Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • mishikhe

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Bun gasit !

Sunt in urmatoarea situatie :
Socrul meu a cumparat o masina din Germania, dar nu a inscris-o in circulatie (nu este nimic in neregula cu masina....ci doar a fost o ocazie buna de achizitie).
A extras doar un singur set de numere rosii.
Care este procedeul prin care masina poate fi transferata pe numele meu, fara a o inscrie in Romania ? Nu locuiesc in Romania momentan.
Banuiesc ca varianta contractului de vanzare - cumparare cu valoare de 1 RON nu e rentabila, pt ca masina ar ajunge la RAR si intra in sistemul legal romanesc.

Multumesc!
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Masina a intrat deja in sistemul legal romanesc. Tu ce crezi, ca numerele rosii se dau pe baza de anonimat?
Contract vanzare cumparare, necesar ca sa poata sa scoata socrul tau masina de la impozit. Intrebarea e cum o inmatriculezi tu dincolo, si daca nu trebuie sa ti-o inscrii la impozit in Romania (esti, totusi, cetatean roman, si ai obigatia de a indestula bugetul de stat prin orice mijloace. Mai ales acuma, ca e an electoral...)
  • mishikhe

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2007

  • Mesaj Privat
da, mi-a scapat faza cu primul set de numere rosii,
dupa un contract de vanzare cumparare, masina trebuie sa ajunga la RAR ?
ma gandesc ca exista o solutie sa o scot din tara si sa o inmatriculez in alta parte.
Am un set de acte emis de tara unde locuiesc. Teoretic as putea sa evit plata unor taxe, Dar...nu ma imbat cu apa rece. Romania e mereu surprinzatoare (dar sa nu deviem de la topic)
  • xavierus

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2007

  • Mesaj Privat
am si eu o situatie semi-asemanatoare. Firma X a cumparat masina din Luxembourg, prin carsontheweb, apoi persoana Y a cumparat masina respectiva de la firma X pt a o revinde, si i-a eliberat un rand de numere rosii. Eu acum daca am sa cumpar masina de la persoana Y, voi avea nevoie de certificat fiscal de la aceasta persoana ? (mentionez ca eu sunt cel care trebuie sa mearga la RAR, DITL, ANAF si restul)
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Vei avea nevoie de certificate fiscale, al firmei X si al persoanei Y.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
1. nu poti sa scoti masina din tara fara sa fi propietar un vreun act legal.
2.odata ce persoana x a declarat la fisc ca a vandut masina catre y . Fiscul baga automat masina la impozit pt Y chiar daca acesta nu a declarat-o.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR