Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • hmalex87

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Meriva 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salutare stiam ca masina mea nu e chiar in toate mintile da asta le întrece pe toate. Ieri dimineațã cand afara era minus 1 grad aveam geamul la luneta inghetat,am dat drumul la dezaburirea spate si am plecat,la destinație am scos cheia din contact si stupoare masina mea functiona normal nimic in bord aprins doar martorul de la dezaburire. Am oprit dezaburirea si s-a oprit si motorul. Chestia asta o face doar cand am cuplata dezaburirea lunetei. Ce are?
Skip ads

  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Ceva nu-i in regula la releul de protectie al dezaburiri ... posibil sa nu aiba diagrama de pozitionare a pinilor conform cuplei(inlocuire neconforma)! O verificare in cunostinta de cauza,poate depista si elimina cauza problemei...
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Vezi burduf fire la haion, iti face intoarcere.
  • hmalex87

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Meriva 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am verificat burdufulele ca sunt doua, nu se vede nimic ciudat, problema se pare ca e aleatorie, de cateva zile nu s-a mai intamplat, releul este montat corect, o sa il schimb daca revine problema. Multam de sfaturi.
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Dan se referea nu sa te uiti la burduf ci sa te uiti inauntrul acestuia. Vezi la fire intrerupte in interiorul burdufului
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Ar trebui demontat oricum capitonajul haionului atat pentru fire cat si pentru verificarea mufelor care conecteaza dezaburirea.
  • hmalex87

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Meriva 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
horaa a scris:Dan se referea nu sa te uiti la burduf ci sa te uiti inauntrul acestuia. Vezi la fire intrerupte in interiorul burdufului


Logic ca am verificat ce era inauntrul burdufelor cat s-a putut daca erau fire intrerupte nu cred ca mergea dezaburirea sau stergatorul mai rau daca faceau masa pe undeva se ardeau sigurantele:D ,o sa demontez si capitonajul haionului, momentan vremea nu prea permite.
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Vezi burduf fire la haion, iti face intoarcere.
La un Kadet din 86,dati exemplu de un fir(circuit,in zona haiaonului) cu care atingerea accidentala a circuitului dezaburirii ar genera efectele precizate de autorul discutiei...
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Un exemplu aproape de subiect este acesta
https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0
  • geodan0

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2004 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2011

  • Mesaj Privat
capitonajul il desfaci cam degeaba mai risti sa rupi si clemele ... mai trage o privire la burduful haionului in partea stanga a masinii desfa bine si te uita la 20 cm din cablaj sa fie ok ca acolo se rigidizeaza firele de nu le poti indoi de tari ce sunt,vezi sa nu fie topite si lipite intre ele sau daca nu in panoul de sigurante sa nu ai vreo punte trasa si sa dea contact aiurea uita-te si pe spatele panoului ca se desface usor. Bafta!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR