Ai uitat parola?

1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • PRobert886

• Mesaje scrise: 6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2022

• Mesaj Privat
Salut! Am cumpărat acum o lună un opel Astra h din 2008, pentru facultate. L-am cumpărat cu o problemă la unitatea radio, fostul proprietar a vărsat cafea pe butoane și au rămas blocate. Am zis sa o dau jos sa vad daca o pot curăța, am scos o cu 4 cuie, apoi i-am scos mufa antenei și conectorul de la boxe și alimentare (nu știu cum se numește exact, mă scuzați).Am realizat că unitatea nu poate fi curățată și am zis că o las așa până cumpăr alta, posturile radio și conectarea auxiliara încă mergeau.
Încerc să o conectez, iese fum. Am crezut că poate trebuie scoasă borna, am incercat și cu borna scoasă, același rezultat. Când o conectez, scoate fum, nu cred că s a ars, încă se aude cd playerul cum încearcă să învârtă.
Care ar putea fi cauzele? Eu o introduc fix cum era inițial.

MODEL: OPEL ASTRA H 2008
MOTOR: 1.7 tdi

• marius-opel

• Mesaje scrise: 462
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2016

• Mesaj Privat
daca iese fum in cadrul unitatii are un scurt prin urmare iese fum!trebuie verificata placa electronica de electronist care i-ti va da verdict se face sau alta unitate noua sau sh! bafta.
  • CristianTM

• Mesaje scrise: 4,053
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

• Mesaj Privat
Verifica mai intai firele din usile spate/ din burdufuri. De obicei se foarfeca acolo ...si e posibil sa faca scurtcircuit permanent.

CristianTM.
  • PRobert886

• Mesaj Privat
@CristianTM am veriticat si este firul rosu gros rupt de tot in usa din spate si alte fire au doar izolatia rupta.
Crezi ca de asta mi s a ars casetofonul? Mi s a ars finalul oare?
  • PRobert886

• Mesaj Privat
CristianTM a scris:Verifica mai intai firele din usile spate/ din burdufuri. De obicei se foarfeca acolo ...si e posibil sa faca scurtcircuit permanent.

CristianTM.

firul rosu gros ce e?
Skip ads 60' (0/3)

1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi