Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • mikhai

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
pt scl:huruitul,daca discurile sint ok,plus elementele de ghidare
etrier ok,poate veni de la un rulment care vrea sa plece meletar...[/i]

Skip ads

  • mugureln

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Salutare,

Am un Astra 1.6 Twinport de vreo 8 luni si cca. 6200 km (luat nou). De vreo luna si jumatate am remarcat urmatorul fenomen: in momentul in care franez, dar numai la turatii mici, se aude un zgomot gen "suierat" ("scartait","tiuit" etc. Smile ). Daca franez la turatii mari nu se produce, dar daca mentin frana apasata, zgomotul revine la turatii mici, 3-4 secunde inainte de a se opri masina.

Avand in vedere ca masina e cvasi-noua, ma gandesc ca nu poate fi o problema la frana (nici macar placutele), mai degraba sunt de parere, cum deja am auzit si de la un om de service, ca ar putea fi vorba de mizerie acumulata pe placute. Sau probleme termice, i.e. dilatarea-contractarea metalului.

Aveti cumva alte pareri/sugestii? Multumesc anticipat!
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
probleme termice nu cred ca poate fi cazul deoarece nu cred ca utilizezi sistemul de franare intr-un regim draconic gen franari f f puternice cu frecventa f mare sau de la viteze f mari. incearca o vizualizare a sistemului de franare, verifica discurile sa nu ai vreo fisura, protectia antipraf sa nu fie indoita ori altceva Rolling Eyes
  • jamiroquai

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Salutare la toata lumea !

De curand mi am adus o corsa din germania aprox 2 luni , sunt f multumit de masina ,merge bine totul ok , numai ca de aproximativ 2 sap cand merg cu el se aude un TIUIT enervant , in schimb cand calc frana el dispare imediat iar cum iau piciorul de pe frana incepe iarasi ! La drum lung dupa un timp circa 30 -40 de km el dispare definitiv . Am inteles ca de vina ar fi placutele de frana deoarece cica sunt ecologice si ar fi intrat ceva praf sau mizerie !
Ma poate ajuta cineva sa mi spuna daca aceasta ar putea fi cauza ?/
Ca daca este asa vreau sa le schimb urgent !

Astept niste sfaturi de la cei care stiu despre ce este vorba !!

Va multumesc mult de tot !
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
mai degraba cred ca e un etrier.... si eu am avut problema asta
dupa ce mergi nitel cu masina, verifica (cu mana, dar ai grija sa nu te arzi) care janta e mai incinsa. In mod normal ar trebui sa aiba o temperatura decenta, care e fierbinte, aia e cu problema

later edit: povestea cu etrierul e valabila daca ai discuri. oricum, testul de temperatura ar trebui sa iti indice care roata e cu probleme, tiuitul iti apare din pricina departarii insuficiente a elementelor de franare, e generat de frecarea dintre ele. Si frecarea aia genereaza atat zgomot, cat si caldura.
  • BV-31STE

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Identifica de la ce roata vine zgomotul.
Pentru inceput poti incerca cu o solutie de curatare WD-40, la mine a mers.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
WD 40 lasa ulei, deci cureti cu detergent pe urma ! Daca nu copacul al tau este...
Nu am terminat dar este un inceput : https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=11767
Scoti placutele si cureti bine canalele, la sageti ai burdufele de cauciuc sa nu fie sparte si tijele sa culiseze usor, vezi tu pe urma dupa ce desfaci cum sta treaba.
Cric, tubulara 13 hex, una fixa (reglabila) ca sa tii contra la sageti, WD40, detergent, cirpe, periuta dinti, fara perie de sirma si alte timpenii, rabdare....
povestea cu etrierul e valabila daca ai discuri. oricum, testul de temperatura ar trebui sa iti indice care roata e cu probleme, tiuitul iti apare din pricina departarii insuficiente a elementelor de franare, e generat de frecarea dintre ele. Si frecarea aia genereaza atat zgomot, cat si caldura.

Acum cred ca o sa incepi sa ne crezi....ai mizerie pe canale sau budufe sparte si tijele nu mai culiseaza
  • vladutzz

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2006

  • Mesaj Privat
vezi aici : https://www.clubopel.com/vie...99&highlight=

sunt placutele de frana, nu`ti fa griji. skimba`le si gata
Skip ads

  • jamiroquai

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Va multumesc mult pt ajutor !!
Da asa este erau placutele de vina , le am curatat si acum totul este f bine !
Mai am o intrebare !? aveti idee ce se poate face ca la bord ul masinii cand este drumul denivelat sa nu se mai auda vibratii ?
Adica se poate strange cu ceva , sincer nu prea vad sa aibe suruburi sau ceva de genul asta ??
Astept cu interes raspunsurile voastre !
multumesc mult !
  • Mefisto

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Sad deci am un opel astra clasic nou , am 1600 de Km , 1.4 benzina si ieri cand am iesit in oras am observat cand pun frana se aude un suierat . De la ce poate fi ? Sad
  • axl666

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Da si tu mai multe detalii, cum se aude, unde se aude, pe partea din fata sau pe spate, ti se aprinde vreun martor prin bord...etc
  • salageanu adrian

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: iasi
  • Masina: Vectra 1998 X20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2007

  • Mesaj Privat
culmea o aveam de cateva ore si deja imi venea sa urlu.si dupa aia am ras cu gura mare.imi intrase o pietricica mica intre placute si se auzea cand viram spre dreapta .am dat roata jos si sa rez culmea e ca la inceput nu vedeam dar sa rezlovat
Skip ads

  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Mefisto a scris:Sad deci am un opel astra clasic nou , am 1600 de Km , 1.4 benzina si ieri cand am iesit in oras am observat cand pun frana se aude un suierat . De la ce poate fi ? Sad


placutele de frana..dar da mai mute detalii...posibil sa se fi uzat pana la senzorul mecanic(o tabla perpendiculara care calca pe disc)...sau sunt dure si la vreme rece fac zgomot...sau ti-a intrat ceva intre placute si disc...dai roata jos + etrierul si verifici...
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
dac tot e un topic cu tiurituri,vin si eu cu unul..
dupa ce parcurg o anumita distanta(100km) in viteza,cand reduc intre 70/h si 40/h se aude un tiiuit,nu stiu de unde provine si nici nu pot sa verific deoarece se intampla numai in mers.parca ar intra ceva in rezonanta sau ceva de genul asta,se intampla numai cand reduc imediat ce accelerez zgomotul dispare,chiar daca sunt in plina acceleratie de la 0 la 100 nu se aude nimic. aveti idei??
  • Cyclops

  • Mesaje scrise: 243
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Manta 1977 16N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2007

  • Mesaj Privat
octav13 a scris:dac tot e un topic cu tiurituri,vin si eu cu unul..
dupa ce parcurg o anumita distanta(100km) in viteza,cand reduc intre 70/h si 40/h se aude un tiiuit,nu stiu de unde provine si nici nu pot sa verific deoarece se intampla numai in mers.parca ar intra ceva in rezonanta sau ceva de genul asta,se intampla numai cand reduc imediat ce accelerez zgomotul dispare,chiar daca sunt in plina acceleratie de la 0 la 100 nu se aude nimic. aveti idei??


e posibil ca ce auzi tu sa fie fenomenul numit "sirenaj" si sa provina din cutia de viteze... dar nu bag mana in foc ca e asa Wink
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
sincer sa fiu ,nu am auzit de acest fenomen.daca dai si detalii dau si eu o bericica
  • Cyclops

  • Mesaje scrise: 243
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Manta 1977 16N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2007

  • Mesaj Privat
"Sirenajul" este un zgomot similar cu un shuierat care se aude de regula (la masini mai vechi) atunci cand pinioanele cutiei de viteze isi maresc sau isi scad viteza de rotatie. Se aud doar intr-o anumita plaja de turatii care difera de la o masina la alta, de regula cand motorul e cald.

Nu stiu daca e si cazul tau, dar dupa descriere mie asa imi pare... da mai multe detalii, desi,..... la o masina asa noua ca a ta nu am mai auzit de asa ceva Wink
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
suieratul apare doar intre acele viteze,fara sa fie in viteza,daca accelerez pe liber se mentine ,dar nu tot timpul
nu se aude cand motorul e rece
se aude daca merg cu viteze de peste 140/h,asta cand reduc
daca merg incet,chiar si pt mult timp ,iarasi nu se aude
nu se aude cand accelerez
nu se aude mereu ,chiar daca ii creez conditiile
  • Cyclops

  • Mesaje scrise: 243
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Manta 1977 16N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2007

  • Mesaj Privat
atunci nnu cerd ca e de acolo... si nu stiu de unde ar putea fi Sad
  • Mefisto

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2007

  • Mesaj Privat
eu aud un fluierat asa doar cand apas frama ,masina are doar 1.600 de Km facuti e noua ce sa mai deci care ar putea fi cauza ?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR