Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • SimonIulian

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2014

  • Mesaj Privat
La politie nu am fost ca oricum nu rezolvam nimic, cred ca radeau si aia de mine ( destul au "ras" ce-i de la service) mai ales ca am plecat cu masina din parcare. Pana la urma ar fi filtrul de particule si ca solutie de moment este..sudarea unei teve si urmeaza sa fac si anularea sondei din soft..ceva ciudat este totusi ca nu mi-a aparut niciun martor in bord aprins cat am mers cu ea pana la munca si apoi la service ( posibil sa fi mers prea putin). Intre timp caut o alarma cu pager si am vazut ceva de la viper. Ca si buget ar fi undeva pe la 500-700 lei. Multumesc
Skip ads

  • AndrewBv

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Eroare nu o sa iti dea;
Nu ai 2 sonde lambda; ci una inainte de catalizator;
Vei avea un sunet frumos; Auzit, vazut => o sa imi fac si eu un traseu de evacuare doar din teava goara, dar la ITP nu o sa mai iasa noxele.

Astea sunt parerile mele.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Astra-H Z17DTH 2004 nu are filtru de particule.
Iar dupa catalizator nu mai este niciun senzor.
Revin cu poze.



Ultima modificare facuta de maiandrei la Joi 06 Nov, 2014 1:35 pm
  • SimonIulian

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Ok. Multumesc pt lamurire. Singura problema va ramane cu itp ul sau cu vreo razie a celor de la r.a.r pe strada dar poate nu voi avea nesansa sa fiu oprit. As mai vrea sa stiu daca montati si vindeti si alarme auto ca m-ar interesa o alarma cu pager.
Skip ads

  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Urata faza, totusi trebuia sa mergi direct la politie, poate gaseau amprente ceva, probabil ca e vreun gainar de 2 lei! Vad ca multi confunda catalizatorul cu filtrul de particule, dar sunt doua chestii diferite. Catalizatorul este prezent pe orice masina, iar dpf nu! Dupa poza, tie ti-au furat filtrul de particule, normal trebuia sa ti se aprinda martorul cu cheita in bord. Filtrul se poate anula din soft, iar acolo se sudeaza o teava. Noxele nu au treaba cu filtrul de particule, el doar retine particulele. La rar iti vor iesi aceleasi noxe. O masina cu dpf are emisii mai mari decat una fara, din pricina regenerarilor.
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Daca ar fi avut DPF trebuia sa ii ramana atarnate cablurile de la senzorii de presiune. (unul sau doua, in functie de model)
  • ovidiu87us

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2011 Z1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Intreb si eu... La astra H , catalizatorul nu este in botul masinii imediat in prelungirea galeriei de evacuare? La mine la diesel 1.7 este fix in plan vertical in fata motorului , ascuns dupa tablita gri ce te protejeaza de temperatura inalta . Ce este sub masina mie imi pare a fi toba intermediara , nu un catalizator.Daca este vb de toba intermediara se poate suda fara cea mai mica problema o teava,
  • SimonIulian

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Catalizatorul a fost luat. Pt moment am pus o teava ca sa pot circula dar va trebui sa pun un catalizator universal (deja am primit o oferta de la eds service) ca unu sh nu cred ca se merita sa pun si nou nu-mi permit sa cumpar si exista riscu sa fie furat iar. Cu ocazia asta imi voi pune alarma cu pager dar sa vad ce gasesc ca inca sunt nedecis ce sa-mi iau
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
@SimonIulian - Asta este, treci cu gandul peste ca iti va fi furat pe viitor. Gandeste-te ca daca te prinde rar-ul iei o amenda cam cat 2 catalizatoare si ramai fara talon x zile... in locul tau m-as cam grabi cu acel catalizator.
  • Oryps

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2012

  • Mesaj Privat
De ce sa tot tai firele la Lambda 2? se pune distantier de sonda Lambda si aia simuleaza rolul catalizatorului. Da-mi un PM si iti zic de unde sa iti iei. Cred ca te duce undeva la 200 lei cu manopera. Poate si mai ieftin. Asa ma gandeam si eu, evacuare directa ar fi problema la ITP daca ti-o blocheaza pe stand.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR