Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Foarte placut midd-bass-ul, exact ce ne lipsea la sistemul de fabrica.
Intrebare - de ce nu ai insonorizat intreaga suprafata a usii?
Skip ads

  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Din pacate telefonul n'a reusit sa inregistreze sunetul asa cum trebuie, zilele urmatoare am sa mai fac o inregistrare dar de data aceasta cu o camera video.

Nu am "insonorizat" intreaga suprafata a usilor pe partea de sub capitonaj pentru ca n'am considerat necesar!
Odata realizata incinta acustica inchisa si separarea planurilor de lucru ale difuzorului misiunea a fost indeplinita. Nu mai spun ca tabla este ambutisata si astfel ramforsata prin structura ei iar eventualele vibratii si sunete parazite sint limitate automat. Mai degraba este necesara izolarea si limitarea sunetelor parazite generate de tabla de la exteriorul usii care este mai subtire si cu o suprafata mai mare, acolo am lipit aproape doua role de 10m X 7cm de Aluband pe cele patru usi.
Astfel s'ar fi ingreunat usile suplimentar si fara rost fara a avea rezultate notabile. Nu mai pun la socoteala faptul ca din cauza grosimii Silent Coat capitonajul usii ar fi avut de suferit si clipsurile de plastic nu s'ar mai fi asezat fest pe usa. ...parerea mea, care este... Laughing

In alta ordine de idei ma gindesc sa schimb difuzorul central de 8,7cm cu ceva de la MAC Audio sau Magnat pentru ca cel original se chinuie rau si da in zbirnaiala la niveluri ridicate ale volumului. Se pare ca trebuie demontata intai grila de la difuzorul de aer de la parbriz si apoi ar trebui sa iasa si grila de la difuzor, cel putin asa am vazut la o Meriva B pe youtube.

Ar mai trebui sa lipesc o banda de burete autoadeziv pe marginea exterioara a difuzoarelor pentru directionarea corecta a sunetului. Pe tabla din spatele difuzoarelor ar mai trebui lipite niste bucati de burete neporos(care nu retine apa) pentru a atenua si mai mult defazarile temporale de sunet. Astfel sunetul ar trebui sa fie si mai clar fara ecouri si/sau atenuari nedorite. Asta asa de amorul artei, dealtfel sint multumit de sonorizare asa cum este acum mai putin difuzorul central.


Ultima modificare facuta de iso la Lun 28 Mar, 2016 11:00 pm, modificat de 2 ori in total
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Am vazut si eu clipul ala cu Meriva, la tine in lista de pe Youtube - cand am scos display-ul, am vazut o mare parte din difuzor expusa, dar 100% suruburile sunt sub grila, deci trebuie vazut cum se scoate.
In alta ordine de idei - la Meriva a pus un coaxial, eu as merge pe un midd-bass sau sub, dar, din ce am cautat pe net, nu exista sub pe diametrul asta.
Stii ce merita? Sa luam o pereche si sa o impartim, pentru ca nu ne trebuie decat 1 de masina. Smile
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Corect, trebuie numai un difuzor de caciula! Idea Mai studiaza oferta, eu am ales MAC sau Magnat pentru ca au SPL - 88db si 35w RMS, deci n'ar trebui sa urle prea tare ca sa acopere tweeterele si puterea suportata in mod curent e suficienta incit sa nu'l apuce zbirnaiala. Oricum tinem legatura.

L.E. Ideal ar fi sa mergi la cei de la BeLoud si sa probezi direct la ei difuzorul central. Nu'ti convine ceri altceva...
Skip ads

  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Nu am vazut in oferta nimic sub 10 cm la ei.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Au si ei difuzoare coaxiale de 8,7cm: MAC, Crunch, Hertz,,, probabil si altele.
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Dimensiunea este 8.9 cm, puterea 20W, impedanta 4 ohm.
Daca luam de 10 cm, nu vor incapea, este foarte stramt locul ala...
Dau un ochi sa vad. Shocked
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Kamob te'ai hotarit in legatura cu difuzorul central?
Skip ads

  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Oricare 8.9cm e bun. Cum il montam e intrebarea? Smile

LE: http://www.be-loud.ro/produ...efinition/DSX-32/ ?
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Ai un motiv precis pentru care ai ales Crunch? Eu ma gindeam la MAC Audio...

Ar fi buna o schema "explodata" a zonei superioare a bordului daca s'ar gasi si apoi trecem la inlocuirea difuzorului.
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Daca ai TIS, gasesti acolo. Nu am preferinte la marca, daca are sensibilitatea cat mai spre 90-92dB.
BTW, Mac-ul e pe 10cm si nu incape. Idea
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Uite aici Mac Audio: Mac-Mobil-Street-87.2
Dupa parerea mea SPL'ul nu trebuie sa fie prea mare pentru difuzorul central pentru ca ar "urla" prea tare si s'ar dezechilibra sound stage'ul. Laughing
Skip ads

  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
E fain! Chiar e bun si pretul! Very Happy
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Am desfacut grila de la difuzorul central care se scoate relativ usor. Surpriza vine din partea difuzorului central care are puterea de 20W, impedanta de 8ohm si mai este inseriat cu un condensator nepolarizat de 68microF la 50V. Shocked

Partea prosta este ca difuzorul original este pe 8ohm si in mod mormal s'ar potrivi tot o chinezarie de calitate slaba.
Inserierea condensatorului nepolarizat are rolul de a lasa sa treaca numai spectrul de frecvente mediu/inalt dar mai adauga si ceva impedanta ansamblului difuzor-condensator.

Deja am comandat un set de difuzoare de la Crunch, mai precis DSX32 din seria Definition mai bune decit cele de la MAC Audio(entry level), la care urmeaza sa tatonez valoarea rezistentei pe care am s'o inseriez cu difuzorul astfel incit sa nu intre amplificatorul in limitare si sa reglez corespunzator volumul difuzorului. N'am sa mai inseriez condensatorul nepolarizat pentru ca Crunch DSX32 ar trebui sa se descurce bine si la frecventele joase nemaiavind nevoie de filtru. Deci, banda de frecvente reprodusa de noul difuzor o sa fie mai larga.
Asta e teoria, sa vedem practica...
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
M-ai lasat masca! Ce bine e sa dai de oameni priceputi!
Bun, ramane sa iau eu perechea lui, dupa ce vine?
  • cutienoua

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2009 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2016

  • Mesaj Privat
iso,felicitari pt rezultatul obtinut.
Joi o sa ajung pe la be-loud sa aud si eu acele difuzoare Helix. sigur ca acustica difera in magazin fata de masina dar macar iti faci o idee.
e prima data cind nu instalez subwoofer si de asta imi da atita bataie de cap!
am gasit ceva opinii aici
http://www.crutchfield.com/...ix-Blue-B62C.html
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Merci, din pacate sau din fericire seria veche Helix B62C a fost inlocuita de B62C.2 si chiar daca abia a fost lansata este disponibila deja in Romania. Desi este mai scumpa, seria noua B62C.2 si B6X.2 m'a multumit pe deplin.

Si daca tot vorbim despre difuzoare, am sa urc citeva poze cu montarea difuzorului central de la Crunch DSX32. Acum pot sa zic ca sound stage'ul este complet, banda de frecvente mai larga a difuzorului Crunch defineste/intregeste mai bine sunetul. Ma pot declara pe deplin multumit!


Grila se desface din aproape in aproape cu spatula din plastic. Aici chiar sint necesare doua bucati!






Grila a fost scoasa si se vad toate urechile de fixare, mai ramine de scos numai mufa de la senzorul de radiatie solara.



Asa arata difuzorul central:





Mufa si condensatorul nepolarizat conectat in serie cu difuzorul.



Am recuperat mufa de conexiune a difuzorului si am facut un adaptor care sa gazduiasca si rezistenta inseriata cu difuzorul. Rezistorul este in izolatorul albastru.
Rezistenta are 2,2ohm si 0,5w, valoarea am ales'o prin tatonari, se aude un pic mai tare decit difuzorul original dar nu se incalzeste/strica nimic.



Am indepartat mansonul de cauciuc de la difuzor, adaptorul confectionat este cuplat si cele doua saibe necesare inaltarii urechilor de la difuzor care sint in alt plan fata de suprafata de asezare a difuzorului.



Difuzorul montat.




  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Super-super-super! Very Happy
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Salutare!o intrebare am si eu.am un astra j 2016.nu am difuzor central,oare o fi tot de acelasi dimensiuni ca si la insignia?as vrea sa pun un subwoofer in roata d rezerva,ceva tip boose,facute pt bmw,audi.o sa mearga?aveti idee daca o fi amplificat?
Asa ceva..

  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Pentru difuzorul central ar trebui mai intai sa scoti grila sa vezi daca ai firele trase, n'ar trebui sa fie mai greu ca la Insignia. Nu stiu/cred ca in subwoofer montat in locul sau chiar in roata de rezerva o sa se auda prea bine. Mai intai schimba difuzoarele din usi si mai vezi dup'aia. Daca pui Helix cum am pus eu, s'ar putea sa te multumeasca si bass'ul.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR