Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa te supar..sigur nu iti trebuia dot5 la anul tau de fabricatie?
Ca la a mea am gasit in manual Dot 4..dar e '95. Daca am dreptate...schimba tot lichidul de frana..anyway..e mentionat la operatiunile de intratinere: inlocuirea lichidului de frana la fiecare 2 ani..oare a facut-o cineva?
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Lichidul la noi e DOT4. Eu l-am schimbat si am pus Castrol. Atentie lichidul se schimba la doi ani ! Poze si post lipsa, Codrin a facut citeva la Astra lui dar eu eram cu un deget belit si cam nervos.
Nu e foarte complicat dar o rampa ajuta enorm si evident al doilea om. Spray de deblocare, periuta de dinti, spalat cu apa, facut o cheie tubulara sau una inelara dar chinuiala mare. Mai bine comandati alte aerisitoare daca sunt intepenite. Exista sansa sa le stricati si atunci mai bine sa fie unul nou in buzunar.
  • alunu

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2007

  • Mesaj Privat
ma pregatesc sa schimb lichidul de frana ca masina e din 2004... deci sunt 3 ani!
o sa caut DOT4 (marca nu sunt chiar decis... ) dar nu stiu cam ce cantitate!
de la dan am dedus ca ar fi ok castrol... dar cantitatea?

multam!
  • szilid

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
eu GM, DOT4 am pus nu mai tin minte exact undeva la 35 - 40 ron era 1l Smile, 1l este de ajuns, i-ti mai ramane in jur de 200ml.
Skip ads

  • alunu

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2007

  • Mesaj Privat
multam, szilid!
  • adi400

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sal.am si eu o problema cu frana de mana.maneta nu mai sta sus cand trag frana. cred ca sau dus zimtii si problema e ca nu gasesc nicaieri la comanda. poate ma puteti ajuta cu ceva.
  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Cu maneta in repaos (la podea) butonul din capatul ei actioneaza usor, adica il poti apasa si revine? El trebuie sa revina adica este iesit mai inafara. Daca este blocat pe apasat atunci maneta nu prinde pe cremaliera. Dintii aia nu se tocesc ei asa repede.
  • cata_elipsa

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2007

  • Mesaj Privat
TOt citesc si eu pe aici si nu dau de ceva ce mar putea ajuta... am incercat si eu tot ce ati zis voi aici si din pacate la mine tot se mai aprinde becul ala. s posibil sa fi pus prea mult lichid ? am pus pana in gura capacului maxim cat se putea pune Very Happy.
Skip ads

  • tymonelu

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Am si eu aceasi problema, imi licare becul de la frana de mana. Eu cand am luat masina ,acum vre-o 6 luni, nu prea avea lichid de frana in recipientul ala cam deloc, am cumparat si am pus pana la linie acolo.Este nevoie sa mai fac schimbul de lichid?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Da, chiar daca nu ai Agila. Lichidul se schimba la 2 sau 3 ani.
  • alunu

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2007

  • Mesaj Privat
cata_elipsa a scris:TOt citesc si eu pe aici si nu dau de ceva ce mar putea ajuta... am incercat si eu tot ce ati zis voi aici si din pacate la mine tot se mai aprinde becul ala. s posibil sa fi pus prea mult lichid ? am pus pana in gura capacului maxim cat se putea pune Very Happy.



nu cred ca e bine sa umpli pana la capac... Stiu ca nivelul variaza atunci cand e folosita frana.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Poate are contact prost in capac.
Skip ads

  • tymonelu

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2011

  • Mesaj Privat
da are legatura frana de mana cu lichidul de frana? Shocked
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eu retin ca e acelasi bec, verifica totusi si intrerupatorul de la frana de mana.
  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Becul il ai in bord pentru a te avertiza asupra sistemului de franare. Frana de mana face parte din sistemul de franare, in acest caz becul aprins iti arata ca ai maneta de frana trasa, ca sa nu pleci de pe loc fara a o debloca, cum mai fac unii. Daca maneta este la podea, in mod normal becul trebuie sa se stinga. Daca nu se stinge, inseamna lipsa lichid de frana in rezervorul cilindrului principal de frana (daca nu ai observat ca s-a aprins in mers), sau contactul manetei prost. Aceste doua contacte deci sunt paralelate in instalatia vehiculului. Daca ai lichid la nivel si palpaie, e posibil ca sa faca figuri tot cel de la rezervor. O treaba imputita este contact spre masa aleator a unui fir cu izolatia roasa undeva. In acest caz incepi cu contactul franei de mana si cablajul aferent din zona manetei. La ambele contacte un capat va da la masa. E posibil ca cel de la rezervor sa aiba rezistenta de contact pe aceasta ruta. Ti-am dat de treaba, ia-o incet si cu rabdare.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR