Ai uitat parola?

• daninebunu

• Mesaje scrise: 9
  • Masina: Astra Z17DTR din 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat in: 03 Nov 2015

• Garaj Mesaj Privat
Salut băieti, mai expun si eu o problema. Am problema cu căldură. Sa încep cu începutul. Acum un an, am mers fără lichid de racire (nu am senzor la vas si nu mi-am dat seama) si s-a ciupit garnitura de chiuloasa. Pana sa schimb garnitura, mi-a făcut presiune si mi-a spart radiatorul si răcitorul de gaze si îmi baga ulei în antigel. Am schimbat întâi caloriferul si răcitorul apoi am făcut chiuloasa cu tot cu planare.toate bune. Nu stiu dacă atunci fiind cald mergea caldura după ce am schimbat garnitura.Acum o luna am constatat ca nu îmi baga bn caldura. Am fost la niste mecanici mi-au schimbat caloriferul din bord si. Pompa de apa ca avea niste paleti rupti. Cand am luat-o baga cald la relantiu, masina mergea de câteva ore si când am întrat în ea era f cald. Am oprit caldura. Zic gata merge. După o săptămână neumbland la căldură am dat văzut ca baga doar la accelerare. Am fost si am băgat otet în ea si am schimbat termostatul. Am mers vrei 50 de km pe a2 si apoi am pus antigel. Când am ajuns la bloc era o mazga de ulei în vas. Ca o spuma si iesea de pe retur. Eu zic ca e din circuitul de răcire ca e mizerie si otetul a curătat un pic. Am spălat vasul. Am fost la un service si a zis ca e înfundat circuitul. Am observat acolo ca nu vine nici apa pe retururi. Întrebare :, de unde vi. Retururile? Unul stiu ca din radiator. Celalalt? Nu stiu. După o săptămână nu i-au dat de cap. Au schimbat iar termostatul. Au spălat cu flsuh de câteva ori. Acum. Când o tin peste 2000 baga f bn cald la 3000 frige. (Tin sa precizez ca nici aeroterma din bord nu cred ca functioneaza ca nu mi se pare ca împinge cum trebuie aerul.) La relantiu baga un aer calai. Si sesizez ca furtunul de retur se mai răceste de fata cum e cel de tur. Si am observat ca apa pe retururi nu îmi vine. Apa în vas e rece după un drum de 40 de km prin oras. Adică retururile erai călai spre reci. Am tinut-o la renalriu 4-5 mi. Accelerata si apoi m-am uitat, sa vad dacă vine si nu venea. Ce sa fie? Pompa de apa nu e buna? Calorifer din nou înfundat cu spuma din aceea de ulei. Garnitura sau chiuloasa dusa? Daca stiti un mecanic bun in Bucuresti. Va rog sa îmi spuneti

Intra si tu in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Solutii la probleme tehnice
check Mai putine reclame
check Intalniri locale
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata