Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • egrimisu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Corsa 2005 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Buna ziua,
M-am mutat de ceva vreme in Franta si din pacate ITP-ul meu urmeaza sa expire in Februarie. Stie cineva e posibil sa fac ITP-ul in Franta bineinteles fara sa inmatriculez masina in Franta?
Am fost la un service autorizat unde se face si itp dar mi-au spus ca am nevoie de " Atestation d'indetification pour vehicles inportes conformesa a un type comunitaire", nu m-al lasat sa fotografiez documentul ca sa-l postez aici deoarece era a unui client dar ce am remarcat e ca documentul respectiv a fost emis de catre producatorul autoturismului si pe ea apareau niste serii, seria motor, sasiu si mai dracu sti deoarece nu m-a lasat mult cu foaia in fata. Sincer sa fiu nu cred ca ma pot baza pe cele ce mi le-a spus patronul service-ului deoarece din documentul cerut reiese ca cere un certificart de identificare pentru vehicule importate iar eu practic n-am importat nimic.

Sper ca cineva din voi sa mai fi intampinat aceasta problema si sa ma ilumineze, sa ma intorc acasa pentru un ITP n-am cum, mar costa o caruta de bani.

Noah multam fain si an nou fericit
Skip ads

  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salutare.
Din cate stiu ITP se face in tara unde este inmatriculata. Cand ai plecat nu te-ai uitat cand expira? Vii in Romania si dupa vama intri la prima statie ITP si il faci,... sau inmatriculezi masina in franta,... sau mergi "pe burta" pana te prind. Question
Mi este o discutie aici pe tema aceasta:
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=81618
  • egrimisu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Corsa 2005 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Salut si mersi de ajutor, intre timp am reusit sa ma descurc se pare ca ITP-ul se poate face si aici dar pe langa talon mai am nevoie de certificatul de autentiticate a autoturismului pe care a reusit tata sa-l scaota de la reprezentanta OPEL de unde a fost cumparata masina. Daca mai intereseaza pe cineva itp-ul in Franta costa 67 euro si ATENTIE este valabila doar in Franta pentru autoturismele ce sunt inmatriculate in alta tara decat Franta.
Cat despre plecarea mea, din pacate abia cand am intrat in Germania mi-am dat seama ca urmeaza sa-mi expire ITP-ul, altfel in faceam in tara.
  • askan

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Salut,
sunt si eu in aceasi situatie cu ITP expirat in Franta. Am obtinut pentru masina un certificat de conformitate international de la reprezentanta din Romania, dar pe care cei de la controlul tehnic francez nu il recunosc. Imi cer un certificat de conformitate european. Cu ce certificat ai reusit sa faci ITP francez?
Skip ads

  • egrimisu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Corsa 2005 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2011

  • Mesaj Privat
eu am primit certificatul tot de la reprezentanta si a fost bun, as putea sa-i fac o poza sa vezi cum aratã dar doar mâine.
  • askan

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2014

  • Mesaj Privat
multumesc, as vrea o poza a certificatului tau daca se poate, sa o compar cu ce am eu. Eu am un Seat, iar certificatul primit de la reprezentanta Seat in Ro are toate datele tehnice ale masinii doar in engleza. Am luat legatura si cu Seat Franta care imi poate emite acest certificat acceptat la CT francez, dar masina este scoasa automat din evidenta din Ro si trebuie imatriculata in Fr, ceea ce vreau sa evit.
  • egrimisu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Corsa 2005 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Salut, iata pozele:


Sper sa-ti foloseasca, o zi faina.



  • askan

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Salut,
Merci mult ptr poze.
Am reusit sa vb cu unii de la un alt controle technique si sa le arat certificatul pe care il am eu si l-au acceptat( cei de la Seat Romania mi-au zis ca e singurul tip de certificat emis de ei). M-am programat si sper sa fac maine ITP. Oricum merci mult pentru informatii.
  • almast

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Franta
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Buna, ati reusit sa faceti controlul tehnic in Franta pana la urma?

Trebuie sa il fac curand pt opel-ul meu si nu as vrea sa ma intorc pana in Romania.

Multumesc,
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR