Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • crycu

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu ma pricep sa interpretez valorile scrise de op-com,dar la o verificare scurta am observat ca la motorul meu,Z16XEP,la turatia de relanti,,EGR position feedback imi indica 0.98% si EGR possition commanded 0%si se mentine asa indiferent daca o turez sau nu.daca ii dau testare EGR din op-com,valorile raman iar fixe,dar la alte valori.pentru EGR possition feedback 3.85% si EGR position commanded 100% si motorul tinde sa se opreasca daca nu il tin turat..
Valorile astea cumva indica faptul ca nu isi mai face treaba pistonasul acela din EGR?ca este blocat?
Multumesc!
Skip ads

  • Op3l

  • Mesaje scrise: 528
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Op-Com-ul cel putin pe Z16XEP , nu indica corect parametrii EGR-ului respectiv comanda acestuia.
Masina nu are nimic ... doar ca Op-Com-ul fiind totusi o chinezarie de 150 de RON nu ai 100 % incredere in parametrii relatati.
  • crycu

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ieri m-am chinuit sa il desfac...si nu am reusit decat sa stric capul surubului cu torx in interior....si pana ajung sa ii sudez un surub sau o piulita de surubul ala sa il pot desface ..il las asa...dubios este ca dupa ce am ciocanit in surub,in speranta ca se va desface mai usor...a inceput masina sa traga mai bine...mult mai bine si parca a scazut consumul...o fi fost egr blocat si din ciocaneala sa se fi deblocat putin?
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Mai pune odata Op-Com sa vezi.
Skip ads

  • leonardo23

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2011

  • Mesaj Privat
salut.eu am facut diagnoza la opelul meu si la fel apare:

Comanda pozitie EGR,0.00 %

Mentionez ca masina merge nu are probleme,nu da in nas,banuiesc ca e normal sa fie la valoarea aia,cred ca dupa o anumita viteza intra in functiune EGR,nu stiu cum functioneaza mai exact
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
@leonardo23 EGR nu se deschide la relanti. Doar cand turezi motorul...
Incearca sa bati usor cu ceva in ea fara sa distrugi ceva pe acolo...o fi inteoenit pistonasul


Ultima modificare facuta de catastefan la Dum 23 Mar, 2014 4:46 pm
  • leonardo23

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2011

  • Mesaj Privat
si eu o acceleram la relanti si tot 0 imi arata deci nu se modifica nimik

Poate e testerul cu capul....daca ar fi blocata ar afecta oarecum mersul motorului,ma refer sa dea erori?
  • crycu

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
L-am desfacut si nu era blocat...nici multa mizerie nu era pe el...l-am probat la baterie cu becul si se deschidea si inchidea,,,
  • Op3l

  • Mesaje scrise: 528
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
catastefan a scris:@leonardo23 EGR nu se deschide la relanti. Doar cand turezi motorul...
Incearca sa bati usor cu ceva in ea fara sa distrugi ceva pe acolo...o fi inteoenit pistonasul

Dimpotriva... EGR-ul la ralanti sta deschis aproape 100 % (aproape). La accelerare se inchide de tot iar la mers constant partial deschis.
Fa-i un log in mers ... ai sa vezi ca EGR-ul se misca.
Apropo la benzinare treaba cu EGR-ul este simpla ... daca ramane partial deschis masina merge in suturi (violente) , smuceste la frana de motor, deoarece se modifica raportul aer-benzina. Injectia se face in fuctie de presiunea din admisie daca acolo patrunde aer "nemasurat" (aer fals) , masina merge urat de tot.
Lasa EGR-ul in pace ... iti garantez ca vei sti cand sunt probleme cu el (simptomele de mai sus).
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
@Op3l...bagi saracu` om de tot in ceata.
Daca ai citi un pic https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=9280 ai sti ce ai sub capota.
Nu sunt rau...sincer dar unele afirmatii trebuie sustinute.
@leonardo23 ramane cum a stabilit producatorul...EGR se deschide numai la accelerare.
  • soulraven

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
exact asa imi face si mie, mor cand face asta, saptmana viitoare dau comanda de un EGR nou.

Op3l a scris:
catastefan a scris:@leonardo23 EGR nu se deschide la relanti. Doar cand turezi motorul...
Incearca sa bati usor cu ceva in ea fara sa distrugi ceva pe acolo...o fi inteoenit pistonasul

Dimpotriva... EGR-ul la ralanti sta deschis aproape 100 % (aproape). La accelerare se inchide de tot iar la mers constant partial deschis.
Fa-i un log in mers ... ai sa vezi ca EGR-ul se misca.
Apropo la benzinare treaba cu EGR-ul este simpla ... daca ramane partial deschis masina merge in suturi (violente) , smuceste la frana de motor, deoarece se modifica raportul aer-benzina. Injectia se face in fuctie de presiunea din admisie daca acolo patrunde aer "nemasurat" (aer fals) , masina merge urat de tot.
Lasa EGR-ul in pace ... iti garantez ca vei sti cand sunt probleme cu el (simptomele de mai sus).

Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR