Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • katabxp

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salut,
Am o problema de un timp: motorul meu (1,8l 16v, 125cp, vectra B2) nu merge cum trebuie. Adica e ceva ciudat, nu se manifesta intotdeauna, are momente cand trage bine dar are momente cand nu vrea sa mearga de loc, ajung undeva pe la 100km/h si acolo se opreste, nu mai trece de aceasta viteza. in acele momente parca merge si intrerupt, trage, pe urma bag pedala la fund si da in nas, se ingatuie. Am avut probleme cu sonda lambda 1 pe care am si schimbat-o, dar degeaba, valorile pe opcom sunt cele din fabrica, nu variaza asa cum ar trebui sa faca. Ideea e ca nu asta ma deranjeaza, stiu ca daca nu merge sonda lambda mananca mai multa benzina. O alta problema e cand dau drumul la aerul conditionat, atunci merge chiar numai in suturi. Daca scade turatia sub 2100 ture face nasol rau de tot, daca o tin mai turata merge cat de cat ok... si mai e o chestie, am schimbat bujiile de curand si cele pe care le-am schimbat erau foarte urate, arse rau, pline de fum, nu aratau cum ar trebui. De caurand le-am desfacut si pe astea sa le mai curat si la fel si astea, au ars urat. Pe tester nu am decat erorile referitoare la sonda lambda. Are cineva vreo idee de la ce ar putea fi? Inca o precizare, motorul asta e fara valva EGR, deci e exclus sa fie asta.
Multumesc, orice sfat e binevenit!
Skip ads

  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Probleme pot fi multe , ce coduri de eroare ai?
Verifica daca ai destula presiune in rampa de injectie .
Daca motorul consuma ulei fa o compresie si vezi ce valori ai nu trebuie sa ai diferenta mai mare de 1 bar de la un cilindru la altul.
Catalizatorul in ce stadiu e poate e infundat.
Daca zici ca iti afuma bujiile exista si posibilitatea sa ai probleme de amestec carburant.
Curata clapeta de acceleratie , vezi ca undeva are un furtunas cu o gaurica desfund-o.
Verifica etansietatea tuturor furtunelor de vacuum si admisie aer.
Cum este evacuarea neagra?
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
katabxp a scris: Am avut probleme cu sonda lambda 1 pe care am si schimbat-o, dar degeaba, valorile pe opcom sunt cele din fabrica, nu variaza asa cum ar trebui sa faca. Ideea e ca nu asta ma deranjeaza, stiu ca daca nu merge sonda lambda mananca mai multa benzina.!
Cred ca ar trebui sa te deranjeze,deoarece acolo-i cheia problemei! Sonda lambda informeaza despre un amestec neconform,cu efectele nedorite(lipsa putere,trepidatii,intreruperi,),raminind a se cauta cauza,pe alimentare cu aer si alimentare cu combustibil.MUlte surprize poate furniza un debitmetru ce da informatii eronate,dar care nu este vazut ca defect(cod de eroare),etc...
  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
daca ai si rateuri atunci vezi bobina de inductie
Skip ads

  • katabxp

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Ieri am curatat iar bujiile si contactii din mufe dupa care a mers bine, nu s-a mai inecat. Beleaua e ca dupa un timp iar o sa faca. E cineva din Dambovita cu un vectra B, sa incerc cu o sonda lambda care sa stiu sigur ca e buna si sa vad daca mai apar erorile respective pe tester? Cred ca asta e singura explicatie, daca sonda lambda citeste valorile de amestec de carburant si gaze evacuate aiurea probabil din cauza asta merge asa. Mailul meu este: katabxp@yahoo.com sau tel: 0766468086.
Multumesc
  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Cred ca merge de la orice 1.8 respectiv Z18XE .
  • katabxp

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2010

  • Mesaj Privat
In mod normal asa ar trebui, insa stiu ca mai sunt niste diferente intre sondele astea. Ideea e sa gasesc pe cineva care sa ma poata ajuta.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR