Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • cosito

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2006 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Buna ziua

De dimineata tot citesc si dau search, dar nu am gasit nimic care sa ma ajute sau sa fie aproape de problema mea.
Am un astra gtc 1.7 cdti din 2006 DTH. Si de ceva timp ma confrunt cu o problema.
Imi agata la intrarea in viteze. Uneori la plecarea de pe loc, apas ambreiajul si cand dau sa bag in viteza 1, pana sa bag, masina face un zvac da sa plece.
Asta toamna am ramas fara rulment de preseiune schmbat. Dar parca de atunci cutia merge din ce in ce mai prost. Acum 2 luni am schmbat si uleiul in cutie fara nici o ameliorare.
Mai precis, daca accelerez in viteza a 2-a sau a 3-a peste 3000 rpm si dau sa schimb. Cutia agata si caraie, ca si cum nu as fi apasat ambreiajl, simt cum se invart rotoarele in cutie si eu schimband parca le fortez. Aseara am mai observat si alta treaba. In viteza a 3-a sau a 4-a, daca accelerez peste 3000 de rpm schimbatorul de viteze vibreaza tare si face un zgomot urat.
Banuiesc ca am cutie F23 pe masina. Ce poate fi, cutia, ambreiajul? Mentionez ca pe loc daca apas putin pedala de ambreiaj se aude un tacanit pe la jumatatea pedalei. Daca apas pana la fund dispare.
Dar e doar tacanit, nu si trepidat sau sa loveasca in pedala, multumesc.
Skip ads

  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Volanta pe sfarsit, daca face zgomot cand apesi putin pedala de ambreiaj.
  • cosito

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2006 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Eu inteleg asta cu volanta, dar are volanta vreo treaba cu cutia de viteze? Si anume peste 3000 rpm sa imi vibreze foarte tare schimbatorul de viteze si sa faca si zgomot?
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Tu ai mai multe probleme, eu am raspuns la una dintre ele.
Skip ads

  • cosito

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2006 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Ok atunci ma intereseaza in mod deosebit aia la cutia de viteze. Cea cu volanta se aude doar un zgomot, fara bataie sau altceva. Cu siguranta mai se poate merge ceva km. Dar cu simptomele cutiei...
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
sunt sanse foarte mari sa fie problemele in cutie. Ai incercat si sa reglezi putin timoneria cutiei? daca ai F23 atunci este cu cabluri si se regleaza destul de usor. Desfaci mansonul si suportul lui de pe schimbator si il ridici in sus apoi pui schimbatorul in pozitie neutra si are in partea de jos ca o sarma in forma de U care o impingi si aia blocheaza schimbatorul dupa care din cele doua elemente dreptunghiulare desfaci capacul lor si misti un pic de cabluri si apoi le apesi la loc. erau undeva poze la repararea nucii de la schimbator la Astra G si vectra B. cauta pe forum si ti vei da seama ce este acolo... Succes si daca nu se rezolva asa atunci problema este din cutie mai mult ca sigur (sa nu fie si din ambreiaj sa nu fie montat corect rulmentul si nu face cursa suficienta)
  • cosito

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2006 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Sincer aseara am fost si am vazut inca 3 opel astra h, toate 3 erau1.7 cdti. Una era hatch si 2 break. Toate 3 faceau zgomot la apasarea cursei ambreiajului pe la jumatate... Oare exista vreuna sa nu faca zgomot cand apesi ambreiajul putin?
Eu sunt din Alexandria. prin primavera am fost la 2 mecanici sa reglez timoneria, crezi ca stiu lesinatii astia ceva? Imi spuneau ca trebuie data jos cutia, te doare capul...
  • CatalinGh

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Cand ai schimbat rulmentul nu ai schimbat tot kitul de ambreiaj cu tot cu volanta nu? Daca ai joc in maneta schimbatorului s-ar putea sa fie din nuca de jos a manetei...

LE si eu am ramas fara rulment zilele trecute, am schimbat tot kitul si nu mai am niciun zgomot
Skip ads

  • cosito

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2006 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Nu am schimbat pentru ca nici nu era nevoie iar mecanicul ma asigurat ca sunt in perfecta stare de functionare si pe semne au fost schimbate de vechiul propietar. Plus ca nu ma dau nici banii afara din casa. Dar chiar am insistat sa mi se spuna despre starea lor. Si mia zis ca ambreiajul cel putin ziceai ca e nou si ca volanta nu avea joc deloc...
Dar cum am zis cutia agata si peste 3000 rpm schimbatorul vibreaza si face un zgomot nasol. Dar am observat ca daca trag un pic in spre mine de schimbator nu mai vibreaza nu mai face nimic...
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
incearca sa reglezi timoneria asa cum ti-am explicat sau mergi undeva sa iti regleze timoneria si vezi daca mai face asa...
  • dany3l

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2002 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salut.
Nu vreau sa ma bag cu picioarele peste topicul colegului "cosito" dar vreau sa spun ca aceasi problema o am si eu, la Vectra C 2.0 DTI, cutie F23, cu bagatul in treapta 1, si anume parca are un "zvac" cand intra in viteza si de asemenea intra si mai greu, iar in completare la mine nu vibreaza doar schimbatorul ci toata fata masinii. mentionez ca am schimbat 3 seturi de cauciucuri si 2 seturi de jante echilibrate in prealabil fara a scapa de tremuratul masinii. Ce e dubios este faptul ca nu tremura tot timpul ci doar cand nu se alineaza ceva acolo ca daca scot din viteza nu mai tremura ci doar cand e in sarcina.Un mecanic mi-a spus ca cel mai probabil e din cutia e viteze. Eu am schimbat kit-ul de ambreiaj si volanta acu 3 ani si nu am facut mai mult de 45 000 km de atunci acum zic sa incerc sa schimb si cutia. Acum vin si va intreb : Trebuie sa pun F23 tot de pe un 2.0 DTI sau pot pune si una de pe un 1.7 DTI . e diferenta intre ele? Am gasit in dezmembrari cutia dar tipul ala imi zice ca e de pe un 2.0 doar ca ea era situata intre un Astra si o Vectra si eu nu prea am incredere in el
Multumesc.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
daca ai cutie F23 atunci tot cutie F23 trebuie sa pui indiferent de pe ce motorizare care aceasta cutie
legat de problema ta, trebuie verificate si planetarele sa nu aiba joc mare si verificate cele 4 tampoane respectiv bucsile de la bratele rotilor din fata.
daca astea toate sunt OK atunci poti da vina pe cutie si trebuie verificata
Skip ads

  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=110643
  • dany3l

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2002 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspunsuri. dupa service am sa va comunic deznodamantul.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR