Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • PSebastian530

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2023

  • Mesaj Privat
Salutare,

Am o problema destul de complexa cu-n Opel Astra H din 2008 1.3 cdti.

Saptamana trecuta am bagam opcom-ul pe el ca sa-i bag data si ora corecta pe display-ul din interior. Insa, ca un idiot ce sunt am apasat din greseala pe un alt index pentru display (nu stiu exact cum). Am relizat ce am facut dupa ce am plecat cu masina si range-ul din display, care pana atunci functional, mergea perfect acum nu se mai modifica aproape deloc (fluctueaza plus minus pe la 500) desi am alimentat si consumat in zilele astea.

Problema mai este ca mie nu-mi merge partea de radio, unitatea in sine, lasandu-ma balta acum 2 luni random, din ce am inteles e arsa si ma costa ceva bani sa o repar.

Cum as putea sa fac si sa repar acel range? Pe acul de combustibil e ok, dar nu si pe display cand ma uit. Orice sfat m-ar ajuta.
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,482
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Cam ciudata povestea, cum au fost apasate cam 3 comenzi ... din greseala (personal, nu o cred), dar in fine, nu ne luam din asta.
Nu mi se pare deloc "complexa" (problema).
Intri pe IPC (cu OpCom), la Variant Configuration si aici, verifici ce fel de sonda litrometrica ai (Rezistenta liniara sau Tensiune liniara), pentru ca spui ca "acul" indica corect. (NU MODIFICI NIMIC ! )
Te uiti cu o pagina in urma si o sa gasesti un tabel cu ceea ce reprezinta fiecare cod, pentru modelul tau de display si deci, iti treci acel cod, care corespunde cu modelul de sonda litrometrica gasit in IPC.

P.S. Daca ai varianta de soft mai vechi de OpCom si masina este mai noua, este posibil sa nu gasesti "index cod-ul" necesar.
  • EFlorin315

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2023

  • Mesaj Privat
Buna seara am un opel astra h am activat bc si nu ami arata cat combustibil are an rezervor cinea.ajuta si pe mine doar asa ami arata si ar trebuo asa
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,498
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Bun venit la CO!
Spune mai detaliat cum ai activat BC...fãrã pretenții de expert, aș zice cã nu (prea) ai reușit...dovedește(-mi) cã greșesc.
PS
Ai fãcut-o muci...limba românã.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR