Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • sozel

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Mecanicul care mi l-a schimbat mie a zis ca se poate repara. Evident ca l-am aruncat pe cel defect doar nu stau sa repar si etrierul cand am dat 150 lei pe el la dezmembrari Smile
Skip ads

  • d_bija

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
@ ionutzzz81
Nu-ti mai merge sistemul de preluare automata a jocului la etrierul respectiv (este un mecanism surub-piulita in interiorul pistonasului etrierului, care probabil e blocat sau defect). Asta nu afecteaza frana de picior, ci doar frana de mana. Cu etrierul dat jos de pe disc poti incerca sa rotesti (cu o cheie de flex de ex) de pistonas in sens invers acelor de ceas (desurubare) in timp ce-l apesi (astfel incit pistonasul sa intre in contact si sa antreneze mecanismul surub-piulita din interiorul lui). Daca nu merge, alt etrier.
Asa arata in interior etrierul:

In poza de mai sus 11 este surubul, iar 10 piulita.
  • ionutzzz81

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2014

  • Mesaj Privat
d_bija multumesc pentru ajutor, intradevar frana de picior nu este afectata prea mult desi cred ca are oarecare influenta fiind pistonasul mai departat pedala se va duce putin mai jos, asta o stiu de la dacia veche cand aveam sabotii de pe spate prost reglati Smile . O sa-l dau jos sa invart de el si probabil sper sa-l apropii de placute
  • dnbejays

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Y17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2014

  • Mesaj Privat
gogosica a scris:sal
eu am o problema asemanatoare
trag frana de mana tine, dupa care daca o las si o trag din nou, nu mai tine la fel, dar stanga tine, dreapta spate nu tine indeajuns (asta am descoperit-o la ITP) tine undeva pe la 55%, am aruncat un ochi si daca o las mai mult timp pistonasul isi revine singur, dar dupa ce o trag prima data nu mai revine pistonasul decat greu inapoi, cred totusi ca e ceva stricat sau defect la mine (mai mult ca sigur), dar cred ca si la tine.
spor la treaba


SALUT,
la mine am aceasi problema ca la tine, toata iarna nu am putut folosi(desi nu se recomanda) din cauza ca roata spate dreapta ramanea blocata. Am observat asta deoarece mi-a crescut consumul rau intr-o zi. Ajungand acasa am observat roata dreapta spate blocata, respectiv am deblocat cu o surubelnita mare cablul ce vine la roata ( ceea ce ar trebui singura sa revina datorita arcului). Probabil avea ceva mizerie in cablu sau a inghetat. Acuma s-a mai incalzit afara si m-am apucat sa remediez singur problema. Si-a revenit parca, cand eliberez frana revine totul bine, doar ca tine in proportie de 50-60 %, adica intr-o panta medie nu prea are efect. Ce as putea sa ii fac sa reglez cablul cumva? Am ridicat masina pe cric si am verificat ambele roti cu frana de mana trasa nu le pot misca de pe loc....
Multumesc!
Skip ads

  • dan cristi

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Salut!Fix aceiasi problema o am si eu la a mea Astra G.Am observat ca roata dreapta spate ramane infranata,lucru care a dus in timp la distrugerea discului si a placutelor.Le-am inlocuit,acum trebuie neaparat sa inlocuiesc si cablul de la frana de mana,dar mai astept un pic. Frana de mana o reglezi din interiorul masinii,scoti bucata de plastic din fata franei de mana,scoti burduful de piele al franei de mana si sub el o sa gasesti o piulita cu hexagonul de 10 mm.Incearca sa o mai strangi cateva ture..
  • dnbejays

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Y17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Am incercat chiar dupa ce am scris postul de mai sus...am strins piulita aia de 10, ca de abia mai puteam trage frana de mana si nu e mare diferenta...probabil placutele sunt duse. Ce am observat ca partea extrema a discului(aproximativ 1-1,5 cm) e plina de rugina, spre deosebire de rotile din fata care au discul neted si luciu...Referitor la cablu, a fost curatat prin toamna...sunt niste garnituri din cauciuc in capatul lui unde se "agata" la ambele roti...daca nu mai ai acele garnituri scapa murdarie si nu mai este "ca nou"...
  • dan cristi

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Daca ai rugina pe discuri inseamna ca placutele si discul sunt uzate inegal,pistonasul este usor gripat in cilindrul etrierului,sau etrierul nu mai culiseaza cum trebuie pe suruburile sale de ghidaj.Cel mai probabil,sunt uzate inegal,de unde si eficienta scazuta a franei de mana.
  • dnbejays

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Y17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2014

  • Mesaj Privat
dan cristi a scris:Salut!Fix aceiasi problema o am si eu la a mea Astra G.Am observat ca roata dreapta spate ramane infranata,lucru care a dus in timp la distrugerea discului si a placutelor.Le-am inlocuit,acum trebuie neaparat sa inlocuiesc si cablul de la frana de mana,dar mai astept un pic. Frana de mana o reglezi din interiorul masinii,scoti bucata de plastic din fata franei de mana,scoti burduful de piele al franei de mana si sub el o sa gasesti o piulita cu hexagonul de 10 mm.Incearca sa o mai strangi cateva ture..



Merci de sfaturi, o sa incerc in weekend sa demontez tot sa vad daca mai pot face ceva...
Am o nelamurire...zici ca ai schimbat si placutele si discul si ai rezolvat problema sau ?
Skip ads

  • dan cristi

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Nu am rezolvat problema,pt ca de vina este cablul de la frana de mana.Cand las maneta in jos,cel de pe dreapta nu revine complet si astfel ramane etrierul un pic actionat.In schimb,frana de mana este foarte eficace,nu mai misc masina daca e trasa.Incearca sa schimbi placutele si discurile.Eu am pus TRW,si sunt f multumit de alegere si nu sunt scumpe deloc.
  • Swerige

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Buna seara! Rog putin ajutor cu functionarea franei de mana la Astra H 1.7 cdti.
Pe stanga functioneaza, in schimb pe roata dreapta nu tine. Daca actionez parghia etrierului roata dreapta se blocheaza. Cand trag frana se observa cablul de la etrierul dreapta care nu se intinde suficient.
Placutele de frana au aproximativ acceasi uzura stanga/dreapta.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Pare cã ai gripatã ramura dreaptã a cablului de frânã...O verificare (mai) precisã obții demontând cablul de pe mașinã și încercându-l: trebuie sã culiseze foarte ușor în cãmașã. Poți încerca sã-l degripezi, lubrifiindu-l bine, doar dacã nu sunt plesnite fire din componența toronului...sau înlocuit.
  • anitabrigita

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Zafira Tourer 2012 A20DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2021

  • Mesaj Privat
Buna,
Am tot aceasi problema cu frana de mana la opel zafira.
In mod sevice trage frana de mana. Iar cand apas butonul nu functioneaza. Pe bord apare butonul service.
La serviz nu stiu care este problema.
Skip ads

  • Swerige

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Bunã seara.
Am observat cã pârghia etrierului care acționeazã frânã de staționare este blocatã. Cum pot debloca acea pârghie și care este cauza pentru care se gripeazã?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Poți încerca prin demontarea completã a etrierului(scoaterea pistonului) și scufundarea etrierului în lichid de frânã ptr câteva ore, acționând pârghia în rãstimpuri....dar șansele de succes sunt mici. E mult mai eficient sã iei unul bun din dezmembrãri, nu e o avere...și faci lucru de gospodar.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,662
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Daca cauza pentru care se blocheaza etrierul nu e cablul de la frana de mana, as zice ca e o ideie buna sa cauti pe la dezmembrari altul SH in stare buna. Exista chiar sansa sa iei unul original cu data de fabricatie mai noua decat al tau (data fabricatiei este stantata pe el).


Ultima modificare facuta de ahappyuser la Dum 27 Feb, 2022 9:00 pm
  • Swerige

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Ca sa cumperi SH trebuie sa te pricepi un pic. Nu e cazul meu.
Cunoasteti site-uri de incredere care vand piese SH? In orasul meu cred ca sansele sa gasesc etrier (in stare buna) la dezmembrari sunt mici.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,662
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Cred ca glumesti. Orice piesa luata SH de la cei ce pot sa-ti faca o factura beneficiaza de garantie.

Pentru cumparaturi SH de incredere te duci la centre de dezmembrari, de unde iei piesele cu garantie. Le montezi in 48h si daca ceva nu e in regula returnezi si-ti iei banii inapoi sau alta piesa SH in stare buna. Pentru un simplu etrier sansa de reusita sa iei unul bun este de 85%, as zice. Verifica sa nu fie curs, verifica data fabricatiei ca sa-ti iei unul cat mai nou (preferabil sa verifici asta.. inainte sa ti-l demonteze de pe masina donoare).

E mai greu cu SH-ul la: motoare, chiulase, injectoare, turbine, pompe de inalte, volanta si ambreiaj... etc, adica chestii mai complexe ce se gasesc pe motor.

L.E
Intredevar e mai greu cu garantia la piese DACA ti le iei de pe bazar astra h facebook, evita acest motor de cautare piese sh daca nu poti sa mergi la vanzator sa vezi ,,cu ochii tai,, ori eventual chiar sa probezi cu un mecanic ceea ce cumperi.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR