Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • farkas_jozsef

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salut rodanny si eu am aceasi problema la stopul din luneta. Ai reusit sa rezolvi problema de atuci? Daca da, te rog scriemi si mie unde era buba. Mersi.
(nu am schimbat becuri, dintro data a aparut problema. Arde slab si la franare puternic)
Skip ads

  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
poate face scurt pe undeva cu haionul..
  • Y17DT

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Buna, eu am un opel Astra G Caravan din 2001 si ledurile de la stopul din haion ard cu intensitate foarte redusa (nici nu se vad cu plasticul alb in fata) si unul este ars.
Cu un multimetru am masurat si la intrare am 12.5V.
Daca inlocuiesc ledul defect oare isi revin la intensitatea normala sau este o alta problema legata de rezistentele care se gasesc pe placa cu leduri sau diode.

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,483
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Acei 12.5V, i-ai masurat cu mufa scoasa din stop, sau cu stopul conectat la mufa?
Par a fi 4 grupuri de cate 4 LED inseriate si probabil fiecare grupare serie, mai are in serie si un rezistor pentru limitarea curentului.
Daca ar fi asa, atunci defectarea unei grupari serie, nu ar trebui sa afecteze si celelalte grupari.
Ar fi interesant sa masori tensiunea pe cablajul stopului, apoi sa masori si dupa acea dioda tot fațã de masã.
Dar masuratorile sa le faci cu ambele borne ale aparatului (plus si minus) direct pe cablajul stopului, sa nu "iei masa" de pe caroserie.
Skip ads

  • Y17DT

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Buna, am masurat la capatul barei de led, unde vine lipita cablul la bara de led, cu frana apasata.


maine revin cu o poza mai buna cu ambele fete ale barei de LED


Ultima modificare facuta de Y17DT la Dum 20 Aug, 2023 10:11 pm, modificat de 3 ori in total
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,483
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Perfect, asa si trebuia.
Mai ramane sa masori si dupa acea dioda (care presupun ca este in serie) si nu ar strica sa masori si tensiunea pe cateva diode LED.
Fa o poza de ansamblu (sa prinzi toata "bara de LED") si cu partea din fata si cu partea din spate, sa ne lamurim cum sunt grupate si unde ar putea sa se piarda o parte din tensiune.
  • Y17DT

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Buna, am desfacut si am masurat din nou.
In total sunt 16 LED-uri , 1 dioda si 4 rezistente daca am identificat bine.
Din pacate cand am desfacut deja si LED -ul al 10-lea de la stanga spre dreapata era pe moarte, palpaia.
Pana am masurat LED-urile a murit si asta.
Dupa mai multe incercari de apasat frana cu faza scurta, lunga, cu semnalizare stanga-dreapta, avaria, etc. acum nici unul nu se mai aprinde, poza de jos.
Si multumesc pentru interesul aratat.

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,483
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Se pare ca am gresit, nu sunt grupate asa cum ma asteptam.
In realitate, sunt grupate asa:

Din pacate, la varianta de grupare aleasa de constructor, atunci cand un LED se defecteaza, cam denatureaza functionarea intregului montaj.
Exista niste neconcordante in masuratori, dar nici nu mai conteaza, din moment ce au inceput sa "pice" mai multe, ma gandesc ca o varianta rapida de rezolvare, ar fi o lampa functionala, din dezmembrari.
Imi pare rau ca ai mai pierdut timp si cu masuratori dar speram sa ai noroc ca acea dioda sa fie intrerupta sau un rezistor devalorizat.
  • Y17DT

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos, o sa caut unul la dezmembrari.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR