Ai uitat parola?

• yeti

• Mesaje scrise: 341
  • Masina: Mokka B1.4NET din 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat in: 05 Nov 2006

• Garaj Mesaj Privat
Cu siguranta ati observat ca la luneta destul de mica a fost asortat un stergator si mai mic. Nu stiu care este opinia voastra, dar cand ploua si se murdareste luneta, zona curatata de stergator este atat de redusa incat mi se pare ca privesc pe gaura cheii Smile.
Raportat la inaltimea lunetei, teoretic s-ar putea pune un stergator cu ~3cm mai lung, ceea ce ar mai da putina largime zonei curatate. A facut cineva un astfel de upgrade la Mokka? Stiti vreun model de stergator cu care l-as putea inlocui pe cel original?
  • Sfatos

• Mesaje scrise: 37
  • Masina: Mokka X B14NET din 2017
  • Cont inregistrat in: 04 Mai 2017

• Garaj Mesaj Privat
Are capacul acela de protective pe el si nu poti pune un stergator mai lung din aceasta cauza, decat daca decupezi capacul la varf ca sa iasa surplusul de lungime, dar nu cred ca este estetic.
Apropo, stergatorul pe spate este model obisnuit si are 24 cm lungime, unde se gaseste asa ceva, ca eu la Auchan nu am gasit.
  • yeti

• Garaj Mesaj Privat
Dupa masuratori am stabilit ca se potriveste sigur un stergator de 30cm. Am gasit (vazut) aceasta dimensiune la niste magazine online.

nu poti pune un stergator mai lung ... decat daca decupezi capacul la varf ca sa iasa surplusul de lungime, dar nu cred ca este estetic
Stergatorul este cu 3cm mai lung si ar iesi cam 2cm in afara. Pentru o vedere imbunatatita in spate, prin luneta, nu ma deranjeaza estetica.

stergatorul pe spate este model obisnuit si are 24 cm lungime, unde se gaseste asa ceva
Saptamana aceasta (cel tarziu urmatoarea) am sa-l cumpar pe cel de 30, iar cel de 24 ramane disponibil. Daca te intereseaza, da-mi un mesaj.
  • Sfatos

• Garaj Mesaj Privat
Pana la urma, daca stau sa ma gandesc, pe mine nu ma deranjeaza zona respectiva, vad prin ea atat cat imi este nevoie sa vad. Este OK din punctul asta de vedere. Problema mare este unde gasesc un stergator obisnuit de 24 de cm cu agatatoare tip carlig?
  • Sfatos

• Garaj Mesaj Privat
Apropo de chestia cu stergatorul! Cum poti schimba stergatoarele pe fata, deoarece nu le poti ridica decat daca iei contactul in timpul functionarii acestora.
Cred ca asta este singura solutie. NUUUU?!?!
  • adisan2002

• Mesaje scrise: 79
  • Cont inregistrat in: 07 Mai 2008

• Garaj Mesaj Privat
Nu merg scoase cu capota motorului ridicata?
  • yeti

• Garaj Mesaj Privat
Am rezolvat cu stergatorul spate. Am obtinut o crestere cu 21% a suprafetei sterse Very Happy .
Inclusiv partea estetica a iesit bine.

Originalul (24cm)

Noul (30cm)

Sfatos a scris:stergatorul pe spate este model obisnuit si are 24 cm lungime, unde se gaseste asa ceva, ca eu la Auchan nu am gasit.

Acum poti sa gasesti unul AICI
  • Sfatos

• Garaj Mesaj Privat
adisan2002 a scris:Nu merg scoase cu capota motorului ridicata?

O sa incerc, dar nu cred ca merge.
  • Sfatos

• Garaj Mesaj Privat
Așa cu am spus am încercat și nu merge nici cu capota ridicată. Problema este că nici cu capota coborâtă, ștergătorul de la șofer, care nu ar fi împiedicat de nimic, nu se ridică mai mult de 5-10 cm în capăt, parcă îl ține ceva la butuc.
  • yeti

• Garaj Mesaj Privat
Nici stergatorul din spate nu se ridica, dacat cativa centimetri. Are niste limitatoare la balama.
Luati si voi partea buna, daca parcati undeva "nepotrivit", nu veti gasi stergatoarele ridicate Smile. Totusi nu va bazati pe asta caci cel deranjat ar putea sa se "adreseze" altui element al masinii.
  • yeti

• Garaj Mesaj Privat
Am verificat azi - intradevar are niste limitatoare la balama (butuc). Probabil pentru a evita ridicarea fortata si lovirea capotei cu bratul.
  • yeti

• Garaj Mesaj Privat
Sfatos a scris:
Apropo, stergatorul pe spate este model obisnuit si are 24 cm lungime, unde se gaseste asa ceva, ca eu la Auchan nu am gasit.

Uite aici: https://www.pieseauto.ro/ste...3-764225562.html.
Sau, la un pret mai bun, oferta mea care este inca valabila.
  • Sfatos

• Garaj Mesaj Privat
Pentru cine mai urmărește acest topic, vă aduc la cunoștință că la Kaufland am găsit ștergător de 28 cm, cu 9,90 lei, care merge perfect pe luneta de la Mokka, fără să faci nici o modificare chiar și la capacul ornamental sau de protecție al brațului ștergătorului, iar suprafața ștearsă este mult mai mare. Iese puțin de sub capacul ornamental, dar nu deranjează.
Vă pun o imagine cu cutia ștergătorului. Este fabricat de Kaufland. L-am luat acum o lună și azi l-am pus. Nu mi-a venit să cred că a mers fără probleme din prima, adică ștergerea lunetei perfect pe o suprafață mult mai mare.
De pus trebuie să puneți prima dată piesa de plastic în cârligul brațului ștergătorului, introdusă pe jumătate, apoi fixați ștergătorul în piesa de plastic și trageți-o în cârligul brațului până face țac, după care puneți capacul de protecție al brațului.

• Sfatos

• Garaj Mesaj Privat
Sfatos a scris:Are capacul acela de protecție pe el și nu poți pune un ștergător mai lung din aceasta cauză, decât dacă decupezi capacul la vârf ca să iasă surplusul de lungime, dar nu cred că este estetic.
Apropo, ștergătorul pe spate este model obișnuit și are 24 cm lungime, unde se găsește șsa ceva, că eu la Auchan nu am găsit.

Recunosc că am greșit în afirmația de mai sus. Ștergătorul pe care l-am pomenit la ultimul meu post, cel de 28 cm de la Kaufland, nu necesită nici o modificare la sistemul de ștergere pe spate.
Vă postez fotografia cu imaginea ștergătorului montat și suprafața ștearsă:

Sper să vă fie de folos...., dacă mai citiți acest topic.
Cam murdară mașinuța..., mă scuzați! Embarassed
De abia am venit din concediu! Voi remedia în curând neajunsul! Smile Very Happy

Intra si tu in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Solutii la probleme tehnice
check Mai putine reclame
check Intalniri locale
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata