Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
In Germania, Opel Astra K deja este de vanzare incepand de la pretul de 17.260 euro.Versiunea J nu mai apare pe situl Opel dar cu siguranta ca poate fi gasita pe la unele reprezentante Opel.
http://www.opel.de/fahrzeug...gurator.html#trim
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Probabil pentru precomenzi nu cred ca au inceput si livrarile, abia in toamna la salonul de la Frankfurt se lanseaza oficial.
  • Mr.Opel

  • Mesaje scrise: 2,286
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Review in-depth (eng)


  • Fireking

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Misto rau, de abia astept sa anunte preturile de la noi! Very Happy
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
IntelliLux LED Matrix Headlights: http://www.youtube.com/watch?v=qRLtxrj9DFk
2016 Opel Astra very first drive: http://www.youtube.com/watch?v=T-sTJbgQVh8
  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Superba masina!
  • paul_astra

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Am vazut si eu review-ul complet si raman la aceeasi impresie ca cea de la poze.
Imi place exteriorul foarte mult, jantele de 18 inch sunt foarte faine. Insa la interior nu mai pot sa spun nimic de bine. Inafara de acele tapiterii in doua culori( alb/negru) si cam tot ce contine crom( imi place cromul la interior la orice masina) tot ce tine de interior nu ma atrage. Ceasurile din bord(cum spunea cel din review) parca sunt prea mici iar consola centrala, nu neaparat la Opel ci si la alte masini(acum vad ca mai toti producatori tind spre console centrale de tipul asta), mi se pare urata. Nu-mi plac deloc consolele centrale din mai multe bucati, partea de infotainment scoasa mai in fata si restul consolei(butoane climatizare) mai in spate.
Asteptam si parerile la condus.
  • citu
  • Suspendat
  • 59 mesaje
  • din 02 Apr 2015
  • Corsa 2013 a12xer
  • Bucuresti
  • citu

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2013 a12xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2015

  • Mesaj Privat
astraj nu se mai fabrica, din septembrie si in Romania se poate comanda astra k.
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
http://www.auto-bild.ro/sti...stra-k-74460.html
  • deleted-35873

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Astra H ramane in continuare Astra care are amortizor pentru sustinerea capotei. Din video de pe Youtube am vazut ca noua "K" ramane cu acelasi bat imprumutat de pe la Astra G sau Corsa C. Sincer ma asteptam la mai mult.
Ramane de vazut daca o sa aiba Panorama. La Astra J, au facut skip si la Keyless si la Panorama.
In Gemania, deocamadata, in 2015, Opelul e vazut mai prost decat Ford. Singura care adduce meritul brandului ramane Insignia. Neamtul se orienteaza la un S-Max In loc de Zafira si Ford Fiesta in loc de Corsa.
Singura masina din brand care a avut crestere pe vanzari aici in Germania, a fost Opel Moka.
Ramane de vazut cat profit va aduce in plus noua Astra K sau cota de piata brandului Opel.

Eu personal, din ce am vazut pe video, nu am fost convins sa fac un buy-back. Astra H a adus foarte mult nou si distinctie in design, asa cum spunea cineva mai devreme; Modelele se destingeau altfel parca de la o generatie la alta.
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Au preluat prostia asta de la VW, la cere de abia distingi schimbarile de la o generatie la alta. S-au inspirat de la vecinul mai bine cotat si nu le-a iesit prea bine.
  • alex2014

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Mda, ma gandeam ca J-ul meu n-are amortizor la capota pt. ca luasem varianta mai ieftina dar vad ca si pe K e la fel.

Exact ca dacia lu' tata din punctul asta de vedere... "infigi batul" ca sa nu-ti cada capota in cap...
Skip ads

  • Fireking

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Cu ce va deranjeaza acea tija?
  • alex2014

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Nu e neaparat deranjanta, insa da impresia de low-cost...

Cat ii costa in plus sa puna amortizor? 20 euro? Un prieten are Jetta din 2007 si are amortizor. A ras de mine cand a deschis capota Smile
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Aia sa fie problema... tija! Si cand se strica amortizorul dai 100E sau ii pui un bat de lemn.
Pe de alta parte, cum nu poti sa distingi schimbarile? E cu totul alta masina, chiar daca fata e cel mai putin schimbata, nu trebuie pastrata identitatea de marca? Filosofia liniei estetice declarata de Opel e "Arta sculpturala intalneste precizia germana"! Platforma e alta, total noua (nu ca la Corsa E care e aceiasi cu Corsa D), laterala e diferita cu linii mai puternice, geamurile laterale (truinghiurile) sunt puse acum pe usi, oglinda laterala e pozitionata pe fata usii, linia plafonului se termina mai frumos "in aer", spatele e diferit, interiorul e diferit. Iar tehnic, gama de motorizari e in parte noua, ampatament mai mic dar spatiu interior mai mare, greutate mai mica... iar tehnologia IntelliLux LED Matrix Light e unica in clasa compacta, deocamdata...
  • deleted-35873

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Ledul nu e unic, e deja pe Seat.
Dar oricum tin sa împart aceiasi parere cu cea a lui Alex de mai sus; impresie usoarã de low cost.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
E led pe Seat, dar nu stiu sigur daca e tenhologie Matrix.
La clasa compacta o sa gasesti la orice masina diferite elemente low cost. Daca vrem mai mult, ne ducem la clase superioare. Tija de capota ar fi ultimul lucru care m-ar deranja...
  • Op3l

  • Mesaje scrise: 528
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Astra K= un facelift mai "sanatos" al Astrei J. Pacat... Deoarece spre exemplu cand a aparut Astra H-ul a fost un soc in sensul bun din punct de vedere al design-ului exterior/interior . La vremea aceea in 2004 estetic, H-ul era cu cativa ani inainte trend-ului de design corespunzator anului, fiind un real succes , succes datorat schimbarii radicale a designului dar si a fiablitatii multumitoare. La Insignia aceeasi chestie ... succes europena datorat in mare masura schimbarii totale fata de Vectra C
Referitor la "batul" pentru sprijinirea capotei , puteau sa puna totusi un amortizor... chestia cu "batzul" ma face sa cred ca din moment ce s-au ieftinit la un amortizor , in mod categoric au facut reduceri de costuri si alte parti.
P.S. Bine totusi ca nu au pus vreun batz luat din vreun prun /corcodus pentru sustinerea capotei ... era mai ieftin si facea aceeasi chestie si mai era si un pic retro Smile.
Masinile sunt din ce in ce mai proaste... orientate catre o societate de consum, societatea care te indeamnaca dupa iesirea din garantie sa-ti iei alta.
Bordul este urat ... in video-ul de mai sus este prezentata o masina cam "full option" , si imi faceam o idee cam cum ar arata cheala fara navigatie etc.
Nu cred ca va fi vreun mare succes acest model... dar daca n-ai ce lua altceva o sa cumperi totusi Astra k.
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
LED-ul de pe Seat este are doar facilitate de schimbare cu faza lunga. Nu este Matrix, Astra K va fi prima din clasa ei cu aceasta tehnologie.
Referitor la viitoare generatie a Astrei, nici pe mine nu prea ma incanta. Nu are FlexRide, motoarele diesel, la lansare cel putin, nu trec de 136 de cai, designul este mai mult o evolutie, desi au schimbat intreaga platforma tehnica.
Acestea sunt motivele pentru care am renuntat la ideea de a-mi vinde Astra J-ul....chiar daca e mai mare si mai grea, momentan mi se pare peste Astra K...
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Gama motorizarilor la lansare e cam "subtire".
La benzina avem 1.0T/105CP/cutie manuala cu 5 trepte Exclamation Exclamation sau easytronic ( la Corsa E motorul de 1.0T are 115CP si cutie cu 6 trepte Shocked , am mai scris de asta) si 1.4T (injectie directa) de 125CP sau 150CP (6 trepte manual sau automat). Se pare ca va fi pastrat si 1.4 aspirat de 100CP.
La diesel deocamdata avem doar 1.6CDTI cu variantele de 95CP (manuala 6 trepte), 110CP (manuala 6 trepte) si 136CP (manuala cu 6 trepte sau automata cu 6 trepte).
Probabil vor introduce mai incolo Wink si 1.6T/170CP sau 200CP pe benzina si 2.0CDTI/170CP motorina.
Se zvonea ca vor aduce cutii cu dublu ambreiaj si/sau o automata cu 8 trepte... dar nimic Confused .
Observ si eu ca a disparut FlexRide... dar o sa aiba Keyless Smile .
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR