Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra
  • cip_ri

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Calibra 1994 V6 C25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Imi poate spune cineva cate becuri sunt la consola centrala, unde sunt pozitionate si cum ajung la ele? Aaa si pentru computerul de bord si scrumiera pls.
Skip ads

  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
1 la panou, 1 la computer , 1 la scrumiera

explicatii later ca ma duc la masa Very Happy
  • GODLESS

  • Mesaje scrise: 282
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Sunt 4 becuri pt bord soclu verde sa se deosebeasca de celelalte ,1 scrumiera 1 cb si unul 1 sau 2 la but de caldura ...asta daca nu ai clima pt ca acolo e afisaj ca la CB si tot 1 e
da-mi un PM si-ti trimit o schema de demontare
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
care e legatura cu clima? acolo in spate e doar in bec cu sau fara clima. poate doar sa aiba unul din cele 100 de clibre prezente in lume cu climatronic sau sa aiba bordul acel urat dinainte de 92 si alea putine.

cum ai tu bordul ca sunt curios
Skip ads

  • cip_ri

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Calibra 1994 V6 C25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Bordul e bord normal de calibra/vectra A... masina e din 94 si nu are climatronic. Faza e ca am scos computerul de bord dar nu am vazut unde ar putea fi becul. Mi se aprinde becul la butonul pentru AC dar in rest... bezna.
  • GODLESS

  • Mesaje scrise: 282
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2007

  • Mesaj Privat
mctoto a scris:care e legatura cu clima? acolo in spate e doar in bec cu sau fara clima. poate doar sa aiba unul din cele 100 de clibre prezente in lume cu climatronic sau sa aiba bordul acel urat dinainte de 92 si alea putine.

cum ai tu bordul ca sunt curios


poi are! ca clima sau climatronic (cum spui tu ) are si el un ecran ca si CB si e luminat si se poate schimba si la el becul ... la 100 de calibre cate sunt cum zici tu curios e ca am vazut una pe forum de vanzare https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=15251 deci eu de unde sa stiu ce are in curte omul...

@cip_ri CB are un capac se scoate foarte usor cu o surubelnita (vezi sa nu il zgarii) pe urma are doua cleme in una in parea de sus si si alta in partea de jos si iese afara ... scoti mufa ,vezi sa prinzi de mufa nu de fire sa nu se rupa (firele) becul e amplasat in partea dreapta cum stai cu fara la BC ... cum se desface : are 4 surubele doua deasupra doua dedesupt le desfaci si mai are 4 cleme doua sus si doua jos se apasa clemele si se scoate capacul ... becul o sa se vada ...vezi sa nu tragi prea tare de capac ca este o banda de fire care nu trebuie bruscata ... becul daca nu iese usor foloseste un ac mai lung si soclul becului ca parghie pt ca becul nu are filet si spatiul e destul de mic sa-ti intre degetele sa poti prinde becul bine ...
bafta la demontat ...
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
* exact de bordul acela ziceam

la BC ti-a zis godless cum se face

la bricheta iese tot ansamblul cu scrumiera , adica scoti scrumiera dein locas si apoi tragi de restul ansamblului pana iese , e bagat prin presare si click.
si acolo o sa dai de beculet.

sa ne zici cum ai bordul ca poate ai si tu ceva special
  • cip_ri

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Calibra 1994 V6 C25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc mult pentru indicatii, am reusit sa desfac tot, maine o sa umblu dupa beculetze. Bafta!
Skip ads

  • Dyablo_2ro

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2009

  • Mesaj Privat
nu imi dai si mie schema cum se demonteaza consola centrala la un corsa b din 95 ca vreau sa imi schimb toate becurile alea 4 ca nu merge niciunu.ms.trimitemi pe mail.ceau
  • pipan

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2009

  • Mesaj Privat
vreau sa ma ajute si pemine cineva cu schimbul de becuri din consola centrala
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Pai sa ne zici unde stai ca trimitem un coleg sa te ajute
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Laughing Laughing Laughing
Skip ads

  • girbatavi

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1995 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2010

  • Mesaj Privat
la consola de pe mijloc unde e ceasul am desfacut fara probleme,insa la partea cu turometru si vitezometru si restul....am innebunit ....am firele prea scurte si mi-e cam frica sa nu rup ceva.ceva sugestii aveti pentru mine?
  • providra18

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Calibra 1995 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Dupa 1 saptamana de suspendare am revenit si va salut pe toti. Acuma citesc ce s-a scris in perioada suspendarii si am vazut aceasta discutie. La mine la scrumiera nu am bec. Am vazut ca locasul unde ar veni becul e rupt intr-o parte. Nu stiu ce fel de bec ar trebui sa cumpar si nici nu stiu cum se leaga, daca are vreo mufa sau altceva. La mine am 3 fire dupa scriumiera...Am pus prin incercare sa vad daca imi merge bricheta si e OK, insa am ramas cu 1 singur fir care am incercat sa`l pun pe bec pe un beculet si degeaba. Imi puteti explica?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR