Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • remus-gabriel

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Va atasez o imagine cu ceea ce gasesc in egr. Cam la 2 luni il curat dupa ce se balbaie in mers si moare motorul la relanti. Am ceva consum de ulei(cam500-600 ml/1000km - Motul XCess 5w40) dar altii au si un litru si nu curata asa des ca mine. Am curatat si clapeta dar asta mai rar, cam odata pe an si nu are cine stie ce, nu e vina ei, fac mai mult preventiv. De la consumul de ulei se fac frimiturile alea tari care blocheaza eg pe descis? Nu as face segmentare pt ca pe la noi prin Alexandria, ce sa zic...nu sunt multe reusite cu segmentarea. Adica nimeni nu prea a scapat de consum ,maxim au reusit o mica scadere a consumului. Sa merg la un service cu rata de succes mai mare in alt oras...nu cred ca mai tin masina mai mult de 2 ani pana cand sper sa iau un astra j ; as trage asa de ea, as comleta, dar macar sa nu mai curat intruna. Ce pot sa mai fac in afara de segmentare si blindare egr? Nu as vrea sa blindez ca sa nu se duca la catalizator si sa il infunde pe ala, pe urma.
Skip ads

  • Geo30

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2012

  • Mesaj Privat
incearca sa mergi mai sportiv , poate mergi mai subturat si de aici depunerile la egr
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
In conditiile in care eu,la 15000Km,ulei 5w40,consum 0,200l,motor 1,3 diesel,iar tu la 15000 ai consum de minim 7,5l ti se pare normal...? Masurile luate trebuie sa fie mult mai drastice,in ideea de a rezolva situatia...
  • remus-gabriel

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Nu merg subturat. Poate sotia dar ea merge cam o zi pe sapt. Si nici nu merge de mult timp pt ca are permis din feb. Schimb la 3000-3500 ture. Uneori pe la primul semn de balbaiala o turez si pt o zi se mai desfunda. Dar apoi revine blocajul sau alteori daca o forjez parca mai rau trage mizeria. Deci credeti ca mizeria aia intarita provine de la ulei? Ca pana la urma asta ma deranjeaza, nu completarea.
Skip ads

  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
funinginea, calamina poate provenii si de la un amestec bogat... dar la consumul de ulei la 1000 km e mai probabil sa fie de la asta din urma..
daca se fac si numai drumuri scurte atunci sansele sa se infunde EGR sunt si mai mari
  • Augustin73

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2014

  • Mesaj Privat
e pe duca catalizatorul , deaia gasesti diverse in egr
  • remus-gabriel

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Fac drumuri scurte de obi ei. De multe ori merg doar 1km cu masina, opresc si plec la intoarcere iar un km. Mai ales iarna stiu ca e crima pt motor dar asta este, am a rviciul de asa natura. De la serviciu pot pleca oricand pe teren si treb sa am masina la indemana.
@Augustin73, stii sigur asta cu catalizatorul? Egr este inainte de catalizator. Daca spuneai ca din cauza ca trec mizeriile de egr spre catal si ca e posibil sa il i fumde si pe ala, credeam dar ca ar veni in egr de la catalizator, cam ciudat.
  • Augustin73

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Eu asa am patit , se dezintegreaza interiorul catalizatorului si bloca egr
Skip ads

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Si ai incercat sa farami cu un ciocan, pietricelele acelea sa vezi ce compozitie are in interior. - in orice caz acelea nu sunt depuneri de ardere.
- dupa cum au spus si colegi pot fi din catalizator.
- Sau carbuni din canistra de purjare vapori - verifica si traseul acesta (care merge spre gaurica clapeta - (gaurica) se poate infunda cu carbuni - daca stratul (din canistra) care opreste carbuni este perforat - are si un "electroventil purjare" pe traseul acesta si el se poate infunda - cum este la pistonasul de la EGR din poza)

Se verifica traseul inclusiv furtunasele sa nu fie infundate:
Canistra vapori - furtun - "Electroventil purjare" - Furtun - Stut (pipa) gaurica clapeta.
Gaurica la clapeta - se verifica cu un cui sa nu fie infundata.
Din alta parte nu vad de unde sa fie pietricele ca cele din poza...

https://www.clubopel.com/rez...pori&sa=Cauta - Canistra de vapori.
La Astra G si Zafira A canistra este diferit ca forma dar ca functionare este la fel.
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=1118876
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=1210945

https://www.clubopel.com/vie...p=1851630#1851630 - si mai jos a explicat mai bine cum functioneaza...

Eu ii dau 2500, si pe pilot automat 2000-2100 cam asa in functie de ce viteza are in general peste 2000...
Si in functie de situatie mai vede si cate o sub turatie sub 2000 in treptele 2 si 3... in general vede 2500.


Ultima modificare facuta de T.ion la Mie 19 Oct, 2016 1:10 pm, modificat de 5 ori in total
  • remus-gabriel

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Ma gandeam si eu la varianta cu carbunasi de la canistra (off ce urat e bagata la astra g z16xe). Dar nu trebuia sa fie perfect rotunde bilutele? Daca va uitati cu atentie, pare cam intinsa mizeria aia, nu e rotunda.
Buna idee sa verific la urmatoarea curatare cu ciocnul consistenta ei.
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...p=1851791#1851791 - a explicat colegul @big_electro61 cum se face fara sa dai bara jos.

Canistra vapori - nu este bagata asa rau - dai bara fata jos o sa o vezi in dreapta fata inainte de roata - Canistra vapori.
Parca era prinsa in doua puncte... - https://www.clubopel.com/vie...p=1583532#1583532
Si verifici tot traseul (sa nu fie infundat.) - probabil poti sa vezi si carbuni daca scuturi de ea, daca este ok nu vezi nimic.

Canistra vapori - furtun - "Electroventil purjare" - Furtun - Stut (pipa) gaurica clapeta (verificare cu un cui sa nu fie infundata. )

Eu ma gandeam daca au ajuns mai multi carbuni in zona catalizatorului oare poate forma bucati mai mari - sau este ars topit?
Orice lucru la temperaturi mari isi schimba forma... - O fi cazul si aici?
  • remus-gabriel

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Gaurica de la clapeta nu este infundata pt ca am verificat cand am curatat clapeta acceleratie dar am sa verific si restul. Sa vad cum fac, sa ma duc odata pe la curte la socri
. Locuiesc in oras si nu imi vine sa desfac pe trotuar in fata restaurantului unde locuiesc. Si asa cand mai desfac pt una alta capota aia din restaurant se uita pe geam la mine ca la tv.
Skip ads

  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Conform celor scrise eu inteleg ca domnia ta locuiesti la restaurant...,asa e scris,asa citim!
  • remus-gabriel

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Scuze, am vrut sa scriu deasupra caruia locuiesc.
Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR