Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • d0m1n1c

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Salutare!

De vreo saptamana am observat ca la fiecare inchidere sau deschidere a portierei dreapta spate aud niste pocnituri destul de urate. Am uns balamalele si opritorul acela cu vaselina insa degaba. Usa opune o oarecare rezistenta la inchidere si banuiesc ca ceva s-a stricat la opritorul acela. Din cate imi dau seama de acolo vine zgomotul.

Am urcat pe youtube o filmare cu problema : http://www.youtube.com/watc...;feature=youtu.be

A mai avut cineva problema asta? daca da...cum ati rezolvat-o ?

Mersi!
Skip ads

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
desfa cred ca are joc (pe nitul uzat, sau ce are acolo inauntru sau este sarit sau rupt ceva inauntru unde vine prins.)
Pana nu desfaci nu vezi. (daca te uiti atent la video are un hop la un moment dat ca si cum ar avea un joc acolo.)

Opritor usa spate Opel Astra H GM
Cod piesa: 5160252
GM -110 RON
http://www.partsbase.org/op...nk/#p-ope-5160252



Un coleg spune ceva de un arc slabit. (Cel mai probabil de la el este, poate fi si arcul slabit sau rupt in mecanism.)
ciotic a scris:opritor de usa de pe partea soferului. Mi-am inlocuit opritorul si dupa ce l-am dat jos pe cel de pe masina am constatat ca avea un capacel de la arc sarit. l-am repozitionat si functioneaza; nu ca unul nou dar tine destul de bine.

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Da, am avut. Am rezolvat. Am pus opritori de usa de astra G.
  • d0m1n1c

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc ! o sa incerc sa dau jos sa vad ce e acolo...aveti idee daca se poate scoate doar opritorul? sau trebuie data fata de usa jos?
Skip ads

  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Trebuie sa dai fata jos, n-ai cum sa il scoti altfel.
  • d0m1n1c

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Problema reolvata

Am dat jos opritorul, iar una din cele doua pastile care culisau pe acea tija cazuse, si arcul freca direct in tija lasand santuri adanci.

Am pus o bucatica de tabla intre arc si tija, am prinso bine deoparte si de alta si am unso cu vaselina. Acum merge perfect!

Partea buna e ca nici macar nu a trebuit sa desprind nailonul respectiv. Am dat boxa jos si am avut acces pe acolo.
  • indesit

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Salut... Acum dupa operatiunea de demontare a difuzorului, cand ploua gasesti cumva apa pe prag sau pe preș? Eu gasesc la mine si am citit ca de acolo ar fi cauza. Eram curios ca inca nu mi am fãcut curaj sa desfac fata de usa.. Ms
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Daca nu ai maini de chirurg incepator las-o balta, daca nu scoti bine fata de usa nu iti va mai etansa usa, dar da, eu asa stiu ca apa prezenta pe prag este datorita unei chestii pe la difuzor care nu mai etanseaza si apa ce ar trebui sa curga din usa iti ajunge in interior.
Skip ads

  • indesit

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Salutare, mi am fãcut curaj si am luat si mãnușile de chirurg 😉 si am desfacut fata de usa, am rupt doar o clema da am schimbat o si e ok... La difuzor aveam garnitura coapta in partea de jos spre prag de acolo si problema cu apa cred, am etansat cu silicon toatã suprafața acum astept sa ploua sa vad rezultatul.. Aaa am rezolvat și problema cu opritorul care nu mai funcționa deloc, avea o pastila sarita. Am pus o la loc pe poziție si deasupra am umplut cu silicon sa o fixez mai bine zic eu, acum sa vedem cat tine. Oricum mersi pt sfaturi. Drumuri bune 😉
  • BostanMarius

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2015

  • Mesaj Privat
salutare

am si eu o problema cu usile la un opel astra gtc cand incerc sa le deschid din exterior depun destul de mult efort iar pt o fata este destul de greu sa o deschida pe interior se deschid normal.. m-am urcat si in alt opel gtc si usile cand le-am deschis din exterior mergeau normal nu ca la mine greu... care ar fi problema?

multumesc!
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Si daca tot ai facut o comparatie nu ti-ai dat cu seama de unde ar putea fi?
Se aud zgomote la opritor? - daca da, poti sa te apuci de treaba ca colegul.
O ai uns balamalele?

Poate un video sa intelegem mai bine.


Ultima modificare facuta de T.ion la Vin 14 Aug, 2015 7:01 pm
  • BostanMarius

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2015

  • Mesaj Privat
nu se aude nici un zgomot
balamalele nu le-am uns dar se vede ca are vaselina pe ele problema ar fi doar cand trag de maner ca se trage ff greu la ambele usi mai greu pe dreapta decat pe stanga
Skip ads

  • indesit

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Aceeași problema o am si eu la ușile de pe spate. Mânerele de pe exterior se trag greu.. de ex daca vrea cineva sa urce si nu trage tare zice ca e inchisa usa. M am obișnuit cu problema da poate ne ziceți vreo rezolvare. Cele de la ușile din fațã merg ușor, probabil ca sunt mai folosite? Si deaia? Oricum e diferențã de la cer la pãmânt fațã de un ford focus al unui prieten la care deschizi ușile cu un deget...
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Dati cu spray degripant. Deschideti usa, trageti manerul si dati cu spray prin gaura (dati un jet dati drumul si trageti manerul de cateva ori, repetati de mai multe ori ), dupa care dati si la broasca.
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
sau poate este ceva uzat in mecanism doar este plastic.
Pana nu desfaceti nu o sa stiti care este buba.
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=66511



  • tasedoru78

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2004 X14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema aveam si eu cu forta ce trebuia aplicata pt a deschide usile de pe spate am rezolvat-o prin marirea distantei pe tija de metal cu 2cm
  • tasedoru78

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2004 X14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2014

  • Mesaj Privat
limitatoarele de la usile din spate se pot schimba cu cele de vectra c pe spate la h, sunt mult mai bune pe aceleasi prinderi si sunt din metal cu role de metal
  • Razvanxxr

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Salut colegi,

Am un Astra H si de ceva timp usa dreapta fata, la mâner trebuie sa aplic o forta mult mai mare pentru a o deschide.. Stiti cumva ce as putea sa fac ca sa o fixez, am vazut ca un coleg a marit distanta tijei cu 2 cm. Nu am desfacut inca fatada usii. Ceva sfaturi, indrumari sau video cu instructiuni daca are careva, va rog mult.

Multunesc, fiti prudenti!
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Lubrefiere?!?!?! La mine nu se deschideau usile spate usor. Am cumparat un spray vaselina cu nu stiu ce balarii si am bagat pe la maner pe unde am putut. La final am sters surplusul si usile se deschid usor. Incearca si tu si vezi daca are vreun efect
  • Razvanxxr

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Merci frumos Horaa, am sa incerc..treaba e ca din interior se deschid f f bine doar din exterior este problema. Am sa incerc sa aplic acel spray, daca se poate imi poti spune marca sau macar ceva detalii?

Merci frumos, seara buna!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR