Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • nitzupower

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2011

  • Mesaj Privat
doresc sa inchiriez o cheie dinamometrica care sa mearga la 15 nm, vreau sa imi schimb bujiile si nu as vrea sa le strang cu o cheie normala. daca e vreun doritor din bucuresti care vrea sa-mi inchirieze o cheie as fi foarte recunoscator. astept oferte daca or exista. multumesc
Skip ads

  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
lasa cheia ca nu ea este cea mai importanta la operatiunea asta.

Important este ca dupa ce scoti bujiile vechi, sa bagi in gauri un tarod de M 10x1.25 si sa cureti filetul apoi stragi bujiile cu mana, nici chiar din sticla nu sunt. Cu cheia dinamometrica, daca nu ai filetele curatate risti sa le strangi insuficient si apoi nici cu slujbe nu le mai scoti de acolo. Asculta-ma pe mine , eu chiar vreau sa te ajut.
  • nitzupower

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2011

  • Mesaj Privat
pai si mizeria care se face acolo cum o scot? cu aspirator ceva? sau nu conteaza daca o sa cada ceva inauntru? multumesc pentru sfat.
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
inainte de a baga tarodul in gaura, inghesui (nu tare!) un cocolos mic de vata cam 25 mm in adancime. Dupa ce cureti filetele, tragi cu aspiratorul iar daca vata nu iese, o agati cu o croseta si o tragi afara. Inainte de a monta bujiile, dai la automat cca 3 secunde sa arunce tot ce-i pe canal si basta.

Atentie

datele despre tarod sunt corecte doar daca vorbim despre Astra G cu motorul de 1.7 (isuzu)
Skip ads

  • mazak

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 y17 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Cel mai simplu e in felul urmator: pui ulei pe tarod, automat spanul sta lipit de tarod si nu cade nicaeri
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Nu baza pe asta! De ulei se lipesc bucatile mici!
Daca vor fi si mai mari ce te faci? Daca la scoaterea bujiei ramane o spira din filet gripata in filetul chiuloasei ce faci cu ea cand bagi tarodul? daca filetul din chiuloasa este cam "ciufulit" si tarodul va trebui sa taie putin si din aluminiul deformat ce faci cu acel span?

Raspunde la aceste intrebari!
(nu o lua ca pe-o ofensa, se vede dupa username ca te pricepi dar e mai bine sa pui capac la oala in care se pot ineca mustele)
  • nitzupower

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2011

  • Mesaj Privat
si inca ceva, in cazul in care se rupe vreo bujie inauntru, desi sper ca nu o sa.se intample acest lucru, ce ar fi de facut. am auzit ca sunt dese cazurile cu bujii rupte... in fine, merci oricum de sfaturi, sper sa reusesc
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
in acest caz........ghici ce?

citeste asta : https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=24611

...si te astept
Skip ads

  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
nitzupower a scris:si inca ceva, in cazul in care se rupe vreo bujie inauntru, desi sper ca nu o sa.se intample acest lucru, ce ar fi de facut. am auzit ca sunt dese cazurile cu bujii rupte... in fine, merci oricum de sfaturi, sper sa reusesc


Rupi inca o bujie, masori interiorul, faci la strung o bagheta de cupru neglijabil mai mica si o bati usor in filetul bujiei rupte din chiulasa. Se desurubeaza usor.
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Smile asta e o gluma?
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu, nu stiu despre ce motor vorbim dar de ce sa te complici cu desfacut cand bujia rupta in motor defapt nu e stransa... ci doar putin infiletata.

N-am stat sa citesc ca ma grabesc.
Oricum, nu stiu cat de inedita e metoda dar a durat 2 minute (intamplator am gasit ceva de aceeasi dimensiune cu interiorul).

http://sphotos-h.ak.fbcdn.n...5_919960935_n.jpg

Ps: nu e vorba de masina mea Very Happy


Ultima modificare facuta de deleted-5946 la Mar 18 Sep, 2012 8:47 pm
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
ok, credeam ca stii tu o metoda inedita iar noi nu (si nu zic ca sunt atoatestiutor ca ma bate Dumnezeu).
Ca sa intelegi la ce ne referim noi citeste ultimile pagini din linkul pe care i l-am sugerat colegului.

Toate bune
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,675
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
@Bunicu

Daca dupa ce baga tarodul, nu monteaza bujiile si da scurt la automat, spanul nu sare afara pe gaurile unde se infileteaza bujiile ?

Sau mai safe : ridica o roata fata pe cric, baga a 5-a si invarte de roata pana face fiecare piston o cursa completa ?

Intreb doar din pura curiozitate, pentru ca nu am fost in situatia de a baga inca un tarod in filet (nici nu stiam eu de chestia asta cu tarod-ul, bujiile mele au iesit toate 4 usor).
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
cel mai safe: cocoloase de carpa la fiecare gaura, curatat , sc os cocoloasele, dat la automat 2-3 secunde, mointat bujii si Go!
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Discutia asta tinde sa devina super tehnica, @Bunicu, te rog sa o muti unde ii e locul.
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
nu are rost sa o mutam, o inchidem pentru ca s-a discutat tot ce era necesar de stiut. Restul e tacere.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR