Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • svg_gabriel10

  • Mesaje scrise: 395
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2012

  • Mesaj Privat
@Scorpio
Eu am avut de-a face cu service-urile BOSCH din Varde, Vejle, Ribe si Esbjerg. Nu am decat cuvinte de lauda pentru ei, mai ales cei din Varde!
Mi-au gazduit masina cateva zile in atelierul lor pentru dezghetzare motor cu reshoul, dupa ce am mers prin nametzi pana s-a umplut compartimentul motor cu zapada si mi-a sarit distributia. M-au tractat, mi-au imprumutat scule si mi-au "destainuit" informatii pentru care ei au platit sa le afle! Cam acelasi sistem ca al romanilor de treaba care stiu ce inseamna sa ramai in drum cu probleme.
PS: Sunt si eu "moldovean", am ajutat pe multi cu ce am putut, dar am si primit!
Tot respectul pentru oamenii de omenie!
In alta oride de idei, urasc mentalitatea daneza....chiar ei unii dintre ei o urasc! Smile)
Off-topic: Eram in zona Ribe in ultimul an... si am lovit cu un Ford Focus o caprioara de mi-am spart spoilerul, grila, si mi-a zburat numarul de inmatriculare. Peste noapte mi-am pus numarul pe bord, in cazul in care trece politia...sa vada ca il am. La ora 2:00 in noapte cand vorbeam pe net cu ai mei, am auzit galagie in parcare, dar nu m-am uitat despre ce e vorba. A doua zi, am constatat ca acela a fost momentul cand niste idioti au gandit asa: Uite si romanu' asta ca are numarul in geam! Hai sa i-l dam jos si pe celalalt! Zis si facut, a doua zi aveam numarul de pe spate pliat in 2 in fatza usii ... smuls cu tot cu suport de pe portbagaj. In aceeasi zi mi-am indreptat ambele numere si am cumparat suportii de plastic. Cand sa ii montez... surpriza!: Vine un idiot betziv dintr-un bar cu telefonul mobil sa ma filmeze ca umblu la numerele masinii si ca suna la politie Smile) ...CITEZ " Ce faci acolo? Te filmez! Stii ca nu ai voie sa umbli la numere? Ia mana de acolo! Aaa, esti din Romania, acum chem politia!"
Concluzia o trageti singuri!
Skip ads

  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
pai singuru mod pentru care ei stiau ca esti din Ro e numarul de inmatriculare. eu zic sa ai grija caci amenda + inmatricularea fortata te va costa de vreo doua ori cat masina.
Am un coleg care a vrut neaparat sa-si inmatriculeze jettaul din Romania si a platit pe ea mai mult decat un alt coleg care 2 luni mai tarziu a cumparat o bora identica cu vreo 5000kr mai putin.
Da am avut si colegi polonezi care au venit cu BMW-ul si in drumul spre casa au ajuns pietoni Smile

Cat despre cei de la Bosch, sunt foarte suprins, foarte ne-danez si chiar nu ma asteptam sa aiba mecanici competenti....
Am vazut cazuri cand si mecanicu si-a cumparat Haynes Smile))
  • svg_gabriel10

  • Mesaje scrise: 395
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Vectra C care o am, e cumparata de la BILHUSET RIBE in septembrie 2012.
NICIODATA sa nu ajungi pe acolo!
La un moment dat, m-am dus sa imi repare ceva pe garantie si m-au refuzat...era sa ii bat pe aia 2...m-au dat afara din atelier (masina prezenta defectiune). Astia nu isi fac datoria decat daca te duci cu avocatul la ei !
Stiu si eu pe cineva cu BMW caruia i-a saltat SKAT-ul masina, avea nr de BG

Am terminat-o cu Danemarca in Decembrie cand firma mi-a desfacut contractul de munca. Acum traiesc prin Madrid Very Happy
PS: Am mers pe nashpa in DK 3 ani jumatate...cu nr de RO Smile)

Bafta!
  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Nu-mi vine sa cred ce citesc... Chiar atat de rau este in Vest ?
Parca citesc un scenariu de film.
Cum adica sa nu ai voie sa umbli la numarul de inmatriculare ?
Am fost si eu de multe ori in Grecia si Austria, ca turist doar, dar acolo (ma refer mai mult la Austria) nu am auzit sa fie chiar atat de ''strict'' totul.
Skip ads

  • svg_gabriel10

  • Mesaje scrise: 395
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Dragi colegi, va sfatuiesc sa evitati categoric Danemarca si nordul Germaniei pentru reparatii si alte servicii! Smile)
Pe langa faptul ca ei fac orice manopera dupa manual... nu dupa realitate, au si un comportament gen: "noi suntem atotstiutori... voi platiti pentru ce zicem noi, daca nu...duce-ti-va draq!"
Si te mai tin baietii pieton cu saptamanile, ca ei sa bea cafele non stop!
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
[editat] a scris:Nu-mi vine sa cred ce citesc... Chiar atat de rau este in Vest ?
Parca citesc un scenariu de film.
Cum adica sa nu ai voie sa umbli la numarul de inmatriculare ?
Am fost si eu de multe ori in Grecia si Austria, ca turist doar, dar acolo (ma refer mai mult la Austria) nu am auzit sa fie chiar atat de ''strict'' totul.


cand ai 1000 de conationali pentru care legile sunt optionale intr-o tara cu populatie de 5milioane se ajunge acolo.
SI din cei 1000 de conationali nu sunt destul de multi ce nu-s colorati. Furturile si bataile intre romani sunt destul de multe in ziare. Card skimming, furturi din magazine, din curti, de peste tot. Automat se gandesc cand te vad cu un numar de RO in mana ca incerci sa furi masina...
Romanul din pacate din totdeauna s-a gandit ca legea nu i se aplica si mereu a incercat sa o intoarca dupa cum vrea...
Acum vreo 2 luni citeam ca l-au oprit pe un sofer de camion roman care merge pe autostrada si se uita la filme pe DVD... WTF?! I-au dat o amenda pentru care va munci pe urmatoarele cateva luni sa o plateasca...
DIn pacate cam toata europa e rasista... arata-mi o tara si-ti zic ce urasc, desi in mare parte cam toti urasc alte tari mai de la est de ei.
  • VILY_88

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2011

  • Mesaj Privat
I-mi cer scuze pentru titlu ,in parte are dreptate colegul care la deranjat titlul dar sunt satul sa platesc pentru unele reparatii care nu sau facut .Asa ca am o intrebare pentru el ,tie ti-ar place sa muncesti pe 50 euro pe zi si sa vina un mucios de mecanic sa stea in fata la un monitor o ora fara sa faca ceva si are pretentii sa ii platesti 100 euro pentru un lucru care nu la facut.Pune-te in locul meu .Ms pentru raspunsurii.
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
nu am zis ca n-ai dreptate, ai si stiu cum e, daca nu ma crezi uita-te la discutiile mele de acum 2 ani si ai sa vezi cat de disperat eram de mecanici si de banii aruncati cu diagnozele...
Din pacate pe masura ce evolueaza masinile va deveni din ce in ce mai dificil de diagnosticat Sad
Skip ads

  • VILY_88

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Ai dreptate cu cat evolueaza mai mult platim mai mult pentru reparatii si piese,eu nu mai inteleg inloc sa scada preturile la piese ei le cresc mai mult.Un exemplu proiector ceata vectra c normal 45 euro ,si pentru a mea vezi doamne ca este Gts ma costa 150 euro mai scump ca la bmw.Asta este noi sa fim sanatosii ca belele curg. Stima si respect pt totii colegii.
  • svg_gabriel10

  • Mesaje scrise: 395
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salut , baieti!
Revin cu o chestie amuzanta...
Dupa ce reprezentanta Opel Madrid mi-a diagnosticat masina gresit si le-am platit 100€ pentru asta(au zis ca am ECU ABS/ESP defecta)... s mi-au zis ca ma costa 1300€ unitatea noua si inca vreo 500€ pe manopera.....m-am apucat de masuratori...ghidat de TIS2000.
Astazi, ghinionul si norocul meu a fost sa fiu lovit din spate de o idioata la o intrare in giratoriu.
Firma mea daneza de asigurari m-a trimis pentru constatarea daunelor... tot la expertii astia Smile). Daca tot am fost pe acolo, l-am lamurit pe tipul care mi-a bagat pe gat ECU ABS... ca a gresit si de ce. I-am spus ca si eu folosesc TIS2000 pentru ghidare in detectarea problemelor... si ca problema mea se trage de la CIM. I-am inchis gura si m-a chemat maine sa vorbim, dupa ce evalueaza daunele de la accident.
Ce ziceti de asta? Very Happy Si era atat de convins ca e ABS stricat... acum de ce a dat inapoi cand i-am dovedit cu aparatul de masura in fata ca au gresit? Eu sunt un simplu cetatean... interesat de ce se intampla in jurul meu! Ei sunt cei scoliti.
1-0...mai jucam!?
  • florin38

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2002 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Deci in final se trage de la cim . Te-au pacalit in Danemarca?
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Chiar daca ai castigat "repriza"..."finalul" nu este foarte sigur in favoarea ta, in mod sigur te va tine de vorba...si cam atat, nu cred ca-ti repara masina gratis sau altceva. Din acelas film, astazi am mers intr-o reprezentanta Opel, din alta tara, sa-mi schimbe uleiul si filtrul de ulei, le-am dat talonul si am intrebat cat ma costa...dupa vreo jumatate de ora in care a tot completet cel din reprezentanta date printr-un calculator, vine la mine cu pretul...106 E, ulei GM 5W30 si filtrul de ulei... Shocked . Zic...stai frate...ce-i asta, nu vreau alta masina, vreau doar sa-mi schimbi uleiul si filtrul...pai, zice el, 4,5 litri de ulei+filtru+manopera atat face. Din intamplare eu mai cumparasem acum vreo 2 luni un litru de ulei de la ei, GM 5W30 si dadusem pe el 11 E, i-am facut calculul lui omul si i-am zis, 4,5 litri*11 E=49,5 E, un filtru costa vreo 5 E (MANN)...hai 10E ca-i original GM...zic, total dupa calculele mele 60 E...asta la pret de ulei de reprezentanta, nu de ebay...totusi, pana la pretul lui de 106 E, ramaneau 46 E de manopera...cam mult pentru 15 min de munca...Ce credeti?...a venit de la raft cu un litru de ulei si mi-a arata ca uleiul costa 19 E si incerca sa ma lamureasca ca la ei nu a costat niciodata 11 E, i-am zis ca ma intorc cu factura, ma gandeam in sinea mea, sa-i dau cu ea in cap...mai zicea si ca am platit, poate, 11 E ca era fara TVA...adica 19%+11E=19 E la mintea lui...in fine...era reprezentanta in drum si m-am oprit sa vad care-i treaba...am vazut, a doaua ora nu mai calc pe acolo, poate doar daca vad scris pe poarta mare...schimbam ulei gratis cu uleiul si filtrul nostru...Smile

In fine...nu stiu daca asta demonstreaza ca mecanicul/reprezentantul din aceal loc era/este prost...eu, in schimb, eram cu "P" mare daca acceptam oferta lui...
Skip ads

  • svg_gabriel10

  • Mesaje scrise: 395
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2012

  • Mesaj Privat
@Sorin, ideea este ca eu am garantie la CIM-ul pe care ei nu vor sa il schimbe. Partida a doua e maine, cand trebuie sa faca si constatarea de la accident. Ma gandesc ca si de acolo isi vor scoate cateva sute de euro din buzunarul vacii care m-a lovit:D
I-am zis lu' nenea ala ca si eu folosesc tis2000 pentru investigatii...nu numai el! A ramas surprins, evident. Maine ii pun iar aparatul de masura in fatza...cu ce nu au facut ei bine Smile

Legat de schimbul tau de ulei.... ai platit si pentru partida viitoare Smile). Poti sa ne spui unde esti sau ce reprezentanta ti-a facut-o?
Stima!
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
N-am platit...ca nu eram cu mintea aiurea sa-i dau lui ala 106 Euro pe un schimb de ulei GM 5W30 si un filtru...Smile. M-am uitat de curiozitate cat costa pe ebay.de 5 litri de GM 5W30...soc si groaza, cu 20 Euro mi-am luat bidonul de 5 litri, filtru MANN merge la fel de bine ca si ala original GM, deci cu 25 de Euro am marfa acasa...maine ma duc la un service normal, nu reprezentanta si le zic sa-mi faca schimbul de ulei cu ce ulei le zic eu si le zic ulei GM 5W30...de curiozitate sa vad ce scoruri imi dau alti...doar pentru comparatie.

Reprezentanta este in Germania si nu vreau sa vorbesc inainte, adica pana nu ma duc maine la un service normal dar, parca prea seamana intre ele "reprezentantele" astea GM/Opel...revin maine, sper, cu concluzia finala...
  • svg_gabriel10

  • Mesaje scrise: 395
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Ok, scuze! Am inteles eu gresit. Eu sunt in Madrid momentan. Schimbul de ulei pt un Renault Megane2 este 60 € la un service competent. La reprezentanta nu stiu cum e.
Daca esti in nordul Germaniei.... e de inteles ca ti-au cerut dublu:))
Eu am incercat din Danemarca sa imi cumpar niste piese de pe net de la un magazin nemtesc. Pretul era rezonabil. Aveam nevoie de un set de garnituri motor pentru mazda 626 si inca ceva tot pentru motor, ca imi manca ulei. Nu mi s-a aprobat plata online si m-am dus la magazinul cu pricina in Germania (Flensburg). La fata locului, baietii mi-au cerut 800 € pentru asta, cand pretul (tot al lor) de pe net era cu 600 € mai mic.
Explicatia?!... va urma, candva
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Ce ma mira...de fapt nu ma mira foarte tare, e mai mult o constatare, este pretul mai mult decat nesimtit aplicat produselor proprii...ca doar n-am cerut schimb de ulei cu ulei Castrol sau Mobil...ci cu ulei GM, asta in conditiile in care la ei un litru costa 19 E iar pe ebay...nu la unul...la zeci de magazine online costa 4 E/ litru...e cam mare diferenta...pretul manoperei nu-l comentez cu toate ca stand prin reprezentanta pana a completat ala nu stiu ce in calculator, pe un afis am citi ca ora de manopera pentru mecanica sau tinichigerie era la vreo 60 de euro, la partea electrica era si mai scump, vreo 70 de euro...pai..te-ai scos daca trebuie sa-ti schimbe aia distributia...nu fac piesele cat face manopera la ei...total aiurea...
De fapt ce sa mai vorbim...schimb de ulei cu cel mai ieftin ulei posibil, adica GM...106 E...jenant, in locul lui ala din reprezentanta, comunicam preturile astea clientilor pe e-mail, gaseam o scuza...ceva...sa nu fiu nevoit sa privesc omul in fata cand zic asa preturi...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR