Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Ramos

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Salutare,
Cam de doua luni luminile de la stopul haionului au inceput sa se vada din ce in ce mai slab pana au picat de tot Crying or Very sad .Stie cineva unde gasesc leduri cu patru pini sau unde pot repara o lampa de stop de acest gen ? Mai exact este lampa stop "Euro 3" de la haionul unui Astra Carvan model G.

Multumesc
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
De unde ai tras concluzia ca este lampa defecta? Demonteaz-o, alimenteaza cu 12V si vezi daca se aprinde. De-abia pe urma decizi ce este defect.
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Asa zic si eu intai verificã daca ai curent la ele si apoi poti spune ca sunt defecte ledurile. Poate ti s-a desprins mufa de alimentare sau un fir ciupit.
  • Cristian_13

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Leduri de alea cu 4 pini gasesti la : http://www.zexstar.com/index.php?cat=23# ; (este vorba de ledul cu nr. 3 din lista) am comandat eu 10 ca s-au ars cateva de la mine si s-au potrivit perfect. Acum merg toate bine ; dar la tine cred ca e alta problema legata de rezistentele care se gasesc pe placa cu leduri sau diode.
Skip ads

  • Ramos

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Mdeh... dragilor de verificat am verificat eu inainte sa postez mesajul si nu mergeau...oricum dadusem de Zexstar...Apropos...Merci -Cristian_13- sunt super tipii si cu preturi beton. La toate Ledurile inlocuite (am cerut eu in mod "expre'" pentru a avea o luminozitate constanta) imi ia 50 lei noi si maine le ridic . Toate bune si multumesc tuturor pentru mesaje !
  • bobi20

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut am si eu o intrebare cum se demonteaza lampa de frana dupa haion la un astra g hatch.
  • musafirul.nepoftit

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Bobi, trebuie sa demontezi plasticul negru de pe interiorul haionului( cel care are si manerul de care tragi sa-l inchizi).din cele 4 suruburi.Dupa aceea desfaci plasticile gri din lateral care sunt prinse prin cleme( trebuie sa tragi cu putere si cu grija sa pastrezi bradutii) apoi ajungi la plasticul de sus pe care la fel il scoti prin tragere si gata.
  • bobi20

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Mersi frumos pentru raspunsul dat,in seara asta ma pun pe treaba, ai idee ce becuri are deoarece nu se mai aprind toate.
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
daca nu ma insel sunt leduri piranha (superflux) de 5mm ...
http://www.ledshop.ro/index...shop&Itemid=1
aveam si eu vreo 3 leduri arse ... am cautat sa le cumpar sa le inlocuiesc singur, dar pe unde le-am gasit vindeau numai la cantitati mari ... pana la urma am luat de la dezmembrari tot stopul ...
  • C.Razvan

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Care stie de ce mie imi sta aprins tot timpul dupa ce pun pozitia?
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
ai firele intrerupte in mansonul care intra dintre hayon si caroserie si fac scurt intre ele ... am patit-o si eu ... am mers vreo 50 km cu stopul aprins, noaptea ... era discoteca in urma mea ... nu mi-am dat seama decat cand am oprit si-am vazut ca semnele de circulatie din spatele meu sunt cam "stralucitoare" Smile daca deschideam portbagajul se stingea stopul ... cum il inchideam, se aprindea ... rezolvat prin tragerea mansonului intr-o parte si refacut legaturile ... solutie provizorie pana reusesc sa schimb toate firele...
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut.
@C.Razvan, eu cred ca ai schimbat de curind vreun bec la stopurile din spate (la frina/pozitie) si probabil ai montat bec cu un singur filament in loc de doua filamente. Sau ai montat becul care trebuie dar nu in pozitia care trebuie.Plusul de la pozitie iti ajunge in ambele cazuri pe circuitul de la frina.
Bafta.
Skip ads

  • C.Razvan

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Da asa e.....mersi mult oricum de mesaje.Problema era ca mi-am achizitionat 2 becuri cu leduri(pozitie+frana)insa nu stiu de ce fac figura asta.Pana la urma le-am dat jos si mi-am pus din nou becurile stock.....acum functioneaza totul perfect!
  • ssergiiu

  • Mesaje scrise: 431
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Buna am si eu o intrebare.Problema la mine este ca stopul de frana haion de la un vectra b caravan se vede slab si nu merg toate ledurile.
Cauza este ca sunt 5 leduri arse, curent vine la stop de 12V, am facut legaturile intre pini de la becurile arse si celelalte se aprind normal la intensitatea lor. Acum am gasit ledurile astea dar ma tot uit ca aici scrie Tensiune de alimentare inversa (Vr) 5V (max) nu se ard daca intra 12V cum am alimentarea la STOP.


  • rodanny

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salutari la un vectra b caravan, stopul din luneta, cum pun contactul sta slab aprins...cand apas pe frana se aprind puternic....
De ce stau saprinse slab?
unde ar putea fi un scurt?
danny
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
vezi ca a scris un coleg ceva mai sus... poate ai schimbat pe spate becul ce are 2 filamente cu unul cu LED-uri si de acolo este posibil sa fie problema sau poate ai schimbat cu unul cu un singur filament
  • rodanny

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
nope...am montat un carlig de remoracre...dar care functioenaz corec.t..
si acum 3 luni am schimbat haionul..deh...porbleme cu stergatorul...rugina in zona lui...
Dar sincer nu am obsrvat asta pana ieri.... Sad
danny
  • clawoodiu

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2005

  • Mesaj Privat
La Astra Caravan nu mi se mai aprinde stopul de pe hayon. Am verificat, ii vine curent in bara cu leduri.
Trebuie schimbata bara sau numai ledurile?
  • jeje

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2012

  • Mesaj Privat
De ceva timp nu mi s a mai aprins al treilea stop pe frana la Vectra B combi , am desfacut plasticul de la hayon , am dat lampa jos si am alimentat o de la plafon si am constatat ca merge , cum n am putut sa dau capitonajul hayonului jos, pt ca era prins in niste clipsuri cu un soi de sarma intre capitonaj si hayon , n am avut ce sa fac decat sa trag doua fire din soclul becului de frana , sa le duc pe sub cheder pana sus in zona lampii si gata am rezolvat problema . Tin sa precizez ca in soclu am lipit firele cu fludor .
  • bondarul

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 1.4 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Buna seara.
Am si eu o problema la lampa de frana de pe haion Astra g hatch z14xep 2009. Nu se mai aprindea, am demontat lampa ,am verificat atat tensiunea pe fire cat si lampa in sine si culmea, tensiunea in fire 13,9 v, lampa cuplata la o sursa de 12v se aprinde. Montez totul la loc ,lampa se aprinde dar are o intensitate foarte redusa. mentionez ca toate ledurile sunt functionale. Sfaturi, pareri ?. Va multumesc anticipat si va doresc o seara placuta.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR