Ai uitat parola?

• SAncuta

• Mesaje scrise: 12
  • Masina: Insignia din 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat in: 08 Nov 2018

• Garaj Mesaj Privat
Salutare tuturor colegilor, nu mă gândeam că o să vă scriu asa repede. Am cumparat o insignia b de aproximativ două săptămâni (din reprezentată opel din germania, 2.0 tdi 170cp,6+1, 03.2017, 14.500 km) si ieri seară stând/mers 20km/h în ambuteliaj pe autobandă, mi s-a aprins in bord martorul "check ingin ". Azi dimineată am dus-o la opel la servis, si am aflat si ca masina are două actiuni de rechemare in servis. L-am întrebat pe domnul de la servis, dacă nu ar fi trebuie să primesc o scrisoare sau un sms de înștiințare, dacă tot au datele mele de contact, iar răspunsul a fost: nu, atât timp cât nu e vb de ceva grav. Bun, ajung acasă, bag un serch pe google, primul cod:E181800110. Găsesc raport comisie europeana, risc grav, pericol de incendiu, etc. Intrebarea este: nu e o problemă destul de gravă pt cei de la opel? Al doi-lea cod nu l.am găsit: e181800250. Poate reuseste cineva sa vadă despre ce e vb. Cu alte cuvinte, verificati la opel dacă aveti rechemari. O sa va anunt când aflu despre ce a fost vb cu marorul aprins. Masina a rămas la ei. Ataseze link-ul cu primul cod, si o poză cu factura. O zi plăcută!
https://ec.europa.eu/consume...368/18&lng=ro
  • gheorghita.cristian

• Mesaje scrise: 70
  • Masina: Insignia din 2018
  • Cont inregistrat in: 01 Jun 2012

• Garaj Mesaj Privat
Salut. Eu pot să-ți spun ca am vazut aceste doua noi rechemări mentionate de cineva din UK pe un grup de Facebook in urma cu vreo săptămână. Asa ca am dat si eu un mail celor de la Opel ca sa ii intreb specific de aceste coduri pentru masina mea. Raspunsul lor a fost ca in sistemul lor exista o singura rechemare facuta, treaba cu pretensionarea centurilor spate, iar mai departe nu imi pot confirma daca acele rechemări sunt sau nu valabile pt masina mea. Mi s-a spus si ca responsabilitatea rechemării este la dealer. In general dealer-ul este cel mai prost samsar asa ca nu stiu ce sa zic. Urmeaza sa contactez si dealerul.
Ce-i drept scrisoarea pe recall pt centuri am primit-o de la dealerul de unde am luat masina, din Braila. Era in numele Opel dar era clar specificat de la dealer.

Asa ca daca exista campanie de rechemări si dealerul nu a facut inca cele necesare atunci stim unde aruncam cu rahat. Abia astept sa scap de garantie ca să-mi fsc masina la EDS.
  • SAncuta

• Garaj Mesaj Privat
Salut. Am revenit asa cum am promis cu un raspuns la problema cu martorul aprins in bord. Eroare la senzorul de la rezervorul de adblue. S-a rezolvat prin schimbarea lui (pe garanție). O zi plăcută!
  • SAncuta

• Garaj Mesaj Privat
Rechemare s.a făcut pt înlocuire unei cleme/clapeta la rezervorul de motorina, si pt înlocuirea unei izolării la un cablu la haion
  • GMihai12

• Mesaje scrise: 11
  • Cont inregistrat in: 27 Nov 2018

• Garaj Mesaj Privat
Salut
Am si eu o problema s-a aprins martorul check engine, sper sa nu fie ceva grav, astazi ajung la reprezentanta sa faca o constatare defect, masina nu are decat 2 luni si 3300 km

Ultima modificare facuta de GMihai12 la Mar 27 Nov, 2018 11:34 am
  • gheorghita.cristian

• Mesaje scrise: 70
  • Masina: Insignia din 2018
  • Cont inregistrat in: 01 Jun 2012

• Garaj Mesaj Privat
Salut. Ce motorizare ai?
  • GMihai12

• Garaj Mesaj Privat
2.0, cutie 8AT
motorina
  • GMihai12

• Garaj Mesaj Privat
ultimii 1000 km facuti la naveta Buzau - Bucuresti
  • SAncuta

• Garaj Mesaj Privat
Sigur e senzorul de la ad blue, asa sa aprins si la mine.
  • SAncuta

• Garaj Mesaj Privat
În carte scria ca rămâne aprins deoarece s.a depășit limita de noxe.. sa revii cu soluționarea
  • GMihai12

• Garaj Mesaj Privat
Senzorul de la Filtrul de Particule stricat, se comandă unul nou, alte informații o să am mâine
  • Pavilion8373

• Mesaje scrise: 51
  • Cont inregistrat in: 26 Nov 2017

• Garaj Mesaj Privat
Am fost cu masina la revizie - si supriza - avea 2 rechemari ( aia pt centuri) si inca ceva legat de niste repere care trebuiau unse...
Am stat vreo 3 ore p'acolo, totul a decurs ok - ii recomand pe oameni ( Victoria Global Brasov)
Ca fapt divers nimeni de la Radacini Bv nu s-a deranjat sa ma informeze ca am 2 rechemari pt masina( desi ei erau dealer-ul meu in sistem) si am fost p
acolo de vreo 3 ori cu comanda scut/apoi montaj etc
  • SAncuta

• Garaj Mesaj Privat
GMihai12 a scris:Senzorul de la Filtrul de Particule stricat, se comandă unul nou, alte informații o să am mâine

Ai reușit să îi dai de cap?
  • SAncuta

• Garaj Mesaj Privat
Salutare colegi! V.am povestit scum două luni in urmă de o problemă de care m.am lovit, cu un martor aprins in bord: " chek engin "... in carte scrie ca rămâne aprins cand se depășește pragul de noxe. Am dus.o atunci la opel, si mi.au schimbat un senzor de la adblue. Cam la 3 săptămâni după, m.i s.a aprins iar. Am dus.o iar la opel, si mi.au resoftat.o. Azi, pentru a 3.a oară, aceeași problemă. Am dus.o iar la opel. Mai devreme m.au sunat, și mi.au spus că au vb cu inginerii de la opel, si nu stiu ce sa ii facă. A rămas sa ma sune mâine si sa imi spună dacă au vre.o soluție. Întrebarea este c.am ce aș putea face, având în vedere că mașina este in garanție? Pot efectiv sa iți zică, "Ne pare rău, nu avem ce.i face" ? Insignia B, 2.0 D, 170 Cp. 17.000 km.
  • SAncuta

• Garaj Mesaj Privat
GMihai12 a scris:Senzorul de la Filtrul de Particule stricat, se comandă unul nou, alte informații o să am mâine
Ai rezolvat?
  • GMihai12

• Garaj Mesaj Privat
Da, s-a inlocuit senzorul de la Filtrul de Particule, am deja încă 2000 km rulați după intervenție și nu mai am probleme
  • SAncuta

• Garaj Mesaj Privat
La mine a fost schimbat odată un senzor cred ca de la adblue (sub motor, cam de unde începe galeria, o chestie de metal parcă) o fi aceelasi senzor?
  • GMihai12

• Garaj Mesaj Privat
Nu știu dacă este același senzor, senzorul de la Filtrul de Particule citește presiunea de pe filtru iar cel de la adblue nu citește nivelul de adblue?
  • SAncuta

• Garaj Mesaj Privat
Asa e logic, dar ei mi.au arată sub mașina o chestie pe lângă dpf...
  • GMihai12

• Garaj Mesaj Privat
Atunci nu știu ce să spun, la mine când s-a aprins era după ce ultimii 1000 km ii făcusem la navetă Buzău - București și lăsăm cutia automata să selecteze ea treptele eu doar când ieșeam din localitate activam viteza de croazieră 109 km/h

Discutii similare

Intra si tu in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Solutii la probleme tehnice
check Mai putine reclame
check Intalniri locale
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata