Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • dragota

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2008

  • Mesaj Privat
sal ..am si eu o intrebare..unde se afla senzorul de temp. ext. la corsa?...din ce am citi la inceput este o mica diferentza intre temp de afara si temp afisata de senzor...la mine este o foarte mare diferentza..daca afara sunt 35 de grade,pe displei am -5poate:(... am lovit masina frontal si am schimbat bara. nu am fost atent daca imi indica corect temp. ms mult
Skip ads

  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
E cumva langa proiectorul dreapta (cel de pe partea pasagerului) mai sus un pic si mai inspre centru. Se vede o gaura in grila aia de jos in locul unde trebuie sa fie senzorul.
  • phyton

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Domnilor, luminati-ma si pe mine unde se afla acest senzor de temp. exterioara la Vectra B 1,6 16v '97 ?
Multumiri!
  • gabriel88_vl

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Agila 2004 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
@phyton daca afli sa-mi spui si mie. Unii spun ca senzorul de temperatura exterioara are caracter pur informativ, altii ca are legatura cu ECU si amestecul de carburant. Va rog, sa zica cineva care se pricepe, care este adevarul. Mie nu-mi merge, asta insemna ca consuma mai mult masina ? eu zic ca sunt prostii astea si e pur informativ.
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
La Benzina (motoare Z12XE cu ECU Motronic 1.5.5., Z18XE cu ECU Simtec71 si Z20LET cu ECU Motronic):
Amestecul de carburant se face in functie de informatia pe care ECU o primeste de la senzorul de temperatura lichid de racire (antigel).
Senzorul de temperatura exterioara se leaga exclusiv la TID (MID, CID, GID) si este informativ. In cazul in care dotarea este cu ECC (climatronic), informatia de temperatura exterioara se duce si la acest modul.

La Benzina (motoare Y14XE, Y14XEL,Z14XE, Z16XEL, Z16SE si Z22SE cu ECU Multec):
Amestecul de carburant se face in functie de informatia pe care ECU o primeste de la senzorul de temperatura lichid de racire (antigel) si de la senzorul de temperatura admisie aer (din debitmetru).
Senzorul de temperatura exterioara se leaga exclusiv la TID (MID, CID, GID) si este informativ. In cazul in care dotarea este cu ECC (climatronic), informatia de temperatura exterioara se duce si la acest modul.

La Diesel (Y17DIT):
Informatia de la senzorul de temperatura se duce la TID (MID, CID, GID) si este informativ, dar si la modulul ECC (climatronic), daca exista dotarea. Durata de actionare a releului de bujii incandescente este data de senzorul de temperatura lichid de racire (antigel) si cel de temperatura motorina.

La Diesel (Y20DTH cu ECU PSG5):
Informatia de la senzorul de temperatura se duce la TID (MID, CID, GID) si este informativ, dar si la modulul ECC (climatronic), daca exista dotarea. Durata de actionare a releului de bujii incandescente este data de senzorul de temperatura lichid de racire (antigel) si cel de temperatura ulei.

La Diesel (Y20DTH, Y22DTH si Y22DTR cu ECU PSG16, ):
Informatia de la senzorul de temperatura se duce la TID (MID, CID, GID) si este informativ, dar si la la ECU (si mai departe la releul de bujii incandescente, pentru timpul de comanda a acestora) si la modulul ECC (climatronic), daca exista dotarea.

Cine are informatia pentru motoare X_ _ _ _ _ sa completeze.
  • gabriel88_vl

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Agila 2004 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Exact cu X am eu motorul si tot informativ trebuie sa fie.
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Eu zic sa nu presupunem, sa aflam sigur. Teoretic ar trebui sa fie ca la Y si Z, dar numai teoretic (asa ar fi logic).
  • Gurka Danut Eugen

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2009

  • Mesaj Privat
eu am scos senzorul afara pentru ca vreau sa il schimb, nu functioneaza de 2 ani de cand am achizitionat masina, acum caut altul, si nu am avut probleme din cauza lui!mdeci din pct meu de vedere are doar rol informativ la motoarele x 16sz!
Skip ads

  • gabriel88_vl

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Agila 2004 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
si eu l-am schimbat pe al meu ca se stricase si am pus de la alt tip de motor si merge si are rol doar informativ
  • Gurka Danut Eugen

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2009

  • Mesaj Privat
cat ai dat pe senzor? ai ceva poze cu el? e identic cu ce ai dat jos?
  • gabriel88_vl

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Agila 2004 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
20 ron de la dezmembrari si era identic cu al meu. Nu am poze. Vezi la semnatura ca eu am Vectra nu Astra dar nu cred ca sunt diferente
  • Gurka Danut Eugen

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2009

  • Mesaj Privat
ms, am sa caut si eu maine la dezmembrari!Smile
Skip ads

  • gabriel88_vl

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Agila 2004 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
cu placere. Bafta Smile
  • silviu.tita

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Salut tuturor!
La Corsa mea, pe display, îmi apar doar niºte liniuþe orizontale în loc de valoarea temperaturii exterioare. Când am spãlat maºina, mi-a indicat ceva pe la -40 grade C iar dupa vreo 2 minute a dispãrut, temperatura fiind înlocuitã de acele liniuþe. Parcã nici nu ar exista acel senzor de temperaturã. De asemenea, total fãrã nici o legãturã, îmi apare ºi dispare (mai mult lipseºte) radioul de pe display.
Puteþi sã-mi daþi vreun sfat?
Mulþumesc.
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Da, sa verifici cupla de la TID (MID), eventual spray-contact. Daca nu se rezolva, masoara senzorul de temperatura, trebuie sa aiba 5kohm la 25 grd C.
  • andi_cimpean

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@LDivora, am citit tot thread-ul dar parcã simt nevoie de încã o confirmare! Very Happy

Eu am senzorul de temperaturã exterioarã trosnit (deºi l-am curãþat cu WD40), îmi aratã 60 de grade, când afarã sunt -14 grade.

Senzorul de temperaturã exterioarã, are vreo legãturã cu senzorul de temperaturã admisie aer? Dacã senzorul de temperaturã exterioarã afiºeazã eronat, poate afecta buna funcþionare a motorului? Dacã da, în ce sens?
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Senzorul de temperatura exterioara serveste la afisarea temperaturii pe TID (MID, GID, CID), si la a da informatie la HACM pentru cuplarea compresorului de AC. Nu are legatura cu temperatura de pe admisie aer (citita de senzorul de pe debitmetru). Daca senzorul tau arata o temperatura mare, inseamna ca, conform diagramei, are o rezistenta prea mica (in jur de 100 ohm), ceea ce inseamna umezeala in cupla (rezistenta parazita de ordinul a 100 ohm datorata umezelii, shunteaza rezistenta senzorului de ordinul zeci de kohm corespunzatoare temperaturii negative). Se rezolva uscand cupla cu foenul.

  • andi_cimpean

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Mulþumesc frumos de info si de promptitudinea reply-ului!
  • unicooll

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Eu pe masina mea nu am AC, dar la fel nu-mi functioneaza senzorul de temperatura exterioara...Mai la inceput imi baga niste temperaturi de alea astronomice 60-70 grade Celsius, apoi se potolea din nou, mai imi apareau doar liniute...si tot asa, momente si momente...Acum sa trec la problema mea...pana acum l-am scos, l-am curatat, i-am curatat mufa...degeaba...pana mi s-a defectat alternatorul...am schimbat alternatorul si senzorul a mers vreo 2 zile la temperaturi normale apoi iar nu a mai afisat nimic...Ce mi se pare mie foarte CIUDAT, e ca intr-un timp destul de des, cand claxonam incepea si tempertaura sa mi se afiseze, nu era in nici un caz cea corecta dar, ce legatura are claxonul cu acest senzor? si sincer spun, cand imi afisa temperatura reala, sincer mergea si masina mai bine...adica in ce sens mai bine, eu am ceva probleme cu mersul motorului si inca nu i-am dat de capat, dar isi mai revenea cand imi aparea temperatura buna!deci e posibil sa fie vreo legatura intre el si mersul masinii?De ce cand claxonam imi afiseaza diverse temperaturi in bord?
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Pai cand claxonai, vibra bara si cum senzorul e prins pe grila de pe bara, incepea sa functioneze. Deci se dovedeste ca ai un contact prost care de regula este in cupla senzorului.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR