Ai uitat parola?

• jeky

• Mesaje scrise: 17
  • Masina: Zafira cdti din 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat in: 17 Mai 2008

As dori un sfat de la un posesor al acestui model. Momentan dețin o Zafira A, 2.0 dti cu 101 cp, care atunci când e încărcată full nu face fata cum as vrea unei depășiri. Vreau sa știu dacă Zafira c 2.0 cdti cu 130 cp se descurca bine în depășiri atunci când e încărcată full, dat fiind faptul că este și mai grea decât Zafira a.
Va rog un răspuns urgent, intru-cat într-o săptămână plec în Germania.
  • dancuciureanu

• Mesaje scrise: 15,471
  • Masina: Agila Z10XE + Z12XE din 2001
  • Cont inregistrat in: 26 Jun 2006

Mai bine faci remapare si ai inca 25cp la a ta. Cele noi cdti au bube costisitoare, volanta+ambreiaj, injectoare, cim etc.
Daca vrei iti pot da nr tel de la cineva care a facut asta pe Zafira lui sa-l intrebi, este multumit.
  • jeky

Pai tocmai ca vreu ceva mai nou pt ca la cea veche m-am saturat sa tot stau prin service. Ba curge ulei, ba alta. Anul trecut am schimbat volanta, chit ambreiaj. M-am saturat.
  • jeky

in ultimii doi ani am bagat bani in ea cat nu iau acum pe ia, pe langa asta vreau si eu ceva mai confortabil care sa arate a masina a sec. xxi nu a tractor Smile
Am tot auzit si eu de probleme la motoarele cdti, dar cel de 2.0 este produs de GT nu de Fiat ca cele de 1.7, asa ca ii dau inainte cu toate riscurile. Nu cred ca este vreo masina care sa nu aiba bubele ei, indiferent de marca, poate doar cele premium care nu sunt pt bugetul meu.
  • Vita_Fresh

• Mesaje scrise: 129
  • Masina: Combo Z17DTH din 2006
  • Cont inregistrat in: 26 Oct 2014

Vezi ca cele de 1.7 sunt plecate de la Isuzu si cele de 1.9 erau de la Fiat.
  • dancuciureanu

• Mesaje scrise: 15,471
  • Masina: Agila Z10XE + Z12XE din 2001
  • Cont inregistrat in: 26 Jun 2006

Atunci cauta una cu motor Z19DT care are 120cp si e mai fiabil decat DTH de 150cp. Faci remap si-l duci la 160cp, bine ar fi sa aiba DPF pentru taxa inmatriculare mica, pe urma il scoti (sparta ceramica) si anulat soft.
Cel mai important e sa nu fie culoare crem !
  • CORBU

• Mesaje scrise: 1,575
  • Masina: Astra z1.6zep din 2005
  • Cont inregistrat in: 01 Dec 2006

pana la urma care ar fi varianta optima la zafira tourer pentru cilindrata de 2.0 pana in 160 cai ...avem A20DTL , A20DT , si A20DTH... nu prea am tinut pasul cu postarile la diesel si e o bezna totala in capu meu !
  • argflk

• Mesaje scrise: 143
  • Masina: Zafira Tourer din 2012
  • Cont inregistrat in: 27 Sep 2007

Nu cred ca este o varianta optima. cred ca mai e si de noroc cum o nimeresti. Eu am 2,0 cu 110 cp parca si sunt foarte multumit.

Discutii similare

Intra si tu in Club!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Solutii la probleme tehnice
check Intalniri locale
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata

Inchide