Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • ionut_filipescu

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A17 DTS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Va salut,

Astra G 2001 1,6 16V cod Z16XE. Acceleram si nu avea forta. Merg la service si se descopera catalizatorul infundat. De comun acord spargem ceramica din el, si deodata merge altfel, (dar consuma...cca 6 l la 50 km mers prin Buc...si miroase, nu mult, a fum in masina). Din cunostintele voastre, este compatibila inlocuirea catalizatorului cu unul universal? (la dezmembrari e 250 E, nou aftermarket e 2370 ron si nou original, 4000 ron....) Si unde ar trebui montat? Am citit diverse pareri, si chiar nu mai stiu pe care s-o iau in seama....Unora le consuma 6-7/100 la 150-160km/h, in conditii normale, la mine la 110-120 km/h ia 7. EGR schimbat, clapeta de acceleratie curatata, etrier dreapta fata curatat ( alta problema clasica, se blocheaza),

Miltumesc.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu ai facut bine consumul, trebuie sa il verifici la 20 km, nu la 50.
Pai, mai omule, 6l in 50 km=12%. Ti se pare 12% consum mare pentru motor de 1.6, in Bucuresti?
Operatiunea de inlocuire e compatibila. Catalizatorul... depinde de prinderi.
De montat il montezi, preferabil, in locul celui vechi, L-ai putea pune si in locul tobei intermediare, da' cred ca nu are sens.
Ce se blocheaza? EGR-ul, clapeta sau etrierul?
  • CV50NIK

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Tigra 1996 X16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Eu mi-am scos catalizatorul inlocuindu-l cu o teava si nu mi se pare deloc mai mare consumul.
  • ionut_filipescu

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A17 DTS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2012

  • Mesaj Privat
@ jE se bloca pistonul de la etrier dreapta fata. (la majoritatea se intampla). De comsumat prin Buc consuma cca 8-9 si afara 7-7,5 si scoate un zgomot la turatie in mers cum se auzea la Cielo (huruitul ala usor la esapament). Cu toate ca nu stiu cum ar influenta consumul, catalizatorul fiind la evacuare, nu la admisie. Ai idee de unde as putea lua un catalizator universal si ce model (marca) ?
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ionut, la care majoritate se blocheaza etrierul dreapta fata? Cineva te-a prostit cu faza asta, chiar pe etrierii de frana nu este boala cronica la G, adica nu pica mai des decat la alte masini.
Aia cu consum de 7 in afara si 8 in Bucuresti sa i-o spui lui Mutu, poate te crede el. Daca ai consum de 7 in exterior, in sat scoti consum de 8 daca o duci pe platforma... Si mai ales in Bucuresti, unde traficul e asa cum e.
Poti incerca sa studiezi nirtel ce rol are catalizatorul, ce rol are a doua sonda lambda, si vei intelege cum poate sa iti influenteze consumul.
Cat despre catalizator universal... nu stiu de unde poti lua. Insa ai grija ce iei, ca sa il si poti pune pe masina.
  • ionut_filipescu

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A17 DTS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2012

  • Mesaj Privat
jE, iti multumesc ca incerci sa ma luminezi. Lasa-mi, te rog, un nr de tel, as vrea sa discut cu tine, mentionez ca nu prea ma pricep la motoare, e prima masina personala pe care o am, si daca vrei sa ma ajuti, iti raman recunoscator. Multumesc.
  • rider1

  • Mesaje scrise: 707
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Ce ai curatat la etrier ? Eu am avut recent o problema ca a ta, se bloca roata dreapta fata. Daca vrei sa scapi, schimba garniturile la etrieri si lichidul de frana. Despre catalizator, ar fi bine sa cauti unul care se potriveste cat de cat la lungime cu ce ai pe masina. De la catalizatorul tau vei taia capetele care vin prinse pe masina si le vei suda pe catalizatorul nou. Eu asa am facut pentru ca nu am gasit catalizator universal care sa se potriveasca pe masina. Era vorba de alta masina, nu stiu daca este catalizator universal care sa se potriveasca pe masina ta. Daca mai ai nevoie de ajutor , ai nr meu de telefon. Daca faci treaba cu taiat-ul si sudat-ul, sa ti le prinda inainte doar in cateva puncte de sudura ca sa faci proba pe masina daca vine bine.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ionut, nu te supara, da' nu dau consultatii pe telefon. Discutam aici, te ajut cat ma pricep, te ajuta si alti colegi, si ramane informatia si pentru viitor, daca mai are cineva nevoie de ea
Legat de etrier, cum iti ziceam, nu e boala de Astra g (de fapt nu am auzit de niciun model de Opel care sa aiba o boala). Etrier blocat poti sa ai din 2 motive:
- glisiere blocate (burduf glisiera piscat, a intrat mizerie)
- piston blocat
Daca tot vrei sa faci o revizie, dai jos etrierii, inlocuiesti setul de garnituri. La Corsa un set de garnituri a fost ~40 RON (pentru un etrier fata) si in set am avut garnitura piston, burduf piston, burdufe glisiere si capacel pentru purja. Manopera o poti face tu, daca ai scule si te pricepi, altfel e mai bine sa mergi la un mecanic, totusi, vorbim de o componenta critica (franele).
Legat de catalizator, colegul rider ti-a oferit niste sfaturi pertinente, sincer, nu stiu ce as putea sa iti zic in plus in momentul de fata.
Skip ads

  • ionut_filipescu

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A17 DTS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Va multumesc pt sfaturi. despre etrier, am schimbat garniturile si s-a rezolvat (citisem intr-un topic ca ar fi o problema universala la opel, dar asta nu mai conteaza). Pe mine ma streseaza problema cu catalizatorul, as vrea sa-l schimb, dar nu stiu de unde sa iau. Pe magazinele on-line nu prea am incredere, dar degeaba nu a fost pusa piesa pe masina de constructor, asa ca vreau sa existe acea piesa montata. Nu mai spun de zgomotul ca de Cielo (aparut exact dupa ce am spart ceramica din el) cand o accelerez......Imi place ca masina sa fie completa, mai ales ca este destul de silentioasa si nu prea te lasa ....Mai apar mici chestii de rezolvat (in general vorbesc, din ce am mai citit pe forum) , dar daca citesti prea mult pe orice forum, nu-ti mai cumperi nici un fel de marca de masina niciodata...O sa ma duc prin targ Vitan sa vad ce gasesc...cu toate ca nu stiu ce dimensiuni sunt la teava ....la toata piesa....
Multumesc tuturor.
  • ionut_filipescu

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A17 DTS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2012

  • Mesaj Privat
http://www.pieseauto.ro/cat...l-1470836694.html

mi s-a recomandat produsul asta. ce parere aveti?
  • *sven

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2011

  • Mesaj Privat
din cate vad,e compatibil cu opel corsa iar tu ai ASTRA. deci,personal nu vad nicio potrivire ... dar daca ei il monteaza si mai dau si garantie pt asta ,e foarte bine. eventual si un test de noxe dupa montare..

aa si ce nu mai inteleg eu...unde mama naibi montezi sonda lambda pe piesa asta?
  • ionut_filipescu

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A17 DTS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2012

  • Mesaj Privat
@sven le-am dat detalii despre motorul meu si asta au zis ca e compatibil. Catalizatorul asta nou se monteaza in locul corpului celui vechi (trebuie taiat cel vechi si sudat, asta e beleaua, dar se rezolva).
ms.
Skip ads

  • *sven

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Aha..am inteles. Pai sa ne anunti si pe noi cum e dupa ce faci lucrarea . Bafta!
  • ionut_filipescu

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A17 DTS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2012

  • Mesaj Privat
O sa anunt...Momentan nu am schimbat nimic, urmeaza.....O sa dau si "solutia", si aici fac referire la altii care se vaita de diverse probleme, lumea raspunde (da eventuale solutii) si apoi nu mai zic nimic. Si cauti ca prostu' topic-uri, gasesti diverse raspunsuri, dar solutii finale deloc...
  • GeKados

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Salutare,

Ma confrunt si eu cu un catalizator problematic si ar trebui sa il schimb. Momentan am urmatoarele optiuni:
1. GM: ~ 4000 RON.
2. Bosal: ~ 2000 RON.
3. Magnaflow cu sudare: ~ 850 RON.
4. Magnaflow cu tot cu galerie: ~ 1600 RON.
5. Autometal la Pilot Pitesti: ~ 650 RON (se lauda ca au mai montat pe z16xer).

A instalat cineva magnaflow pe masina? Daca da, pareri?
singura mea "frica" este sa nu modifice in jos presiunea de evacuare (daca gazele ies mai usor este ok, daca ies mai greu nu este ok).

Motorul este Z16XER.

Multumesc frumos,
  • ionut_filipescu

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A17 DTS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2012

  • Mesaj Privat
salut,

masina din descriere nu o mai am.....problema am rezolvat-o spargand catalizatorul, fagurele din inauntru....n-am vrut sa dau aproape 1000 E pe un catalizator, cand masina face 2000 E.....daca papa ulei, orice catalizator pui, il infunda....si pe ala de 4000 ron.....daca ai disponibil 4000 ron, pune de-ala....
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
In primul rand analizeaza de ce s-a spart catalizatorul. S-a macinat ceramica din el, sau s-a infundat din cauza consumului de ulei?
Daca masina iti consuma ulei, mai intai rezolva aspectul ala. Apoi poti merge si pe catalizatorul de la Autometal, daca ficiorii iti dau garantie. Vezi cum arata parametri dupa montaj, mergi la o statie ITP si faci un test de noxe...
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Din dezmembrari ii sta in gat. Laughing
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
stai linistit ca nici alea din dezmembrari nu is chiar ieftine, si multe dintre ele is cu probleme (imbacsite de ulei, ceramici fisurate, etc). Daca nu te pricepi sa stii la ce sa te uiti, ai sanse rezonabile sa iti iei teapa.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR