Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • blackmanmoto

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 1994 c16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Sper sa fii postat unde trebuia , daca am gresit SCUZE stergeti post-ul daca nu e bine Razz

Am gasit un bord de opel astra complet pe care as vrea sa il pun pe un opel kadett da r nu stiu daca se merita sa dau 100 e pe el. VOI CE SPUNETI SE MERITA?
Skip ads

  • BeWaRe

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Eu zic ca merita 1 mil pe el...Iti da si ceasu de bord , calu ala dintre scaune , torpedou consola de mijloc cu butoane...?
  • blackmanmoto

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 1994 c16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2007

  • Mesaj Privat
BeWaRe a scris:Eu zic ca merita 1 mil pe el...Iti da si ceasu de bord , calu ala dintre scaune , torpedou consola de mijloc cu butoane...?


La 100 E imi da absolut tot(ceasuri , calu , butoane , torpedou , consola , mai putin display-ul care indica consumul de benzina ,temp, si altele) dar oricum nu ma intereseaza ala k eu nu am calc pe masina si ala se cupleaza la calc.DECI SE MERITA PANA LA URMA SAU ESTE PREA MULT?
  • BeWaRe

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2005

  • Mesaj Privat
scuze intelesesem 1 milion ...da se merita si asa la 100 de € este ok zic eu pe mine tot cam asa ma dus
Skip ads

  • keatra`

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1987 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Hai sa facem pretul separat. Ceasurile le dau baietii cam intr`un milion, consola cam 50-60lei si ramane bordul chel ~150lei, in functie de aspect. Mai ieftin nu cred ca vei gasi ...
Este ff. mult tinand cont de pretul cu care se aduc din germania sau de unde o mai fi, mai exact gandeste`te ca se taie masina de la jumatate si se ia toata partea din fata la fabulosul pret de 100-200euro max !
Dar romanu` e roman si trebuie sa castige, nu`i asa ? Mad
  • BeWaRe

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Sunt de acord cu tine sincer dar...Iti zic sigur ca daca cauti prin toate cacaciosele aste de dezm vei avea parte de acelasi pret si cat stai sa cauti sa dai banii pe benzina si pe timp pierdut vei ajunge la mai mult de 100 de € , ((ceasuri , calu , butoane , torpedou , consola )eu am luat coaja de bord cu 1 mil din Pitesti ..ceasu de bord 1.5 mil..calu 500 de mi ,butoane si cacaturile alea de plastic inca vreo 1 mil...asa ca asta este pretu pieti zic eu poate sa incerce sa mai discute la pretu asta
  • Suller Istvan

  • Mesaje scrise: 434
  • Locatie: turda
  • Masina: Kadett 1986 1,3
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2007

  • Mesaj Privat
daca e complet si in stare buna, eu spun ca merita, la cablaje vei mai avea de lucru, dar asta e, bafta
  • blackmanmoto

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 1994 c16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2007

  • Mesaj Privat
BeWaRe a scris:Sunt de acord cu tine sincer dar...Iti zic sigur ca daca cauti prin toate cacaciosele aste de dezm vei avea parte de acelasi pret si cat stai sa cauti sa dai banii pe benzina si pe timp pierdut vei ajunge la mai mult de 100 de € , ((ceasuri , calu , butoane , torpedou , consola )eu am luat coaja de bord cu 1 mil din Pitesti ..ceasu de bord 1.5 mil..calu 500 de mi ,butoane si cacaturile alea de plastic inca vreo 1 mil...asa ca asta este pretu pieti zic eu poate sa incerce sa mai discute la pretu asta


Defapt eu ii dau pe bord o instalatie de flacari care am bagat-o eu in 100 e , iar bordul este pe masina singurul lucru care nu imi convine la el este culoarea , eu vroiam negru , dar poate fac schimb cu cineva de pe aici care vrea alta culoare .
Skip ads

  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
eu lam luat mai ieftin,dar mai scump mia iesit per total!
Cat am umblat dupa el si nu mia dat toate piesele.....ii mai bine sal dai jos tu de pe masina.vei sti cum a fost prins.
iti recomand sal iei din apropiere!
  • farte

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Kadett 1990 16SV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2006

  • Mesaj Privat
AdamOpel a scris:eu lam luat mai ieftin,dar mai scump mia iesit per total!
Cat am umblat dupa el si nu mia dat toate piesele.....ii mai bine sal dai jos tu de pe masina.vei sti cum a fost prins.
iti recomand sal iei din apropiere!



Cat te-a costat toata distractia?
  • Mr.Opel

  • Mesaje scrise: 2,286
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Mai era un topic asemanator :

Schimbare bord opel kadett d
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
250ron la inceput dar cu drumurile, neseriozitatea si necunoasterea componentelor din partea vanzatorului sa cam marit,nu am calculat la cat dar am facut 4drumuri(am mai folosit si masina de servici Smile dar totusi am umblat mult ).
verifica daca bordu ii complet si nu este rupt....am fost la mai multe dezmembrari si in jur de 100mia cerut pe flansa. si daca il luam pe bucati imi iesia mai mult
Skip ads

  • Marshall

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1991 1.6i C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salutare. Vreau sa stiu cam ce modificari implica schimbarea bordului original de kadett cu unul de la o astra f ? Din cite am inteles nu ar fi decit mufa de la motorasele de la stergatoare si ceva de la stopurile spate. Daca stie cineva ceva, pls tell me ... si .. inca ceva. .. bordul care vreau sa`l iau este de culoare neagra iar interiorul masinii este gri. Nu ar da tocmai bine... se pot vopsi partile gri ale interiorului cu ceva sau trebuie sa ma gindesc sa achizitionez un interior negru de la vre`un kadett de pe la dezmembrari ? Merci si astept un raspuns !
  • blackmanmoto

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 1994 c16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Marshall a scris:Salutare. Vreau sa stiu cam ce modificari implica schimbarea bordului original de kadett cu unul de la o astra f ? Din cite am inteles nu ar fi decit mufa de la motorasele de la stergatoare si ceva de la stopurile spate. Daca stie cineva ceva, pls tell me ... si .. inca ceva. .. bordul care vreau sa`l iau este de culoare neagra iar interiorul masinii este gri. Nu ar da tocmai bine... se pot vopsi partile gri ale interiorului cu ceva sau trebuie sa ma gindesc sa achizitionez un interior negru de la vre`un kadett de pe la dezmembrari ? Merci si astept un raspuns !


Poate facem schimb k eu il am de culoare gri si vreau negru k am interior negru.
  • Marshall

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1991 1.6i C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Ai bord de astra F pe kadett ?
  • blackmanmoto

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 1994 c16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Marshall a scris:Ai bord de astra F pe kadett ?

Da astazi am reusit sa montez si ceasurile Razz
  • Marshall

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1991 1.6i C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Si cum ti se pare ? Merita efortul? Poate-mi dai si mie citeva sfaturi despre si cum se monteaza! Lasa-mi si un ID daca ai. Thx
  • BeWaRe

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Eu zic ca merita si efortu si banii..Cel de kadett find facut din multe comonente de plastic scrtaie si vibreaza ca dreaq..eu unu sunt multumit am muncit ceva la el dar a iesit super nici nu vibreaza nici nu scrtaie ..
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Marshall a scris:Salutare. Vreau sa stiu cam ce modificari implica schimbarea bordului original de kadett cu unul de la o astra f ? Din cite am inteles nu ar fi decit mufa de la motorasele de la stergatoare si ceva de la stopurile spate. Daca stie cineva ceva, pls tell me ... si .. inca ceva. .. bordul care vreau sa`l iau este de culoare neagra iar interiorul masinii este gri. Nu ar da tocmai bine... se pot vopsi partile gri ale interiorului cu ceva sau trebuie sa ma gindesc sa achizitionez un interior negru de la vre`un kadett de pe la dezmembrari ? Merci si astept un raspuns !


la stergator si semnalizator se potriveste mufa!la motoras si dezaburire doar ordinea pinilor se schimba(mufa ramane aceeasi),la blocul de lumini se schimba intreaga mufa ca este complet diferit.
la cesul de bord se scot afara pini din mufa veche(atentie nu se taie),ai nevoie de o mufa de astra F sau vectra A(sunt 2 dar tie iti trebuie doar aia mai lunga,cealalta ii pt check control) si introduci pini in el.
in mare cam atata cu electronica..mai trebuie sa conectezi displayul casului(optional).

conductele de aer se rezolva foarte usor ..cele de pe laterale: tai jos 'mufa' de pe cea de kadett partea ce vine pe aeroterma(tot asa faci si cea de la astra f) si le unest mufa de la kadett cu conducta ramasa de la astra f(le nituiesti (4) si bagi silicon 100% tine si vine la perfectie)
Cu conductele pt dezaburire ai sa te chinui mai mult ca nu se potrivesc...dar pui cele de kadett si tai din capattul ce intra in flansa(sa fie un pic intrat in flansa) golul lasat(la astra ii patrat,kadett ii rotund) pui folie(coperta de caiet sau altceva,fibra de sticla) eu am folosit delimitatoare de nume din caiet cu notite si il lipesti cu silicon dupa accea pui pe el silicon sa nu se vada folia ..un strat mai gros ..ca sa fi sigur ca rezista.
Cu cea din mijlok incep problemele ....si daca ai reusi sa le mufezi nu ai clapeta pt a inchide/deschide...eu am astupat momentan si cand voi avea ttimp am sa continui.

momentan sunt cam ocupat dar cand voi avea putin timp am sa postez cum trebuie conectate.

am descris pe aicea in mare ce am modificat, dar am sa mai adaug
https://www.clubopel.com/vie...13236&start=0
  • blackmanmoto

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 1994 c16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2007

  • Mesaj Privat
asa am facut si eu,numai k la mufa de la ceasuri nu am gasit din aia mare si am pus-o tot pe aia mica:d
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR