Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • Andrei_JOY

  • Mesaje scrise: 136
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Salutare,
Am zis sa fac un tutorial în urma schimbului de ulei din vestita cutie manuala M32 6 rapoarte.
Sunt la al 2 lea schimb, primul l-am fãcut pe la 100800 km, iar cel de acuma la 143000 km, ulei de origine GM cod 1940182 culoare visinie.
Am recurs la acest schimb pentru ca m-am documentat si cutiile de acest gen sunt predispuse la încãlziri ale componentelor interne fata de alte modele, si pentru a preveni degradarea acesteia.

Se urca masina pe rampe, sau ce are fiecare.
Pasul 1
Am demontat bateria, se foloseste chieie de 10 pentru borne.
Se desface cu o tubulara 13 cu tija lunga pentru a avea loc sa ajungã la prinderea bateriei de tavita unde sta.
Pasul 2
Se desfac 2-3 suruburi (eu am avut decât 2) de 13 care tin tava unde sta bateria, se scoate.
Pasul 3
Sub tava se gãseste un buson care se desface cu cheie inbus de 7, este busonul pe unde se face umplerea cu ulei.
Pasul 4
Se desface scutul motorului, care la mine este din fier, 4 suruburi de 13.
Pasul 5
Se face rost de un recipient pentru scurgerea uleiului, se desface busonul de golire cu o chei de 10 mm hexagonala.

[/imglb]
Pasul 6
Dupã scurgerea uleiului, se strânge busonul.
Pasul 7
Se face rost de o pâlnie pentru a facilita turnarea uleiului în cutia de viteze, se introduce 2,6-2,8 litri de ului. Eu am bãgat prima data 2,6 litri si tot atâta am scos, acum am bãgat aproximativ 2,75 litri.
[imglb=https://www.clubopel.com/8080/uploads/2021-04/102282_wlrubgs05.jpg]

Se reiau pasii în ordine inversa demontãri.
Dacã am omis ceva îmi dati de stire.

Masina în cauza Zafira B 1,7 CDTi 125 Cp, An 2008

Spor la treaba
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR