Ai uitat parola?

• bazate

• Mesaje scrise: 191
  • Masina: Grandland X B12xht din 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat in: 26 Sep 2016

• Garaj Mesaj Privat
A pus cineva GPL pe Grandland 1.2?
Am vb zilele trecute cu cei de la o firma de montaj și se pare ca aveau prima comanda pentru acest model. Și eu sunt interesat....În unele tari masina vine cu GPL din fabrica. ..În timp ce în Italia și Franța transformările sunt acceptate de producător.
Deocamdată la noi e disponibila o instalație Prins la prețul de 7000 ron ce are un consum permanent de benzina de 5-10% din consumul total. Eu voi comanda zilele următoare. ...La 50k pe an investiția se amortizează în cel mult 8 luni.
  • bazate

• Garaj Mesaj Privat
Gata! Dupa aproape 2 luni de asteptare am GPL...Prins vs di2.0. Instalatia e custom cu soft personalizat. Merge la fel...dispare un pic de spatiu in portbagaj...prin mutarea rotii de rezerva dar e altceva cand treci pe la pompa. ..urmeaza sa fac cateva drumuri mai lungi si vad consumul...ar trebui ca motorul sa consume si benzina intre 5 si 10% din totalul de combustibil...
  • bazate

• Garaj Mesaj Privat
Primii 500k pe GPL si nu regret investitia. Masina merge la fel...speram sa imi dau seama de consum dar ar trebui sa fac plin plin atat pe gaz cat si pe GPL...si nu e cazul.
Important e ca merge adaptarea. ...trecerea pe gaz se face in max 1 km la temperaturile de acum...sub zero...
  • bazate

• Garaj Mesaj Privat
Deja am peste 5k pe gaz. Mașina merge la fel ca pe benzina....consumul mediu extra urban a fost de 6.5% gaz si 0.6% benzina....facut pe 2k...Bucuresti Iasi Brasov Iasi Constanta Bucuresti...
  • taxi43edy

• Mesaje scrise: 962
  • Masina: Zafira Z18XE din 2002
  • Cont inregistrat in: 23 Apr 2009

• Garaj Mesaj Privat
GPL-ul e sfant Very Happy
  • CGionoiu

• Mesaje scrise: 3
  • Cont inregistrat in: 20 Feb 2019

• Garaj Mesaj Privat
Și cu garanția ce ai făcut dacă ai pus gpl
  • bazate

• Garaj Mesaj Privat
De regula pierzi garantia la motor...dar ea este preluata de montator....depinde mult relatia dealer montator....si relatia ta cu dealerul. Dealerul primeste decont pt reparații in garanție de la fabricant...deci va inchide ochii. ... Am avut multe masini noi de marci diferite la care am montat gpl de noi...la care nu am avut probleme cu garanția.
  • bazate

• Garaj Mesaj Privat
Update: urmare a actualizarii de soft la ecu benzina au aparut erori la gaz...si a trebuit modificat softul de gpl.....
  • CGionoiu

• Mesaje scrise: 3
  • Cont inregistrat in: 20 Feb 2019

• Garaj Mesaj Privat
Cit a costat gpl și unde este firma respectiva multumesc
  • bazate

• Garaj Mesaj Privat
O instalatie costa 7000 ron. Eu am Prins dar exista mai multi producatori. Orice montator autorizat poate asigura montajul. Pt detalii rog mesaj privat.
  • bazate

• Garaj Mesaj Privat
Am primit recent un nou update de soft la GPL...cei de la Prins au recunoscut ca din punct de vedere al motorizarii Grandland nu e Opel ci Peugeot...practic la ultimele versiuni s-a renuntat la tot ce tinea de Opel: algoritmi, arhitectura si principii de injectie.
Pt cei ce doresc sa monteze recomand kit dedicat in sensul ca vine si cu rezervor si suporti special configurati pt aceasta mașină....
  • ICretan

• Mesaje scrise: 2
  • Cont inregistrat in: 01 Aug 2019

• Garaj Mesaj Privat
bazate
Va rog un nr tel ptr informatii mai in detaliu.
Email: iliecretan@yahoo.com
  • ICretan

• Mesaje scrise: 2
  • Cont inregistrat in: 01 Aug 2019

• Garaj Mesaj Privat
Buna ziua,
Am rugamintea sa dati informatia de unde ati achizitionat instalatia dedicata ptr Opel Grandland x.
Va multumesc.
  • bazate

• Garaj Mesaj Privat
ICretan aveti mesaj privat cu datele mele de contact.
Exista deocamdata un singur instalator GPL care asigura instalatie pentru Grandland X. Din cate stiu sunt doar 2 masini de acest tip/model in Ro cu GPL.
Eu ma apropii deja de 30k in cele 10 luni de cand am masina si zic ca se merita. ...singurul disconfort este spatiul ocupat de roata de rezerva in portbagaj.
  • bazate

• Garaj Mesaj Privat
Update: Am primit gratuit si un kit protectie supape....injecteaza un aditiv pt a preveni depuneri pe injectoarele de benzina si pe supape. ..1 litru de aditiv merge la 1000 litri de benzina. Amestecul se baga automat prin injectoarele de gaz....doar cand merge pe gaz. Se pare ca unii dealeri Opel accepta mai bine cooperarea cu cei ce montează GPl.

Discutii similare

Intra si tu in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Solutii la probleme tehnice
check Mai putine reclame
check Intalniri locale
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata