Ai uitat parola?

1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • ADey408

• Mesaje scrise: 25
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat in: 03 Oct 2021

• Mesaj Privat
Buna ziua , am și eu o problema de ceva vreme, căreia nu i.am dat importanta de 2 ani , mi se tot aprinde martorul ulei cu galben.. până acum 2 luni verificam uleiul și nivelul era cum trebuie, acum 2 luni a început să.mi apără cu roșu martorul de ulei și atunci am văzut că la joja nivelul nu mai e cum trebuie . Recent am schimbat electromotorul și am văzut că , scutul e plin de ulei și de aceea cred că îl pierde nu l mănâncă pt că nu da nici fum. Acum problema e că uleiul nu pica jos , e doar pe scut și am completat 1 litru la 500km ceea ce e mult... Mă gândeam că dacă îl pierdea , totuși pica și jos ulei nu doar pe scut ... Acum îmi fac programare la service și as vrea sa știu dacă a mai pățit cineva așa ceva să știu la ce să mă aștept și dacă este o problema cunoscuta la motorul de 1.9 de 88kw.

MODEL: Astra h
MOTOR: 1.9

Skip Ads 60 min (0/3)

• ADey408

• Mesaj Privat
Careva o idee ?
  • iulian1971

• Mesaje scrise: 7,379
  • Masina: Astra Z17DTH din 2008
  • Cont inregistrat in: 21 Dec 2006

• Mesaj Privat
Posibil sa piarda pe la turbina.
Mergi la service si te lamuresti.
  • ADey408

• Mesaj Privat
Am înțeles...adică îl mănâncă turbina sau îl pierde ? Să mă aștept să o ia pe ulei ?.. totuși ce e cu uleiul pe scut...
Precizez că am avut un accident și încă nu am reparat mașină și am observat ulei pe intercooler... Mă gândesc că nu are ce căuta ulei in intercooler , intercoolerul a fost și el lovit în accident și văd că e murdar de ulei ..
  • alex_arhire

• Mesaje scrise: 999
  • Masina: Astra Z20LET din 2001
  • Cont inregistrat in: 10 Sep 2006

• Mesaj Privat
poti lua 1-2 spray-uri de frana si cureti tot uleiul de pe motor si anexe, mergi cu masina cateva zile ca sa vezi pe unde pierde, dupa care schimbi ce e nevoie.
sau, o duci la un service pentru curatare (cu dat scutul jos), urmaresti cateva zile si repari ce e nevoie
  • ADey408

• Mesaj Privat
Vad că ăștia de la service încă nu m.au programat ... Sincer nu știu ce să îi fac la mașină nici nu am timp să mă ocup de ea , fac zilnic naveta cu ea până la Craiova și înapoi în total 500 km pe zi. Intr.o săptămână i.am băgat 1 litru deja de ulei , și chiar nu știu pe unde îl pierde sau îl mănâncă... Nici service.urile nu mai merg in tara asta ..
  • tudor_and

• Mesaje scrise: 17
  • Masina: Astra Z14XEP din 2008
  • Cont inregistrat in: 31 Aug 2013

• Mesaj Privat
Salutare
Ma poate ajuta cineva cu un feedback?De unde curge acest ulei din partea dreapta sub filtru de ulei?De la semiringul de la palier?cod motor z14xep.
Multumesc.
Skip Ads 60 min (0/3)

1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra si tu in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata

CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR