Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
adys69 fiecare sonda lucreaza independent si nu preia una functiile celei defecte,asa ca daca sa constatat ca sonda 2 este defecta aceasta se va inlocui cu una de aceeasi valoare/producator,sonda 1 difera de sonda 2,cu toate ca ambele seamana
Skip ads

  • adys69

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Si simptomele sunt de la sonda? Mecanicul a zis ca sonda 2 e probabil off din cauza tobei sport. Eu nu sunt mecanic, dar din ce am vazut ...
In alta ordinede idei, acelasi mecanic a zis ca daca ar fi de la lambda nu ar trebui sa moara. Sau asa am inteles eu. Si eu cred ca ar fi trebuit sa faca si la relantiu si tot timpul.
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
daca ai tot traseul de evacuare modificat poate fi o cauza sa nu vada ECU sonda 2,in evacuare trebuie sa fie o anume presiune pentru a putea lucra ambele sonde
ia spunei tu mecanicului tau sa se uite la furtunu si supapa de la servofrana,sa nu fie fisurat sau inele de etansare coapte de caldura,sau servofrana trage aer fals la apasarea pedalei de frana,nu se aude un fasait in masina cand calci frana
  • adys69

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2012

  • Mesaj Privat
O sa merg maine. Oricum e ceva dubios, ca se opreste sau scade turatia in mers cand o dau pe liber imediat Din frana de motor
Skip ads

  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
sonda2 nu influenteaza in nici unfel mersul motorului...
ea atentioneaza doar asupra cresterii emisiilor poluante
  • adys69

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2012

  • Mesaj Privat
cei de la service m-au pus sa o schimb Sad ... revin maine cu noutati
  • adys69

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Am schimbat asa:
- egr, sonda lambda 2 , senzor vibrochen, am curatat clapeta de acceleratie, verificat si curatat map senzor-ul, verificat furtune galerie, butoias aer( sau cum se numeste) mi s-a legat un fir de la un senzor direct la masa (park nuj ce senzor de la pompa de benzina cred).
Dar surpriza tot moare.
Mia zis mecanicul care mia curatat clapeta si verificat furtunele ca ar putea fi pompa de benzina cand se incalzeste motorul? Stie careva cv legat de asta ?
Are vteo treaba? Mia zis sa masor debitul de la pompa cand e cald motorul. Si cand e rece. Sau se poate sa fie ecu ?
  • adys69

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Stiee careva daca e normal ca atunci dupa ce folosesc frana de motor si imediat o dau pe liber sa-mi scada turatiile pe la 500 600 apoi sa revina la 800 ?
Skip ads

  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
amu cu frigurile astea se intampla tot felul de dume cu motorul.. si eu am si am avut probleme cu fluctuatii de turatie la relanti..nu cred ca e cazul sa te alarmezi.. mai ales daca se corecteaza rapid.. poate fi de la benzina, filtru, injectoare...
  • danielbcm

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Aceleasi simptome le avea masina tatalui meu astra f 97 x16szr si problema a fost legata de VSS (vehicle speed senzor). era dezlipita o dioda de pe placa din spatele vitezometrului. Ca sa verifici pune op-com pe masina si vizualizeaza blocurile de valori de la VSS in mers. Trebuie sa arate valori variabile in functie de viteza de deplasare. Daca arata 0 aici e problema.
  • adys69

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Buna tuturor. Din nou cu aceeasi problema, cu oprirea motorului in mers. dupa ceva timp mai mult.. de cam cand nu am mai postat pana acum cateva zile nu s-a mai oprit motorul. tin sa mentionez ca undeva prin iarna , nu mai stiu exact cand am curatat clapeta e acceleatie si am schimbat senzorul vibrochen sau senzorul de turatie. S-a intamplat cand stateam la un semafor , la relantiu sa moara motorul, iar azi a murit motorul undeva pe la 80km/h. are cineva ideea ce ar putea fi ? ? care ar fi cauza ?
  • adys69

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Imi poate raspunde cineva?
Skip ads

  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Citirea codurilor de eroare,e posibil sa te dirijeze catre cauza reala,in lipsa acestora,se vor citi valorile reale date de calculator in timpul functionarii.Regret ca nu poti fi ajutat,e usor a da pareri ,dar e posibil sa te incurce mai mult si chiar sa cheltuiesti bani inutil...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR