Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • allecs

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2013

  • Mesaj Privat
salut am si eu urmatoarea nelamurire am un opel astra g motor 1.2 cod: z12xe : nu prea imi baga caldura.. apa imi arata in jur de 85 daca merg mai incet si daca o turez scate catre 80 de grade... si caldura nu baga doar caldut de la ce poate fi?

pe la 2500 de turatii se ridica catre 85-85 temp... dar daca ii dadeam mai sus "ca na ma injura lumea k fac coada in spate" scadea la 80-81 de la ce poate fi.. bine k vine primavara:D

se poate sa fie termostatul .. ? daca da.. ce fel de termostat sa iau si o firma mai buna ceva

astept raspunsuri.. ms anticipat
Skip ads

  • mafiozzo

  • Mesaje scrise: 309
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2010

  • Mesaj Privat
daca apa iti urca n-are treaba termostatu, ventilatoru iti merge? sa nu iti fie infundat caloriferul sau ceva furtun ce merge spre el, chiar nu stiu, daca n-ar urca apa as spune ca e termostatu, ai pus mana pe furtune radioator sunt calde? sau reci? ar mai fi si posibil termostat blocat si senzoru temperatura antigel sa fie dus
  • allecs

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2013

  • Mesaj Privat
o sa inerc sa le verific.. din ce am mai citit akum pe forumuri toti ar da vina pe termostat sau pompa de apa:)
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
allecs ai pm cu o adresa
schimba termostatu si completezi cu antigel de aceeasi culoare care este in motor,sau schimbi tot antigelu,tot aceeasi culoare
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
eu sugerez sa schimbe tot antigelul, dar depinde daca e termostatul KO si turezi mai tare, implicit viteza creste si aerul ce intra in compartimentul motor creste astfel incat motorul nu face fata la aerul rece, sau poate ai probleme cu ventilatorul si merge a prostului
  • mafiozzo

  • Mesaje scrise: 309
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2010

  • Mesaj Privat
eu as verifica si senzoru respectiv, pompa de apa, n-are treaba,primu lucru verifica furtunele sa fie calde. si radiatoru
  • allecs

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2013

  • Mesaj Privat
ok ms mult.. maine knd o sa pelc cu ea o sa verific astea.. Smile..
  • radutzzu18

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Ai bagat cumva vreo solutie care sa iti inchida "porii" din radiator? Cam aceeasi problema am avut-o si eu si aveam caloriferul infundat. Nu e mare treaba sa il cureti singur. Este si un tutorial pe forum dupa care am lucrat si eu si am fost multumit! Doar ca tutorialul iti arata cum se schimba garniturile de la calorifer. E tot una,oricum e recomandat sa le schimbi.
Ai aici tutorialul: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=28253
Skip ads

  • allecs

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2013

  • Mesaj Privat
ms mult baieti am fost si la un mecanic azi si mi-a zis k posibil sa fie infundat caloriferul ...sieu nu am pus nici o solutie de astupat pori.. masina o am luata de o luna
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
O fi pus ala de dinaintea ta, sau s-a infundat cu mizerii
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
solutie de infundat porii? cum vine asta? ce transpira caloriferul? eu bagam doar o solutie pentru curatare/anti nu stiu ce rugina
  • andi_cimpean

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@horaa, soluþia aia era pentru astupat fisurile din radiator, d-aia au spus colegii cã înfundã porii.
Skip ads

  • radutzzu18

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Greseala mea cu "porii". De aia am pus in ghilimele. Nu imi venea alt cuvand atunci.
Caloriferul are orificiile prin care trece apa foarte mici si e foarte posibil ca acea substanta sa le "recunoasca" drept fisuri.
Un coleg de al meu a patit la fel dupa ce a pus cu buna stiinta "solutia magica"(desi i-am zis ce am patit si eu).
Ai tutorialul care l-am postat mai sus,eu zic sa treci la treaba.
Pentru curatare foloseste calgon si otet si eventual mergi la o spalatorie sa iti bage presiune in el. O sa ramai foarte uimit de ce va iesi de acolo si cu siguranta multumit de rezultate.
Eu am facut de 2 ori operatiunea. Prima data a fost mai greu,dar multumita tutorialului am rezolvat cu brio.
Sa auzim de bine!
  • radutzzu18

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2012

  • Mesaj Privat
La service iti ia in jur de 100 lei pt munca pe care poti s-o faci tu in aproximativ o ora jumate.
Daca iti vine curajul sa incerci, nu uita sa cumperi garnituri. Originale sunt 40 lei(si eu m-am mirat). dar gasesti si la 1,5 lei bucata.
  • allecs

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2013

  • Mesaj Privat
aha ms mult sa vad daca o sa ma bag io.. sau o sa o duc la un service.. deoarece nu am timp k sunt cu munca:)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR