Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • orlando1976

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 D13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Buna ziua stimati colegi.
Am achizitionat de curand un Opel Corsa si se pare ca am nevoie de ajutorul vostru.Dupa ploile din ultima perioada am gasit mocheta de la sofer uda.Ma gandesc ca cei cu state mai vechi ma pot ajuta cu o informatie.Mentionez ca am verificat cele trei orificii de scurgere de la compartimentul motor si nu sunt infundate,parbrizul nu pare a fi fost schimbat,scurgerea de la aerul conditionat este ok si nici apa din vasul de expansiune nu lipseste deci pot exclude si o eventuala fisura la sistemul de incalzire.Si totusi dupa fiecare ploaie gasesc mocheta uda.Va multumesc pentru timpul acordat citirii acestei postari .Opelul este un Corsa D

O zi frumoasa
Skip ads

  • marieryro

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Olt
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2010

  • Mesaj Privat
si eu am patit la fel insa nu stiu de unde? este cineva care ne poate ajuta?
  • Gibrail

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2006 1.3 cdti 90 cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Si eu am patit acelasi lucru.
Dupa o ploaie gasesc apa pe podea la sofer.
Am observat ca apa vine chiar pe sub aeroperma si se prelige pe mocheta spre pedala de aceleratie.
Am dat cu jet cu presiune pe toate cele trei scutgeri de sub stergatoare, deci banuiesc ca nu ar putea fi infundate.
Am observat ca daca torn apa pe la scurgerea din mijllc (de sub stergatoare) imi intra in masina o parte din acea apa (pe sub aeroterma).Ma gandesc ca daca as pune un furtun etans pe acea scurgere din mijloc nu ar mai intra apa in masina pe la aeroterma ci s-ar scurge sub masina.
A mai patit cineva asa ceva si daca da cum si-a rezolvat problema?

Multumesc
  • marius3113

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Am patit si eu aceeasi chestie cu apa la pedala de acceleratie si am si rezolvat-o. Problema este ca apa ce se colecteaza sub grila de stergatoare acolo unde se afla si calculatorul masinii pe mijloc e o scurgere si 2 pe lateral pe la flansele amortizoareor. problema e cea de pe mijloc care se scurge pe conductele de tur si retur ale caloriferului de incalzire habitaclu si astfel se prelinge pe acele conducte pana la pedala de acceleratie. Mi-a luat ceva timp sa imi dau seama pana am vazut ca de jurul imprejurul conductelor de tur retur respectiv AC este un fel de burduf sau cum dracu s-o numi aceea chestie care este dintr-un fel de bitum sau cauciuc foarte moale. spui ca e un fel de n-ar mai fi.
Eu am schimbat cele 2 furtune de tur si retur dar inainte de a le pune am decupat un fel de mocheta sau chestie din plastic flexibil pe dimensiunea acelei chestii din bitum, ba chiar mai mare ca sa o pot fixa si in acele clipsuri evident am folosit un fel de silicon Soudal de culoare neagra care devine elastic la intarire si lipeste si etanseaza foarte bine si e si rezistent la temperaturi inalte am dat 10 lei pe el , foarte bun .
Am dat pe accea "mocheta din plastic mai flexibil " cu silicon de jur imprejur ca sa formez un fel de garnitura am pus pe masina cu locurile cu decupaturile pe conducte am prins in clipsuri si apoi am dat si cu silicon pe langa conducte sa le etansez si de atunci nu mai am probleme tine foarte bine .
Acum apa curge pe acea mocheta si nu se mai prelinge pe conducte .
Sa auzim de bine!
Skip ads

  • Gibrail

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2006 1.3 cdti 90 cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Marius in primul rand doresc sa iti multumesc pentru raspuns.
Totusi nu imi este foarte clar ce ai facut.
1. Acea "mocheta din plastic mai flexibil " ai lipit-o pe interiorul masinii din dreptul pedalei de acceleratie si pana dupa cele doua conducte care intra (ies) in aeroterma?
2. Ai lipit-o peste captuseala (insonorizarea sau ce o fi acolo) masinii sau sub acesta?
3. Cum de ai avut loc sa faci aceste operatiuni, pentru ca e foarte dificil sa ai acces sub acele conducte de la aeroterma?

Poate ma poti lumina un pic mai mult pentru ca simt ca inebunesc cu ploiele astea.Ploua zilnic si chiar de mai multe ori pe zi in Bucuresti!
  • Gibrail

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2006 1.3 cdti 90 cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Banuiesc ca nu ai dat bordul jos?
  • marius3113

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Nu se da bordul jos , se lucreaza pe la motor in spate , mai exact pe la EGR , acolo trebuie facut tot ce am spus mai devreme , am sa iti fac cateva poze maine daca nu ploua , sa ai idee cum si unde .
Trebuie sa scoti furtulele prin tragerea in sus a sigurantelor si tragi de furtun si iese usor , apoi faci tu un model decupesi 2 gauri dupa conducte si sa fie aceea bucata de mocheta sau ce vrei sa ii pui sa o prinzi si cu clipsuri. daca ai fi din Bucuresti te ajutam. Nu este treaba grea doar ca e putin chin prin spate pe acolo la motor..


Ultima modificare facuta de marius3113 la Joi 28 Jun, 2018 9:40 pm
  • Gibrail

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2006 1.3 cdti 90 cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Ti-as ramane recunoscator.
Skip ads

  • marius3113

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Acum am vazut ca esti din bucuresti , poi da-mi un pm cu nr tau de tel soi maine poate te luminez .
  • LLaur223

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2021

  • Mesaj Privat
marius3113 a scris:Nu se da bordul jos , se lucreaza pe la motor in spate , mai exact pe la EGR , acolo trebuie facut tot ce am spus mai devreme , am sa iti fac cateva poze maine daca nu ploua , sa ai idee cum si unde .
Trebuie sa scoti furtulele prin tragerea in sus a sigurantelor si tragi de furtun si iese usor , apoi faci tu un model decupesi 2 gauri dupa conducte si sa fie aceea bucata de mocheta sau ce vrei sa ii pui sa o prinzi si cu clipsuri. daca ai fi din Bucuresti te ajutam. Nu este treaba grea doar ca e putin chin prin spate pe acolo la motor..
. Salut Marius. Mã poți ajuta și pe mine cu problema apei pe partea șoferului?. Tel: 0769840391
  • mariuslpavel

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2021

  • Mesaj Privat
marius3113 a scris:Acum am vazut ca esti din bucuresti , poi da-mi un pm cu nr tau de tel soi maine poate te luminez .


Salut Marius, ma ajuți si pe mine cu apa la pedale Corsa C?
0768396111
  • mariuslpavel

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2021

  • Mesaj Privat
?
Skip ads

  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,428
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=68595
Citesti aici si vei afla ce si cum...
  • armani12

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Salut,întâmpin și eu aceeași problema cu apa la pasager,ieri am pus furtunul și am vãzut ca ,curge apa pe la acel manșon pe mijloc,era super înfundat cu mizerie...prima data am crezut ca fiind înfundat asta e cauza ca apa vine în masina,am citit mai sus ca ar trebuii fãcut ceva gen cum ca ar trebuii închis nu?aveți cumva câteva poze sa vad exact cum a ti închis acolo?
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,428
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Tu te-ai uitat macar pe link-ul din postul precedent?
Este plin de informatii si foto...
Aaaa, scuza-ma! tu ai corsa d, daaa, e altceva dom'le! nu precum carutele alea de corsa c
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR