Ai uitat parola?

• dexter82

• Mesaje scrise: 126
  • Masina: Astra Z14XEP din 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat in: 04 Nov 2014

• Garaj Mesaj Privat
salut, pe langa G, ul din semnatura a mai venit anul trecut un corsa E de care am mai discutat pe aici .1.4 90cp din 2018 motor b14xel , daca nu ma insel.Trebuie facuta revizia. Ce ziceti merg pe gm 5w30 sau sa pun 5w40 , si daca da ce marca?
  • safari_hunter

• Mesaje scrise: 21
  • Masina: Corsa B 1.4 XEL, 90CP din 2017
  • Cont inregistrat in: 21 Mar 2017

• Garaj Mesaj Privat
Eu folosesc Liqui Moly Top Tec 4600 Dexos 2 5W30. În fond, această normă Dexos 2, existentă atât la GM cât și la Liqui Moly, este norma recomandată de producătorul autoturismului Opel.
  • radualex90

• Mesaje scrise: 58
  • Masina: Corsa 1.4XER din 2017
  • Cont inregistrat in: 28 Apr 2014

• Garaj Mesaj Privat
La prima revizie am folosit GM dexos2 5w-30 iar anul asta am folosit Ravenol HLS 5w-30 cu norma Dexos 2, momentan nu am observat vreo diferenta intre cele doua uleiuri.
  • dexter82

• Garaj Mesaj Privat
Vin cu intrebarea aceasta din urmatorul consideren. G-ul me z14 xep conform cartii tot 5w30 cere , dar din ce am citit pe aici multi colegi sunt de parere ca acest ulei este prea subtire si il consuma.
  • safari_hunter

• Mesaje scrise: 21
  • Masina: Corsa B 1.4 XEL, 90CP din 2017
  • Cont inregistrat in: 21 Mar 2017

• Garaj Mesaj Privat
Cei care sunt de părere că ... își exprimă doar o opinie gratuită, de multe ori neverificată și neveridică. Îți recomand să respecți indicațiile constructorului și prin aceasta să îți protejezi investiția bucurându-te pe deplin de utilizare și fără peripeții.
Sunt destule exemple pe forumuri de binevoitori care recomandă soluții miraculoase pe care aceștia ori nu le înțeleg (mi-a spus cineva...) sau nu le aplică pentru ei știind despre consecințele ce pot apărea, dar amuzamentul nu costă.
Motorul celei de-a 2-a mașini din familie a trecut de 190 K km, are 9 ani și folosește același 5W30 ca în prima zi, fără a consuma ulei - motor benzină.
  • dexter82

• Garaj Mesaj Privat
Stiu ca validarea s-a facut cu 5w30 .
  • pantalon

• Mesaje scrise: 363
  • Masina: Corsa
  • Cont inregistrat in: 05 Apr 2015

• Garaj Mesaj Privat
Folosesc gm 5w30 dexos 2,, schimb uleiul personal, de doua ori pe an, am folosit si lmtt 4600, singura diferenta e ca era mai scump sa il schimb bianual, posibil sa fi fost mai rezistent, nu contest. Recomand gm
  • IDumitrache

• Mesaje scrise: 13
  • Masina: Corsa B14XEL din 2019
  • Cont inregistrat in: 20 Feb 2019

• Garaj Mesaj Privat
Acum cateva zile am facut prima revizie la corsa e. Cei la Radacini au folosit uleiul opel 5w30 dexos2. Pana la revizie am parcurs aprox. 10000 km, in care masina nu a consumat deloc ulei. Deci...practic nu as avea ce sa ii reprosez uleiului. Totusi cred ca exista uleiuri mai bune pe piata, care respecta cerintele impuse in cartea masinii.
Cateva exemple: Motul specific dexos2 5w30, Motul 8100 x-clean fe 5w30, Ravenol HLS 5w30, Liqui Moly 4600 5w30 top tec si Valvoline Synpower MST 5w30.
Citind cartea masinii am inteles ca pot fi folosite inclusiv uleiurile 5w40 dexos2.
Nu mi-am dat seama care este diferenta intre Motul specific dexos2 si Motul 8100 x-clean fe si care ar fi mai ok.
Dupa citirea mai multor reviewuri, am ramas cu o impresie foarte buna despre Valvoline Synpower MST 5w30.
  • dexter82

• Garaj Mesaj Privat
Din cate stiu 5w40 se foloseste dupa 100k Km
  • IDumitrache

• Garaj Mesaj Privat
Nu neaparat. De exemplu multe fiaturi vin din fabrica cu selenia k pure energy 5w40. Si sunt mai multe exemple. 5w40-ul se comporta mai bine vara cand temperaturile merg spre 40 de grade.
  • IDumitrache

• Garaj Mesaj Privat
radualex90 a scris:La prima revizie am folosit GM dexos2 5w-30 iar anul asta am folosit Ravenol HLS 5w-30 cu norma Dexos 2, momentan nu am observat vreo diferenta intre cele doua uleiuri.

Salut,
Nu imi dau seama ce diferente sunt intre Ravenol HLS 5w30 si Ravenol LSG 5w30. Ambele sunt dexos 2. Vreau si eu sa trec pe Ravenol dar inainte as vrea sa fiu sigur ca aleg cea mai ok varianta. Orice sfat este binevenit.

Multumesc.
  • radualex90

• Mesaje scrise: 58
  • Masina: Corsa 1.4XER din 2017
  • Cont inregistrat in: 28 Apr 2014

• Garaj Mesaj Privat
Salut,

Am intrebat si eu la Ravenol si raspunsul a fost ca LSG este aprobat doar GM dexos2 iar HLS este mai complex si are aprobari Gm Dexos2, bmw ,mercedes...etc. Am aflat asta dupa ce am pus HLS in motor, am facut aprox 1000 km si e ok dar nu sesizez vreo diferenta intre HLS si intre uleiul GM. La urmatoarea revizie o sa folosesc LSG sau cel GM.
  • IDumitrache

• Garaj Mesaj Privat
La mersul de zi cu zi nu cred ca pot fi sesizate diferente. Dar in timp interiorul motorului s-ar putea sa arate mult mai bine la o masina care foloseste un ulei mai calitativ. Mai am destul timp sa ma hotarasc cu ce ulei voi schimba gm-ul. Ca va fi Ravenol, Motul, Liqui Moly sau Valvoline nu stiu inca. Depinde de informatiile pe care le mai culeg pana atunci si de inspiratia de moment Smile
  • IDumitrache

• Garaj Mesaj Privat
Rasfoind manualul cu mai multa atentie am citit ca, la motoarele noastre, se pot folosi inclusiv uleiuri 0w40 si 0w30 dexos2. A folosit cineva 0w40 si si-a facut o idee obiectiva despre acest ulei? Multumesc!

Discutii similare

Intra si tu in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Solutii la probleme tehnice
check Mai putine reclame
check Intalniri locale
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata