Test realizat de TopGear Romania cu Astra GTC, diesel, BiTurbo
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
dar ati obesrvat ca nu exista review facut de aia de la TG UK la astra j? ma refer un filmulet in emisiune, oare de ce ? sau poate nu am gasit eu link
  • Vasile59

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2007

  • Mesaj Privat
ProMotor raporteaza: GTC BiTurbo, are cu ce!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR