Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • adispan

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Domnilor, stiti cumva cum se poate afla ce sistem de frinare pe puntea spate am pe o ASTRA G fara a da roata jos? Cele doua variante posibile sunt Lucas (sau TRW) si Bosch.
Masina este ASTRA G hatchback motor Z16XE 1.6i 16V 74 Kw 101 CP fabricata pe 5 septembrie 2000.

Va multumesc anticipat
Adi
Skip ads

  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
afli dupa seria sasiu . mergi la piese auto si dupa serie iti gaseste
  • adispan

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Am verificat VIN-ul in doua locuri si din pacate si ei s-au confruntat cu aceeasi dilema.
Mai incerc.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
da roata jos si te uiti pe etrier ce scrie ce este asa de complicat ca sa fi sigur ca iei ce trebuie. Sau vorbesti la magazinul auto sa iti aduca ambele modele si vezi ce ai pe masina cand schimbi si celelalte le duci inapoi...
Bosch au urechile din zona de glisare rotunde iar celelalte au urechile dreptunghiulare aproximativ... Wink uita-te pe net dupa poze
Skip ads

  • CristianVectra

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2013

  • Mesaj Privat
salut!recent am schimbat placutele pe fata la un vectra c!am o nelamurire in legatura cu pedala de frana care este putin moale,este normal sa fie asa?!mentionez ca in momentul cand m am apucat nu am deschis capacul de la rezervorul cu lichid si in momentul cand am fortat pistonasul de la roata mi a dat putin lichid pe la capac!Stima!
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Placute - Clasificare dupa duritate

Placutele TRW unde se incadreaza?
- Placute dure
- Placute medii
- Placute moi

Dupa mine le incadrez intre medii-moi cum ar veni intre. (dupa praful lasat.)
Voi ce spuneti.
  • Pietonul

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Salut! Am schimbat si eu discurile si plãcuțele pe fațã la o astra g 17..marca TRW. Se încãlzesc destul de tare pe distanțe scurte...2...3 km. Pistonasele etrierilor sunt ok, merg ușor. Sã se comporte asa pînã se mai pãsuiesc ..uzeazã un pic toate fiind noi? Miroase a încins. Am fãcut cam 40 de km. Stie cineva care este treaba cu sãgeata de pe plãcuțe?. Mulțumesc!
  • romeo3

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Placutele de frana se monteaza cu sageata in sensul de rotatie al rotilor ,daca le montezi invers in timp o sa scartaie cand franezi.
Skip ads

  • Pietonul

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Mulțumesc! Le pusesem invers bineînțeles. Very Happy Foarte important este ca cele douã șuruburi sã fie curãțate și unse cu vaselinã sã culiseze ușor etrierul
  • cristiandonose

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Stie cineva ce cheie trebuie pentru suruburile de fixare ale suportului etrier fata la o Vectra c? Pe spate stiu ca are surub torx E18. Pe fata vad ca are mai mare, dar nu stiu cat e pentru a cumpara cheia.
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Ma intereseaza si pe mine ca vreau sa schimb discurile si chiar nu am dat niciodata suportii de etrier jos...multumesc.Apropo se desfac greu suruburile care tin discurile?
  • cristiandonose

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Da se desfac greu pentru cã se strâng tare si se folosește și pasta blocanta. Dacã nu ai cheie potrivita strici capul șurubului si se complicã treaba. Discul e prins doar intr-un surub care se desface destul de ușor. Recomandat e sa dai cu spray degripant cu o orã înainte sã te apuci.
Skip ads

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Nu se desfac chiar foarte greu da-i cu spray pentru rugina.
- Si tubulara buna si Prelungitor si teu culisant 1/2 sau o cheie cu prelungita cu o teava sau ciocan la nevoie pentru forta se va desface in trepte prin socuri de forta si cu simt OK.
Eu am avut un cap de T cu gaura 1/2 cu cap de prindere 1/2 si un Antrenor Tip L 1/2 si un ciocan ca ajutor pentru primele socuri de desfacere a fost suficient.
Sa tine-ti cu mana tubulara fixata pe capul surubului cand aplicati socuri altfel riscati sa stricati capul la suruburi.

- Suport etrier (am scris cum mai sus) sa ai cheie sau tubulare 1/2 potrivita.
- Surub ghidare etrier frana (se desfac mai usor cam ca la bujie) la mine a fost cu cap hexagonal ingropat se desfac usor.
- Surub fixare disc (aici este bine sa fi pregatit cu ce trebuie unele sunt in torx, altele in stea, sau hexagonale cum este la mine.)

Este bine sa ai cu tine.
- Pasta de blocare suruburi Suport etrier Loctite 243
- Solutie anti scartait (CERATEC) | (se unge zona de contact placute cu suport etrier si pe spatele la placute)
- Unsoare TRW pentru garnituri de etrieri si pistonase | Pentru ungere Suruburile ghidare etrier frana.

Eu prima data nu am fost pregatit cu scule am ajuns pana la disc, si la disc m-am lovit de surubul cu cap hexagon. Laughing
Saptamana aceasta o sa ma apuc sa le schimb, acum am tot ce trebuie inclusiv vopsea pentru etrier si bit hexagonal cu tubulara, surubul se desface usor cel hexagonal (depinde ce cap are) sau eventual ajutat cu o surubelnita mecanica prin rotire si socuri de ciocan.

Am luat Discuri ATE si placute TRW
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=1860029 - O sa incerc sa revin cu poze aici la Zafira A cu sistem de franare ATE.



Ultima modificare facuta de T.ion la Dum 01 Mai, 2016 12:49 am, modificat de 4 ori in total
  • cristiandonose

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2014

  • Mesaj Privat
De acord cu tine cu totul. Dar vroiam sa stiu ce șuruburi sunt. Pe spate am zis cã sunt torx E18 dar în fața sunt mai mari. Urmãtoarele ar fi E20, E22 si E 24. Nu vreau sã le cumpãr pe toate si sa nu am nevoie de ele.
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Vezi ce sistem de franare ai pe masina vezi ce scrie pe etrieri.

Vectra C
http://www.youtube.com/watch?v=f7PVq8rh52Q
http://www.youtube.com/watch?v=hhwj9kxeC9M
http://www.youtube.com/resu...tra+c+brake+discs
http://www.youtube.com/resu...Brake++Discs+Pads - Replace Brake Discs Pads inspiratie practica.
Poate mai completeaza colegi ce chei iti trebuie la Vectra C.
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Banuiesc ca stiti fiecare se asigura bine masina nu se lasa pe cric si se asigura rotile etc...
  • cristiandonose

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Obligat folosite capre sau mãcar o buturugã de lemn dedesubt.
  • HCP

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Bunã
De o vreme la roata stânga mi se aude un scârțâit ca fier pe fier dar când apãs frânã nu se mai aude menționez discuri și plãcute aproape noi au cam 8000km.De curând am înlocuit lichidul de frânã de atunci mi-a aparut scartaitul la roata si se incinge discul și geanta de nepoți sa ți mana pe ea
Puteți sa ma sfãtuiți ce sa fac?

Multumesc
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Demontat placute cu tot cu etrier si portetrier si curatat fff bine santurile pe care gliseaza placutele. Apoi bolturile pe care gliseaza etrierii..verificat sa gliseze usor...verificat sa aiba vaselina...reaplicare vaselina care rezista la temperaturi.
Cauta tutorial ..ar trebui sa gasesti pe forum.
Si eu m-am lasat pe mana mecanicului acum 2 ani.... din comoditate. I-am zis de vaselina pe baza de cupru care rezista la temperaturi..el a zis ca a mai facut si e suficienta vaselina normala. De cateva luni am constatat ca se cam incing rotile pe spate...zilele trecute am demontat si unul din bolturile de glisare era blocat... cu vaselina normala.
  • HCP

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Bolțurile sunt unse cu vaselina cu grafit rezistenta la apa +cãldurã
Mâine o sa desfac dinou roata și o sa curat și plãcuțele cu smirli și o sa fac o aerisire la sistemul de frânare
Pãrerea mea e ca nu se depãrteazã cat trebuie plãcuțele fata de disc
Altfel nu îmi pot descrie scartaitul și discul încins

Multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR