Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • Sh4rX

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Salutare dragi Opelisti,

am de ceva luni la o Vectra B berlina din 2001 o scartaiala foarte urata la roata dreapta din spate. Zgomotul este un fel de "crrr" si il pot reproduce in urmatoarele situatii:

-Cand apas pe portbagaj partea dreapta, in apropierea rotii.
-Cand apas frana puternic, si apoi o las, in general cand lasa frana, dar e mult mai puternic cand o apas cu toata forta, si apoi o las.
-Cand trec peste denivelari
Nu conteaza vremea, pe ud, pe uscat, pe frig, pe caldura nu este nicio diferenta.

Faza este ca pe aceasi roata, am o problema destul de grava. Nu tine frana de mana pe ea. Am schimbat sabotii, etrierul, si reglat frana de mana, dar degeaba. Am dat de problema adevarata apoi, rugina a mancat pistonasul care este tras de cablu si tot ce este langa el, fiind intapenit. Mi s-a zis sa caut kit reparatie saboti, sau sa inlocuiesc toata bucata... Am zis ca stau cu frana de mana doar pe stanga, ca nu e mare bai, o las in viteza, rotile spre trotuar si la revedere.

Ma gandeam sa nu fie cumva de la rugina care a afectat frana de mana sursa zgomotului. E o huruiala foarte deranjatoare. Daca merg pe drum fara denivelari (rar, ce-i drept, prin Bacau) nu se aude nimic. Doar in cazurile de mai sus. Am sa revin mai tarziu cu un filmulet, in cuvinte nu-l pot descrie bine.

Este zgomot de suspensie sau de la ansamblul franei? Tin sa mentionez ca in momentul in care ridic masina pe cric, se aude asa "poc, poc, poc". Filmuletul o sa fie foarte explicativ.

Va multumesc frumos!
  • Sh4rX

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Imi pare rau pentru postarea dubla, dar am revenit cu nervi dupa ce am primit doua coduri absolut minunate, P0300 si P0400... Egr-ul defect cauzeaza missfire-uri, fantastic...

In fine, pe langa nervi am revenit si cu filmuletul care "am promis". Eu zic ca se vede si se aude bine, sper sa-i dea cineva de cap fiindca eu am demontat tot ce era de demontat si nu mi-am dat seama ce naiba are... http://www.youtube.com/watch?v=6wyTca6RDIw
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
degeaba ai demontat daca nu ai inlocuit bucsile sau bratele care au bucsile---fier pe fier---
citeste asta si te vei convinge
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=2318
  • Sh4rX

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Am demontat sa vad daca as fi putut sa-mi dau seama din priviri ce are. Toata bucsaria ar depasi cu siguranta ehm, capacitatile mele de student angajat part time, având in vedere ca a picat si panarama aia de EGR.

Se poate identifica dupa zgomot care bucsa este de vina? Cam asta este scopul filmuletului. Inteleg ca la o treaba facuta bine se schimba toate, dar...
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
normal se schimba toate bucsile sau bratele
dar poti schimba doar bucsa sau bratu care face galagie,ca sa mai mergi o perioada,ca pana la urma va trebuii sa schimbi tot
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR