Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • Krys_finutzu2000

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 1,2 16 v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Salut tuturor! Sunt nou pe acest forum si sper sa ma ajutati cu urmatoarea problema: am achizitionat acum un opel corsa cu motor pe benzina 1,2 16 v si sta o cheita aprinsa in bord. cand am fost la service baietii de acolo mi-au spus ca e de vina egr-ul si cand s-au uitat la el bineinteles ca doar la exterior nu au desfacut nimic, se pare ca a fost inlocuit cu un altul de la dezmembrari pe care scria (am vazut cu ochii mei) mare AGILA. acum mecanicii mi-au spus ca desi e identic cu cel de corsa c (adica forma,prindere,mufa) e posibil ca sa nu fie in aceiasi parametri ca cel de corsa. Acum intrebarea mea este: egr-ul de agila se potriveste si pe corsa c? pentru ca daca s-ar potrivi ar insemna ca decat trebuie curatat(pe tester arata ca functioneaza dar nu in parametri normali) Daca e cum zice nenea mecanicul ,adica nu se potriveste nu mai are rost sa platesc pentru curatare pentru ca oricum trebuie altul nou pentru modelul meu de masina. Mentionez ca pt curatare mi-au cerut 200 ron. Si nu as vrea sa dau banii acestia degeaba. Iar eu nu ma bazez sa il curat eu.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Este fix identic si la fel.
  • Alin-Smith

  • Mesaje scrise: 777
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2010 A18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salut si bine ai venit in ClubOpel, vad ca tu ai motor z12xe, daca egr-ul este de pe agila tot z12xe nu este nicio problema sunt identice, daca este de pe z12xep atunci poate ca este vreo problema. Exista tutorial cum poti curata egr-ul si nu este foarte complicat, merita sa incerci (200 lei este destul de mult pentru asemenea operatiune), uite aici: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=9280
  • mrka

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Salut,
Nu stiu in ce masura te va ajuta curatarea de EGR. EGR-ul la motorul asta, defapt la toate benzinarele, din cate stiu eu este electric. Nu este ca la dieseluri vacumatica sa se optureze de la mizerie, zgura, calamina etc. Poate te-ar ajuta mai mult sa o elimini de tot din soft decat sa dai banii si pe curatare, si daca nu scapi, sa trebuiasca sa iei una noua care este destul de scumpa
Skip ads

  • Krys_finutzu2000

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 1,2 16 v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Pai si intre egr de z1,2xe si z12xep care e diferenta? stie cineva? arata cumva la fel? Mecanicul a spus ca pe oscilometru lucreaza dar nu in parametrii de asta ma gandesc sa nu fie supapa infundata. Nu vreau sa il scot din soft pt ca daca dam jos cate o piesa de fiecate data cand se strica unde ajungem? Apropo.... Cum imi dau seama ce motor am pe ea? Unde scrie? Ca habar nu am. Sau stie cineva codul pt egr de corsa 1,2? Pt ca m-as uita sa vad daca sunt aceleasi coduri.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pe Z10 sau 12XE au pus acelasi EGR ca pe XEP. A fost o tentativa fara EGR la amandoua prin 2003-2004, este acolo dar de forma ca nu are mufa si evident elecromagnet.
EGR face figuri doar la consum de ulei cand esapamentul nu e curat de il lingi nu alta.
Chestia cu oscilomteru sa mai uite mai ales tu ca platesti, vrajeli de modul asta sa faca la altii.
Crede si nu pune la indoiala, eu am facut primul subiect cu curatare EGR la ele, nu este complet ca intre timp au aparut info mai top-secret dar e mura-n gura, multi au rezolvat de ai si alte posturi cu poze ca la bebe.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR