Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A
  • cosmincc

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2020

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor!

Am in familie un Opel Tigra 1.4 16V din anul 1999 cu transmisie automata. Problema este ca acum cateva zile s-a rupt cablul de la timonerie, lucru ce faca masina nedeplasabila.
Are cineva idee de unde pot lua un alt cablu la schimb? Nu trebuie sa fie neaparat nou, daca e in stare buna putind fi si second-hand.
Am cautat la cateva magazine de piese online dar nu am gasit nimic, am incercat si pe OLX sa caut dezmembrari, dar rezultatul a fost mereu acelasi, de a nu gasi aceasta piesa "rara".
Pe langa cablu mai trebuie si o piesa mica metalica. Atasez o poza pentru exemplificare:


Multumesc anticipat


MODEL: Tigra 1999
MOTOR: 1.4 16V
  • CApostol386

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2020

  • Mesaj Privat
eu aleg sa comand piese prin Opel dezmembrari de la noi din oras, la firma Vauxhall (care a preluat Opelul): fac piese noi pentru modele vechi. Mai ales daca e vorba de cablu sau chestii de cauciuc, ele in timp isi pierd calitatile. eu de ex am nevoie de un cheder (a mea e din 1996). n-as avea incerdere in ceva atat de vechi. cu metalul e altceva
spor!
dar daca vrei poiti incerca si la noi Opel Crevedia... cine stie
  • cosmincc

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2020

  • Mesaj Privat
Salutare!
Intre timp am rezolvat. Nu am gasit decat cablu original. Pt cei interesati, pretul este in jur de 750 - 900 lei, depinde de unde se face comanda si piesa vine in cira 10 zile, cel putin asa a fost in cazul meu.
In dezmembrari nu am gasit nimic. Piesa este una destul de rara si se gaseste greu.
In afara de serviceul care a facut comanda pt cablu, am mai gasit la urmatorul magazin: http://www.opshop.ro/
Ei sunt specializati pe Opel; poate ajuta pe cineva aflat la nevoie.

Dupa rezolvarea problemei cu cablul de timonerie, a aparat altceva: la ralanti are oscilatii de turatie. Banuiesc ca in timpul reparatiei a fost atins un furtun sau probabil si-a dat duhul senzorul de aer.
Imi puteti recomanda o diagnoza in Bucuresti sau Bragadiru? Cam care e pretul unei diagnosticari?

Salutari!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR