Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Abia cu 2.0TDI 170CP a ajuns VW la common rail asa ca hai sa nu numim antic 1.9CDTI. Se putea face 1.9CDTI 170CP, dar la vremea aia 150CP era suficient. Se stie ca varful de gama se vinde cel mai prost, tocmai din cauza pretului, cresterea in vanzari nejustificand o eventuala investitie pentru a mai adauga 20CP. Asa ca a ramas la 150CP.

Insignia are doar 160CP nu pentru ca nu se putea mai mult ci pentru ca asa s-a considerat mai rentabil din punct de vedere economic. Cine vrea mai mult, ia biturbo de 190CP.


dodo, am mentionat ca nu prea exista diferente intre cele 2 motoare dar am vrut sa si arat ca 1.9 cdti este de vreo 4 ani.
Skip ads

  • bossake

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Exista in afara de 2.0 tdi si 1.9 150 cai (ARL) care e pe leon1 sau golf4. Si astea sunt facute de prin 2002 Smile.avea opelul la vremea aia motor de 1.9 cdti cumva?Smile In 2002 ?!?!
http://www2.autovit.ro/vsde...8.php?IDM=1526263
Iar 2.0tdi 170cai de pe golf5 gt sau leon fr e si el din 2006 deci nu e chiar nou aparut.

Unde a fost fff nasol pt cei de la vag a fost la motoarele pe benzina pana acum 2-3 ani cand au aparut cele tfsi si 1.4 tsi. Pana atunci intr-adevar erau praf pe langa opel care avea la vremea aia motoare mult peste cele de vw.
Iar despre insignia versus passat normal, intr-adevar insingia e mult peste passat. Dar sa nu uitam ca totusi passatul a fost lansat in 2005 iar insignia anul asta Smile..
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Exact, depinde mult de momentul lansarii, pentru ca dupa aceea e foarte greu de adaptat un motor nou la o caroserie veche.

1.9TDI 150CP era un motor fortat si, ca atare, nu foarte fiabil. La acelasi grad de fiabilitate, abia 1.9TDI 131 CP se compara cu 2.2DTI 125CP, si 1.9TDI 100CP/105CP cu 2.0DTI 100CP.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
bossake a scris:Exista in afara de 2.0 tdi si 1.9 150 cai (ARL) care e pe leon1 sau golf4. Si astea sunt facute de prin 2002 Smile.avea opelul la vremea aia motor de 1.9 cdti cumva?Smile In 2002 ?!?!
http://www2.autovit.ro/vsde...8.php?IDM=1526263
Iar 2.0tdi 170cai de pe golf5 gt sau leon fr e si el din 2006 deci nu e chiar nou aparut.


cate motoristi dinalea ai vazut tu? Laughing am o presimtire ca erau cu turbina de unica folosinta
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Motoristile alea au mers mai mult pe modelele sport ale gamei . De ex primul Leon FR avea ori 1.8T ( 180cp) ori 1.9tdi de 150cp . Pe golf4 nu prea am vazut de ex.

Cat despre alea pe benzina , eu personal nu ma dau in vant nici dupa 1.4tfsi nici dupa 1.6T . Si nici nu consider acest fapt ca o mare realizare a celor doi producatori... Ahhh daca ii cumperi lu ala micu o Corsa sau un Polo si vrei sa simta si el ca are Corvette , da e ok . Dar pe Golf , pe Insignia pe Passat mi s-ar parea caterinci . Taxe mici si atat

Pana la urma versusul este cu Passat CC sau din ala normal ?
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Cu passat-ul normal ar trebui, urmeaza ceva in viitor si pentru cc.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Insignia e tot in categoria coupe cu 4 usi, asa ca comparatia corecta ar fi cu Passat CC. Cine a urcat in spate la Insignia si la Passat normal a observat ca Passatul e autobuz pe langa Insignia. Chiar si asa, Insignia a castiga la categoria design destule premii pe cand Passat CC nici unul.

Cat despre varianta de varf, concurentul pentru Passat CC este Insignia OPC. Sunt convins ca OPC va bate Passat CC 300CP in orice privinta.
  • CipryBV

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2003 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2009

  • Mesaj Privat
sandumbogdan a scris:
VectraDTI a scris:...1.Cel putin de data asta Opel a fost mai tare decat VW (nu mai suport sa ii aud pe toti ca 'nu poti compara Opel cu VW')!

Exact, de data asta, si nu stiu ce relevanta are comparatia a doua masini de peste 20 ani vechime.
Si daca esti asa de convins ca Opel este cel putin egal cu VW de ce te-ai mai chinuit sa ne demonstrezi asa ceva?
Eu sunt curios sa vad Frontera vs. Tuareg si Signum contra Paheton, sau Vectra vs. Passat 4 Motion.



Am luat la nimereala un Opel Vectra OPC si un Passat 4 motion... ambele la 17.000 de EURO si ambele de pe mobile.de
Passat-ul are 193 cp pe cand Vectra are 256...
Nu zic ca dor caii ar fi importanti la liniutze... Dar la o asemenea diferenta...
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Insignia e tot in categoria coupe cu 4 usi, asa ca comparatia corecta ar fi cu Passat CC.


Zilele trecute a fost la reprezentanta pentru o verificare a suspensiilor si am avut o discutie cu unul din vanzatori. Mi-a spus acelasi lucru: insignia este considerata concurenta cc-ului.
  • lica 18

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2009

  • Mesaj Privat
[quote="vladf"]
Remus Cristea a scris:cand ii aud pe unii de vw mor.stiti cu cati ani dupa opel au inceput cei de la vw sa faca autoturisme?va spun eu cam cu 28 de ani mai tarziu.in cate curse de autoturisme ati vazut vw?va spun eu in nici una.stiti cum il bate kadet gsi pe golf 2 gti sau noul gtc pe noul gti?va spun eu la fundul gol .Stiti cum iam tras-o unui prieten cu pasat 4motion cu vectra b ?rau de tot.Asa ca sa ma mai lase cei cu vw naibii in pace ca sunt de rahat.daca spui audi parca altfel te vede lumea dar vw vai mama lor.daca vreti o comparatie luati motorul de pe golf 4 de 1.4 care are 75 CP si motorul de pe astra G de 1.4 care are 90 CP.Spunea cineva mai sus FRontera vs. Touareg....ha ha ha....pai cand facea Opel modelul Frontera cei de la vw nici nu visau sa scoata vreodata un autoturism de teren.Asa ca .....[/quo
1. Dupa cati ani au inceput sa scoata autoturisme nu conteaza.
2. Nu conteaza cum il bate GTC Opc pe GTI cand exista R32 pentru asa ceva.
3. Nici nu vreau sa ma gandesc cum i-ai tras-o prietenului tau... Rolling Eyes
4. 1.4 Fsi sau TFsi?
5. Cand faceau cei de la Opel modelul Frontera, Vw nu avea in plan o masina de teren dar cand au avut au facut una la care Opel nici nu poate visa.
6. Clasele superioare nu le iei in considerare? totusi Vw are un Phateon un Tuareg si un Tiguan de care opelul nici nu se poate apropia cu Antara care e doar un Chevrolet in alta costumatie.
7. VW macar are 4Motion, noi, opelistii ne uitam la modele de 15 ani sa ne amintim ce inseamna 4x4.


Hey tu, Bobby-Nos parca ziceai ca asa accelereaza G3 GT TDI ca s-a tot dus, in fine acum il faci.

Sa amintim ca TSI e engine of the year? sau ca 2.5 V6 TDI de pe Audi pe care toata lumea-l ridica-n slavi e conceput de VW, fireste.




salutare.butonind pe net si cautind informatii despre vw vs opel,am observat ceva care,printre multe altele, mi-a cam prajit respectul ptru vw si anume: in anii 1960,opel avea sloganul"OPEL,DAS AUTO".acum fiind in anul2009,ce slogan credeti ca au cei de la vw..?ati ghicit"VW DAS AUTO".daca au luat-o de la opel,maaaaare rusine.....
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:1.9TDI 150CP era un motor fortat si, ca atare, nu foarte fiabil.

Ca de obicei cand e vorba de comparatii ne contrazicem. Dar cum s-a adus vorba de celebrul 1.9 TDI de la VAG cred ca fiabilitatea depinde si de cum a fost ingrijita masina. Am un prieten care duce oameni la munca in Italia si Germania cu un Bora 1.9TDI 150CP. I-a dat kilometrii de 3 ori inapoi cu gandul s-o vanda, in total cred ca are 800.000-900.000 de km. La cat de putine probleme(si alea minore) a avut cu ea cred ca ar vorbi zile intregi despre cat de multumit e de ea.
Iar daca ar fii vorba numai de diesel pana la 1.9 CDTi care nici macar nu e al nostru ne-au cam urecheat. Si Z19DTH si-a luat-o de la cel de 2.0 TDI 170 CP. Macar acum Opel-ul le-a rupt gura la toti cu 2.0 l CDTi de 190 CP de la Insignia.
In rest in comparatiile pe segmente fiecare are preferintele lui.
  • yca_ever

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2004 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
cenzurat. anunt comercial
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR