Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Daca bara nu este din fabrica decupata pt proiectoare, nu cumva se vede urat acolo pe unde se decupeaza? Fac referire la acea linie in relief in special, asa cum am incercuit in fotografie. Am vazut si pe viu o bara decupata pt proiectoare si nu mi-a placut. Daca se monteaza modelul original de proiector Opel, cred ca tot se vede macar una din marginile alea nefinisate, la fiecare proiector.
Scuze colegului ca i-am imprumutat poza!

Skip ads

  • bestrong

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Va multumesc mult pentru informatii.
Pana acum nu am dat bara jos dar am inteles ca are pe partea din interior un canal facut deja pentru proiectoare.
Stiti cumva ce releu trebuie sa cumpar si unde pot sa-l gasesc? Cam cat costa?
Multumesc mult.
  • raducrisstian

  • Mesaje scrise: 500
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2006

  • Mesaj Privat
acuma doar nu cumperi bara cu loc pentru proiectoare...eu am decupat singur bara. nu se observa decat daca vrei neaparat si te uiti de aproape. eu nu sunt nici chiar asa chitzibushar. si nu am dat bara jos. e loc sa bagi proiectoarele la locul lor si fara sa dai bara jos, e adevarat ca te chinui putin. in garaj la mine e opelul alb la care am pus. se vede acolo cat de "urat" iese daca decupezi. releu cred ca gasesti la orice magazin de piese auto. nu ma pricep chiar bine si nu vreau sa zic o prostie dar cred ca reperul ar fi curentul pe care il comanda de 15A.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
SE vede putin pentru ca nu aveam cum sa decupez super exact ca sa se poata si regla putin stanga si dreapta dar la mine fiind masina inchisa nu se prea vede... dar asa cum am scris mai sus daca ai bani iti poti lua kitul personalizat pentru Astra care este exact la fel dar mai are in plus adaptorul pentru montare si reglaj si un capac care sa acopere gaura de proiectoare originale (este gandit pentru a fi inlocuitorul celor originale la cele care au deja bara taiata si halogene din fabrica). Mie imi place cum arata si asa si nu e atat gaurica care ramane pe langa cat este luminozitatea pe care o au si calitatea HELLA.
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Cat despre releu, poti sa il scoti pe cel de langa care este pentru partea din spate bec ceata si mergi cu el la un magazin de piese auto si ii spui ca vrei unul exact la fel. Iti aduce pe comanda daca nu au si costa cam 12-15 lei depinde de unde il iei sau se potriveste cu cele de la Cielo care sunt exact la fel dar poate ceva mai ieftine. Eu am luat pe original si a fost OK. Parca am pus si o poza cu releul si cu codul iar de montat sigur il poti monta intr-un singur fel.
  • bestrong

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Mai am o rugaminte, puteti sa-mi spuneti unde pot sa gasesc un releu pentru proiectoare? Am fost la Augsburg, la Opel si la inca 6 magazine de piese auto dar nu am reusit sa-l gasesc. Multumesc.
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
La dezmembrari, ai fost?
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Pai ai facut cum am zis eu? Daca mergi cu el in mana (cel care este langa pozitia unde trebuie sa il pui sau citeste ce scrie pe el din poza pusa de mine) si nu cred ca cei care aduc piese auto nu au asa ceva sau nu pot sa ti-l comande mai ales ca la voi in Bucuresti gasesti de toate, trebuie numa sa vezi la ce pret...... (facand o paralela OFF topic eu caut o oala de lapte de aluminiu de 3 l asa cum erau pe vremea lui Ceausescu si nu gasesc in tot Sibiul Smile) )
Skip ads

  • Octav

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2006

  • Mesaj Privat
mai fratilor, lasati-i in pace pe aia cu piesele..... relee pt faruri gasiti si la orice magazin Daewoo
  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Am o intrebare: se poate folosi butonul existent in bord pt. becul de ceata spate si pentru aprinderea proiectoarelor? Sau e prea mare curentul care va trece prin contactul lui (desi exista relee pe ambele becuri)?

Ma gandesc la solutia asta si din economie si din perspectiva faptului ca oricum nu folosesc proiectoarele decat cand e ceata, deci o data cu becul din spate.

Multumesc frumos!
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Se poate folosi un singur bton dar pentru asta trebuie sa inseriezi cele 2 relee ceea ce presupune improvizatii.
  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Dar daca pur si simplu fac scurt pe circuitul imprimat? Inteleg ca montajul cuprinde si circuitul pt. cel de-al doilea buton, doar butonul lipseste. Daca pun un strap intre contactele butonului existent si contactele butonului care lipseste ar fi ca si cum ai actiona simultan ambele butoane. Bineinteles ca voi pune releul si siguranta aferente in cutia cu sigurante, dar fara alte fire sau improvizatii.
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Eu iti propun sa faci treaba ca nemtii ca sa iasa bine. Cumpara de la second un bloc de lumini (eu am dat pe el 40 euro) si il inlocuiesti pur si simplu. Ca legaturiile alea daca le faci asa cum spui tu cine stie ce scurt se mai poate produce prin cablajul masinii pentru ca nu stiu chiar cum sunt ele legate si in plus cine stie cand ai nevoie de halogene pe strazile cu canale sau gropi la nivelul solului si vrei sa pui halogenele si te injura toti cei care vin din spatele tau. Eu am patit de cateva ori sa dau de gropi nesemnalizate si care la faza scurta nu prea le vezi bine cat de adanci sunt si care le este marginea reala sau pe strazile cu luminozitate scazuta sau chiar de loc unde te ajuta halogenele mai bine decat faza scuta (pe acele strazi eu merg chiar si numai cu halogenele). E pacat sa strici blocul de lumini si apoi sa ajungi sa cumperi unul. Asa macar iti ramene unul de rezerva sau il poti vinde la cineva care il are stricat.
  • bestrong

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Sambata am modificat blocul de lumini si am montat proiectoarele.
Eu sunt foarte multumit de ele, am gasit releu la OPEL EREBUS cu 39 ron si becuri de proiectoare (halogen) cu 30 ron bucata dar merita bani.Functioneaza fara nici o problema dar am observat ca se aude releul cand cupleaza atunci cand aprind proiectoarele, ceata pe spate sau dezaburizatorul.Pe cine am mai intrebat a zis ca e normal.Voi ce parere aveti?
  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Cum ai modificat blocul de lumini?
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Batman a scris:Cum ai modificat blocul de lumini?

Si eu sunt interesat, de la desfacerea lui din bord, toata operatiunea. Am incercat si eu sa-l scot ieri pe al meu si m-am lasat de frica sa nu zgarai bordul.
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Cine cauta...gaseste!
  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
De desfacut se desface in felul urmator: se introduce o surubelnita in capatul butonului pt. pozitii - faza scurta. Se apasa siguranta (nu e surub) si in timp ce apesi tragi butonul afara. in locul ramas gol se vor vedea 2 cleme stanga - dreapta care trebuie apasate simultan. Tragi tot blocul afara. Asta am citit-o in Manualul de depanare pt. Astra. Nu am incercat personal, dar nu vad de ce nu ar merge.
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Asa e, cine cauta gaseste:
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=13179
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=8759

Scuze si succes! Sau mai bine spus: curaj!
Multumesc, Batman!
  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Eu stiam de celelalte discutii, insa ma interesa metoda pe care a ales-o Bestrong. Ma voi apuca si eu in primavara asta si vroiam sa strang cat mai multe informatii. Cum ar fi mai ieftin si maim usor.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR