Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • geobxl

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: bruxelles
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Buna la toti userii. sunt nou posesor al unui opel vectra 2.0 dti 100 de cai din 2004. Cand am cumparat masina acum o luna, motorul era lenes si nu tragea cat pentru cei 100 de cai putere insa de vre-o trei zile parca si-a revenit si chiar am impresia ca ma baga in scaun cand accelerez. Am fost la opel imediat ce am cumparat-o si mi-au zis ca totul este in regula in ceea ce priveste motorul si componentele lui si ca este normal sa traga mai slab fiindca masina este ''grea'' Shocked . Insa eu nu imi explic de ce dintr-o data, fara sa-i fac nimic special a inceput sa traga cum as crede eu ca ar fi normal pentru cei 100 de cai.
Poate gasesc vre-o explicatie de la voi ca eu am ramas nedumerit.

Si as mai avea o intrebare in legatura cu sistemul de navigare gps cu ecran color. Daca exista pe acest forum un posesor al unei vectra cu radio/cd Siemens NCDC2013, ce tip de cd de navigatie are (eu nu am cd pentru romania) si nu stiu daca exista asa ceva pentru romania. Ar fi pacat sa ai sistem de navigatie integrat si sa nu il poti folosi.


Multumesc,
Geo
Skip ads

  • apachée

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1994 C14SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Masina e SH? Daca da, si proprietarul dinaintea ta nu a prea avut grija de ea, lipsa de putere se poate datora depunerilor de pe injectoare, segmenti si din camera de ardere (cocs si calamina in special). Cati km are?

In legatura cu CD pentru navigatie, din cate stiu eu, nu exista CD cu harta Romaniei, cand s-a lansat IGO era un zvon ca o sa apara si pe CD, dar nu am vazut pe nicaieri...
  • geobxl

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: bruxelles
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce inseamna daca masina este '' SH '' ? Este un opel vectra 4 usi cu motor Y20DTH de 2.0 cm3 si 100 de cai putere.
Masina are 68 000 de km. Insa ceea ce m-a mirat este ca a inceput sa traga mult mai bine dintr-o data si nu progresiv cum ma gandeam eu, incat la acceleratii gen '' blana '' aud bine cum turbo-ul intra in actiune. Este adevarat ca masina nu prea a fost intretinuta. A fost facuta prima intretinere la 31 000 de km si a doua am facut-o eu la 66 000 de km la garaj opel cu schimbat tot ce era de schimbat ulei, filtre ulei , filtru motorina, polen, aer, si nu mai stiu ce mi-au schimbat pentru 300 de euro. In momentrul cand a inceput sa traga mai bine (acum 3 zile), avea +/- 68 120 km.


Ar fi programul IGO compatibil cu gps ul meu ?


AA ! si mai am o intrebare (daca nu abuzez) in legatura cu computerul de bord, am pe bord butonul '' BC '' insa nu imi da nici o informatie in ceea ce priveste consumul sau altele ci imi permite doar sa reglez contrastul la ecranul color, sa schimb limba, etc. Am citit undeva pe forum despre acest lucru si am vazut ca alti posesori de vectra, au la maneta de stergator de parbriz niste butoane suplimentare insa eu nu le am; nu am decat butonul BC si ecran multi display color. As vrea sa stiu daca s-ar putea activa computerul de bord chiar daca nu am aceste butoane suplimentare pe maneta stergator.

Multumesc.
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
geobxl a scris:Nu stiu ce inseamna daca masina este '' SH '' ? Este un opel vectra 4 usi cu motor Y20DTH de 2.0 cm3 si 100 de cai putere.
Masina are 68 000 de km. Insa ceea ce m-a mirat este ca a inceput sa traga mult mai bine dintr-o data si nu progresiv cum ma gandeam eu, incat la acceleratii gen '' blana '' aud bine cum turbo-ul intra in actiune. Este adevarat ca masina nu prea a fost intretinuta. A fost facuta prima intretinere la 31 000 de km si a doua am facut-o eu la 66 000 de km la garaj opel cu schimbat tot ce era de schimbat ulei, filtre ulei , filtru motorina, polen, aer, si nu mai stiu ce mi-au schimbat pentru 300 de euro. In momentrul cand a inceput sa traga mai bine (acum 3 zile), avea +/- 68 120 km.


Ar fi programul IGO compatibil cu gps ul meu ?


AA ! si mai am o intrebare (daca nu abuzez) in legatura cu computerul de bord, am pe bord butonul '' BC '' insa nu imi da nici o informatie in ceea ce priveste consumul sau altele ci imi permite doar sa reglez contrastul la ecranul color, sa schimb limba, etc. Am citit undeva pe forum despre acest lucru si am vazut ca alti posesori de vectra, au la maneta de stergator de parbriz niste butoane suplimentare insa eu nu le am; nu am decat butonul BC si ecran multi display color. As vrea sa stiu daca s-ar putea activa computerul de bord chiar daca nu am aceste butoane suplimentare pe maneta stergator.

Multumesc.


SH-second hand Cool
BC- Bord computer,nu afiseaza pt ca nu este activat,se activeaza in orice service opel contra unei sume de bani
Skip ads

  • Daxy

  • Mesaje scrise: 202
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2007

  • Mesaj Privat
daca nu am codul computerului de bord cum se poate activa maneta tempomat ?
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
te referi la car pass!
  • Daxy

  • Mesaje scrise: 202
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2007

  • Mesaj Privat
ma refer la o programare sau orice altceva interventie asupra computerului de bord !, multumesc prietene octav 13 !
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Rolling Eyes
Skip ads

  • Daxy

  • Mesaje scrise: 202
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2007

  • Mesaj Privat
octav13, ce nu ai intele ?
  • Daxy

  • Mesaje scrise: 202
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2007

  • Mesaj Privat
inteles?, scuze...........!
  • ccristi

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Spania
  • Masina: Vectra 2004 fgp tip c-z19dc
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2013

  • Mesaj Privat
salut sunt nou si nu stiu mare lucru despre masini . am un opel vectra 1.9 din 2004si iam schimbat cd playerul cu altul tot de vectra . merge radio dar imi apare pe monitor DISPLAY SELF iar cd nu merge imi poate spune cineva ce are? e unBLAUPUNKT No 13113151 Type CDC 40 UCK 70.03.01 AF MULTUMESC
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Bine ai venit.
Daca ai codul de securitate al masinii si al noului cd player, trebuie imperecheat display-ul cu CD-ul.
Contacteaza-l pe @CristianTM :
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=82321
Noroc.
Skip ads

  • ccristi

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Spania
  • Masina: Vectra 2004 fgp tip c-z19dc
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2013

  • Mesaj Privat
multumesc
  • ccristi

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Spania
  • Masina: Vectra 2004 fgp tip c-z19dc
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2013

  • Mesaj Privat
SCUZE DAR NU GASESC TUTORIALUL CUM SE CURATA EGR ul LA VECTRA 1.9 DIN 2004 MA POATE AJUTA CINEVA ? MULTUMESC ANTICIPAT
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Citeste si treci la treaba:
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=37959
  • ccristi

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Spania
  • Masina: Vectra 2004 fgp tip c-z19dc
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2013

  • Mesaj Privat
multumesc va spun miine ce am facut
  • ccristi

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Spania
  • Masina: Vectra 2004 fgp tip c-z19dc
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2013

  • Mesaj Privat
MERGE MAI BINE VECTRA DUPA CURATARE
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
La cum arata EGR-ul in poze, nu m-ar mira daca ar zbura dupa curatare. Very Happy
  • ccristi

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Spania
  • Masina: Vectra 2004 fgp tip c-z19dc
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2013

  • Mesaj Privat
nasol azi sa aprins din nou prostia ceea de pe borl iar la opel mia zis ca e valva deci se pare ca nu am facut nici o brinza trebuie sa schimb egr ul asta e
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
ai curatat partea mecanica de la EGR sa mearga usor?sau a fost curatat doar superficial,demonteaza EGR ul punei mufa si da comanda cu testeru si vezi cum lucreaza
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR