Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira C Tourer
  • THRUSTMASTER

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2020

  • Mesaj Privat
Masina recent achizitionata (Zafira C 2013 1.6CDTI 136CP )si cand calc frana se aud placutele si discurile destul de tare semn ca trebuiesc schimbate. Discurile se vad prin geanta de aluminiu foarte ruginite .Imi place inainte sa ma duc la service sa ma documentez ce piese imi trebuie /cost pentru a inlocui ce trebuie. Am incercat sa gasesc pe net dar fara succes exact configuratia placute disc fata si eventual spate. Ma puteti ajuta la masina mea unde gasesc ce placute discuri trebuie? Schimburile le voi face la service dar as vrea sa ma duc eu cu placutele / discurile in punga.

Multumesc si scuze daca am postat gresit dar nu am gasit nimic pe tema asta.



MODEL: Zafira Tourer 2013
MOTOR: B16DTH
Skip ads

  • sfcandrey

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2020

  • Mesaj Privat
Salut, vezi ca sunt multe service uri la care daca vii cu discurile si placutele in punga, au pretul mai mare la manopera. Eu iti recomand sa-i lasi pe cei de la service sa-ti comande ceva aftermarket ( setul de placute e 100-150 de lei, discuri cred ca 3-400 lei). Un schimb de placute+discuri e 100-150 de lei/punte.
  • THRUSTMASTER

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2020

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru sfat dar tot nu m-am lamurit ce configuatie avem pe masina (unde avem discuri si unde avem discuri).
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Vezi ce sistem de franare ai pe masina.
Si aici iti poti face o idee de preturi.
https://www.autokarma.ro/pie...20placute%20frana
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
@THRUSTMASTER
Dã un VIN și vedem ce rezultã...
  • sfcandrey

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2020

  • Mesaj Privat
http://www.catcar.info/opel...nx8aWtleT09MzA%3D aici gasesti codurile pieselor
  • THRUSTMASTER

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2020

  • Mesaj Privat
Salutare si multumesc pentru raspunsuri. VIN: W0LPD9E31D2107352
  • CHanis

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira Tourer 2014 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2020

  • Mesaj Privat
la reprezentanta piese (placute) fata + spate si manopera costa 680 (total) cu placute de origine. Au si after market. Iesi cu ~150 lei mai ieftin, dar nu sunt fiabile....se duc in max 10k km
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
THRUSTMASTER a scris:Salutare si multumesc pentru raspunsuri. VIN: W0LPD9E31D2107352

Fațã
DISC,FRÂNÃ FAÞÃ,300MM DIA. GM 13502051.
KIT,PLÃCUÞE DE FRÂNÃ (SET PUNTE) (NLS.- UTILIZARE GM 13412810 16 05 178) [GM 13301234].
Spate
DISC,FRÂNÃ SPATE,292MM DIA. (PENTRU UTILIZARE CU SISTEMUL DE FRANARE 16",POC J60) GM 13502137.
KIT,PLÃCUÞE DE FRÂNÃ (SET PUNTE) (SPECIFICAÞIE ÎN URMA COMERCIALIZÃRII) (PENTRU UTILIZARE CU SISTEMUL DE FRANARE 16",POC J60) GM 95516192.
  • THRUSTMASTER

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2020

  • Mesaj Privat
Multumesc.
  • THRUSTMASTER

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2020

  • Mesaj Privat
Bun gasit.
Am observat astazi ca dupa circa 1 km pana la spalatorie , timp in care am calcat frana de 2 ori, discurile s-au incalzit foarte tare. Cand a dat cu jet de apa pe roti a iesit fum... Posibil placutele freaca foarte tare de discuri, etrieri blocati. Ceva idei ? Vreun link de pe net cum se umbla la roti ? Am sa ajung si la mecanic dar e bine sa am habar si eu. Multumesc.

P.S: Avem cumva sistemul de franare ca la Zafira B ?
http://www.youtube.com/watch?v=W32_oargOIw
  • CHanis

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira Tourer 2014 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2020

  • Mesaj Privat
Salutare. O problema am si eu la discurile de pe spate. La fiecare disc este o dunga de 3-4 cm de rugina. Am impresia ca nu calca bine placutele pe disc. Placutele sunt schimbate recent (<5000 km). Sa fie o problema de manopera sau in timp isi vor face o fata mai buna cu discul?
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Discuri uzate neuniform, lipsã verificare --> lipsã rectificare(sau înlocuire disc, dupã caz). ÃŽn timp, plãcuțele se vor ”așeza” dupã disc(eficiența fiind sensibil diminuatã), dar existã probabilitatea(mare!) ca, la urmãtorul schimb de plãcuțe, discurile sã necesite înlocuire, fãrã posibilitatea unei rectificãri...nu este exclusã, odatã cu uzura plãcuței și a discului, o diminuare mai puternicã a eficienței frânei, în primul rând din cauza gripãrii plãcuței/plãcuțelor cu pricina.
  • CHanis

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira Tourer 2014 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2020

  • Mesaj Privat
Sad multumesc de raspuns. O sa-mi fac programare cat mai curand posibil deaorece discurile sunt in stare f buna. Daca este necesara inlocuirea placutelor (desi sunt noi)...asta este..
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
CHanis a scris:Salutare. O problema am si eu la discurile de pe spate. La fiecare disc este o dunga de 3-4 cm de rugina. Am impresia ca nu calca bine placutele pe disc. Placutele sunt schimbate recent (<5000 km). Sa fie o problema de manopera sau in timp isi vor face o fata mai buna cu discul?


ala numai disc in stare foarte buna nu este (dupa cum se vede in poza) ... dar treaba ta ca doar tu folosesti masina...
eu as verfica latimea la disc cu un micrometru si daca se incadreaza inca in toleranta ar trebui rectificat pe ambele fete apoi schimbate placutele si facut totul ca la carte cu o curatare temeinica a ghidajelor si tot ce tine de zona respectiva.
  • CHanis

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira Tourer 2014 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2020

  • Mesaj Privat
este adevarat ca in cazul in care masina nu este incarcata (numai sofer+1 pasager) raportul de franare ar fi 75% fata & 25 % spate, iar cu cat creste gradul de incarcare sa creasca si raportul de franare pe puentea spate ? Evident pastrand procentul total de 100%
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Ce te-a sfãtuit colegul @mikyboy este foarte corect (discul fiind în starea care spune el și nu cea pe care o crezi tu!) și înțelept. Cu alte cuvinte, fix ce ți-am zis și eu, dar el a detaliat mai mult.
Vis-a-vis de raportul de frânare între punți, nu știu dacã e chiar cel menționat de tine și nu cred cã are importanțã prea mare, atât timp cât ele funcționeazã corect. Și evident cã ponderea frânelor spate crește odatã cu creșterea încãrcãturii punții spate...
  • CHanis

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira Tourer 2014 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2020

  • Mesaj Privat
Am inteles...desi nu ma asteptam sa fie atat de grav. O sa-mi fac programare la mecanic cat mai curand. Multumesc & drumuri bune Surprised
  • THRUSTMASTER

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2020

  • Mesaj Privat
Am comandat de la autokarma dupa codurile furnizate de bibu16v. Voi merge pe TRW. Ambele punti , discuri + placute 866 ron. Le voi monta vineri. Voi posta aici poze si impresii. Va tin la curent.
  • THRUSTMASTER

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2020

  • Mesaj Privat
Salutare dragi forumisti si pasionatilor de masini.Bune. Smile

Asa cum am promis ca voi reveni si voi posta aici dupa ce voi fi schimbat discurile si placutele. Tin sa precizez ca discurile si placutele le-am schimbat eu impreuna cu socrul meu la garajul din curte.
Inainte de toate am sa postez niste linkuri ale unor clipuri de pe youtube dupa care va puteti orienta si sa va dati seama de ordinea pasilor de urmat si cam ce scule si accesorii aveti nevoie.

1. Clip in care se da jos etrierul la Astra J, sistemul este exact la fel si la Zafira C (destul de greu l-am gasit). Explicatii si comentariul in engleza.
http://www.youtube.com/watch?v=9CIOhw0H6mQ

2. Clip despre cum se da schimba discurile si placutele in general, scule si accesorii folosite, lucrat ingrijit. Explicatii si comentariul in romaneste.
http://www.youtube.com/watch?v=2hlY0PjoXOI

Am montat atat discuri cat si placutele de la firma TRW. Codurile pentru Zafira C 1.6 136CP sunt:

DISC,FRÂNÃ FAÞÃ,300MM DIA. GM 13502051.
KIT,PLÃCUÞE DE FRÂNÃ (SET PUNTE) (NLS.- UTILIZARE GM 13412810 16 05 178) [GM 13301234].
Spate
DISC,FRÂNÃ SPATE,292MM DIA. (PENTRU UTILIZARE CU SISTEMUL DE FRANARE 16",POC J60) GM 13502137.
KIT,PLÃCUÞE DE FRÂNÃ (SET PUNTE) (SPECIFICAÞIE ÎN URMA COMERCIALIZÃRII) (PENTRU UTILIZARE CU SISTEMUL DE FRANARE 16",POC J60) GM 95516192. (multumesc Bibu16V)

Cautand aceste coduri pe diferitele magazine online de piese auto, va vor arata imediat piesele care se potrivesc cu acest cod. Mai jos linkurile. (nu fac reclama doar ca cei de la Autokarma sunt chiar langa mine, au preturi destul de mici si aduc piesel destul de repede )

Piese:

Disc fata TRW
https://www.autokarma.ro/dis...amp;grupa_order=8
Placuta fata
https://www.autokarma.ro/set...amp;grupa_order=8
Disc spate
https://www.autokarma.ro/dis...amp;grupa_order=8
Placute spate
https://www.autokarma.ro/set...amp;grupa_order=8

Am folosit spray de curatat franele:
https://www.autokarma.ro/sol...breiaj-pfc105-trw 9 ron

Am folosit vaselina cu cupru:
https://www.epiesa.ro/vaseli...00g-acc-19150.htm 26 ron


Mai jos poze cu ce am gasit pe masina :









La montaj :





Imediat s-au asezat placutele si mi-a disparut zgomotul. Sunt foarte multumit de cum a iesit. Toate bune.

P.S: Urmeaza dupa ce se mai incalzeste o aerisire a franelor.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira C Tourer

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR