Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • victormarius

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Fa exact ca in filmuletul asta. E alta marca de masini dar procedura e exact aceeasi. O sa trebuiasca sa tragi un pic mai tare de bratul stergatorului (dupa ce ai scos capacul ala din dreptul surubului) ca sa faca unghiul ala mai mare care iti va permite sa indoi lamela pentru a o scoate/baga. Succes !

http://www.youtube.com/watch?v=aNjxv3BSM2Q

LE nu e nevoie sa bagi nicio cheie(cum e in filmulet), doar sa tii te brat si sa tragi lamela spre exterior la scoatere si sa impingi de ea cand o bagi pe aia noua.
Skip ads

  • Fireking

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Am inercat si n merge...stergatorul meu nu se ridica de tot...am observat ca are un fel de sarma care il opreste...am scos si acel capacel si nimic...alte sfaturi?
  • victormarius

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Deci dupa ce ai scos acel capacel trage de bratul stergatorului un pic mai tare ca se ridica un pic mai mult cat sa-ti permita sa misti lamela aproape perpendicular cu luneta . Nu se intampla nimic, o sa vezi doar trebuie sa tragi mai tare. Eu l-am schimbat acum vreo luna. Deci nu-ti dau un sfat din auzite. Apeleaza la o cunostinta sau service daca nu reusesti. Oricum e ceva extrem de simplu,parerea mea.

Acea sarma e de fapt un arc care se afla in interiorul bratului stergatorului cu scopul de a-l tine lipit de luneta. Ala nu trebuie sa fie scos de acolo cand schimbi lamela.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Nu trage de bratul stergatorului pt ca o sa il strici. Trebuie desfacuta piulita din capatul bratului si sa scoti bratul cu totul. S-ar putea sa ai nevoie de o presa ca sa extragi bratul. Eu am incercat sa il schimb singur dar nu am putut din cauza ca era prea presat pe axul motorasului de stergator care e conic, asa ca la precedenta revizie l-am schimbat la reprezentanta asa cum ti-am spus mai sus folosind inclusiv cu o presa mica.
Skip ads

  • victormarius

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Cred ca avem marci diferite de masini.In fine, eu nu cotizez la service pentru asa ceva. Fiecare cum poate/vrea.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
S-ar putea sa avem marci diferite, asa cum spui. Nu am cotizat nimic la service ca sa il schimbe, dar asa cum am mai spus, si ei au dat bratul de stergator jos ca sa schimbe lamela, pt ca bratul se ridica f putin de pe luneta (cam 10-15 grade) din cauza arcului care nu permite.
  • Fireking

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2010

  • Mesaj Privat
A mers cum a zis victormarius. dupa ce l-am schimbat a iesit imediat si stergatorul functioneaza corect! Merci
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Ma bucur, la mine nu a mers si nici eu si nici cei de la service nu am vrut sa il fortam.
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Ma bucur, la mine nu a mers si nici eu si nici cei de la service nu am vrut sa il fortam.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Ok, azi am incercat si eu sa trag mai tare de bratul stergatorului si a mers ridicat cat sa poti inlocui lamela. Dar acum nu mai opune rezistenta cum se intampla inainte, are doar un mic "prag" peste care trece usor. Ai avut dreptate victormarius, mie mi-a fost frica sa trag mai tare, dar aia de la reprezentanta ar fi trebuit sa stie nu sa dea jos tot bratul.
  • victormarius

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Sunt de parere ca acest forum trebuie sa vina in sprijinul posesorilor de Opel cu sfaturi utile, sugestii, tutoriale etc. Ma bucur ca v-am putut fi de folos. Cat despre reprezentante, eu incerc sa le evit cat pot, in limita cunostintelor mele auto. Si va sfatuiesc, asta daca va place sa mesteriti la masina, sa faceti la fel. Nu sunt zgarcit, dar pur si simplu nu-mi place cand isi bat joc unii pe timpul si banii mei.
  • Turb0

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012 A20DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Turb0 a scris:Am facut aproape 2000km cu Bottari.Sunt bune de folosit in oras si in afara orasului pana la viteze de 120km/h unde sterg foarte bine pe toata suprafata fara sa scartatie,fara sa lase pelicula sau urme.Dupa aceasta viteza partea de jos a stergatorului nu mai atinge geamul datorita lipsei aripioarei care creaza presiune la viteze mari.
Pentru cine vrea o solutie ieftina Bottari Rainflex sunt o solutie acceptabila.

Radu multumesc de info; am sa incerc sa trec prin Lidl sa fac o comparatie.


Dupa 6 luni sunt praf ambele stergatoare; si ca bonus mi-au zgariat si parbrizul.
Skip ads

  • Turb0

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012 A20DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Am trecut la BOSCH.Sterg incredibil de bine.Nu lasa o dara pe parbriz.
Cele vechi au tinut 2 ani. Cele de la Bottari 6 luni cu indulgenta si au costat 50 lei; 4x50 treci peste pretul Bosch-urilor si nici calitate nu ai.
  • prodesign87

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Saluatre,
Da, vin si eu cu aceeasi intrebare... cum schimbi stergaretul de la luneta?
Am tras de el in toate directiile dar fara sorti de izbanda
  • prodesign87

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2013

  • Mesaj Privat
ok... am reusit in cele din urma. Multam pentru sfaturile de pe forum, foart utile!
  • RaduRek

  • Mesaje scrise: 437
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Pe fata merg inca cu Champioanele...dupa aprox 2 presteaza excelent.
Pentru stergatorul haion va dau o idee ieftina si cu rezultate mai bune decat cel original de 30 Cm.
Stergator - 10 lei(35 cm lungime, 6 mm latime) si o pila pentru a face un mic decupaj in bratul/suport de plastic.
Vedeti imaginile.


  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Radu ai folosit tot bratul stergatorului de pe masina doar ai schimbat lama?
  • RaduRek

  • Mesaje scrise: 437
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salve.
Da, bratul e cel original...am cumparat alt brat ieftin, metalic, clasic si i-am extras lama, pe care am atasat-o pe cel original. Atentie sa fie lat de 6 mm maxim pentru a se incadra in fixarea celui original. Cu ocazia asta suprafata de stergere este mai mare fata de cel original deoarece are 35 cm fata de 30 cm cat avea cel al masinii.
  • victormarius

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare. Poate sa-mi confirme cineva daca stergatorul lunetei face cursa de 180 de grade sau mai putin ? La mine ramane o suprafata nestearsa in partea dreapta in sensul ca el nu coboara pana la orizontala. Multumesc.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Nu are cursa de 180 grade, e ceva mai putin, 160-165 grade estimez eu.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR