Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • ghita george

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2022

  • Mesaj Privat
CE ULEI TREBUIE SA BAG LA SERVO SI CUTIE ASTRA G 2002? DENUMIREA EXACTA PTR FIECARE! IN BORCANUL DE SERVO AM BAGAT UN SERVETEL SI PARE GALBIN LA CULOARE SAU A FOST VERDE?
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,500
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Ai fãcut o (salatã de) varzã, pe acest topic, cu ultima ta cerere ...imperioasã. Ar trebui sã reconsideri și sã te adresezi în topicul potrivit...dacã e posibil.
  • ghita george

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2022

  • Mesaj Privat
am apelat la cineva care a plecat de la zero in meserie si are intelegerea necesara ptr un amator, de aceea aveam nevoie de un sfat cum sa ajung la clapeta parbriz, pas cu pas! imi pare rau ca v-a simtiti jignit de cererea mea! o sa astept la cineva care are intelegerea necesara!
  • ghita george

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2022

  • Mesaj Privat
bibu 16v, poti sa iei exemplu de maturitate de la sebage care a raspuns cu poza aeroterma, indicatii! totusi eu nu stiu sa ajung pana acolo, e greu asa cu unii, dar daca ai intelegerea necesara, intelepciunea necesara dar mai ales priceperea necesara de meserias, oferi un raspuns elocvent, cum a facut sebage, intelegi tu? incerc sa fac ceva, nu am bani de service, sunt paznic, ce vrei, de aceea intreb aceste lucruri, si ce ulei sa bag la servo, la cutie... ms sebage ptr amabitate si profesionalism
Skip ads

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,482
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Ai postat despre ulei cutie viteze si lichid hidraulic pentru servodirectie, intr-un topic despre aeroterma.
Aceasta era "salata", asa ca era ok sa-ti recunosti greseala si sa rogi un moderator/admin, sa mute intrebarea in locul potrivit. (folosirea se majuscule, la fel, contravine regulamentului, dar nu mai poti modifica tu, macar de acum inainte sa stii)

P.S. Rog eu pe cineva din colegii cu drepturi, sa mute ce este de mutat. Postul meu se poate si sterge, nu aduce vreun aport tehnic sau important.
  • ghita george

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2022

  • Mesaj Privat
habar nu am ca sunt lucruri diferite, acum aflu de la tine, eu am crezut ca aici pot sa intreb despre orice, acum inteleg sunt pe categorii(topic), imi cer iertare ca nu am stiut asa ceva, e prima data cand scriu, am sa renunt, se pare ca deranjez, sincer imi pare rau, ma simt de parca am bagat mana in geanta cuiva, eu stiu ca doar am cerut un sprijin, imi pare rau
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,482
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Nu trebuie sa te simti " de parca ai bagat mana in geanta cuiva", la fel cum nu trebuie sa "certi" pe cineva care incearca sa te corecteze.

Pe copii, cand gresesc cu ceva si ii corectezi sau chiar ii certi, nu inseamna ca ii alungi din familia sau din viata ta (sau ca ii consideri hoti), ci din contra, inseamna ca incerci sa le arati cum trebuie sa procedeze pe viitor, tocmai pentru ca iti pasa de ei si de societatea in care vor creste si vor trai.

Incearca sa inveti ceea ce ti se spune si sa iti vezi in continuare de interesul tau (acela de a-ti rezolva problemele).
De ce sunt categorii? Tot pentru binele colegilor in cautare de rezolvari. Pentru ca oricine intra si cauta o informatie anume, sa ajunga la acea informatie, nu sa citeasca zeci de pagini despre altceva.


Ultima modificare facuta de sebage la Sam 29 Oct, 2022 12:10 pm
  • ghita george

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2022

  • Mesaj Privat
e f. corect ceea ce ai spus, dar nu am stiut, eu m-am inscris, am pus o intrebare si dintr-o data am primit raspuns, atat stiu de voi, chiar ca un copil am fost
Skip ads

  • ghita george

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2022

  • Mesaj Privat
nici macar nu stiu cum sa ajung sa caut un topic despre ulei, eu am crezut ca vorbesc cu cineva, ex cu tine si pot sa intreb orice, imi pare rau de nepriceperea mea si am inteles f. b. tot ceea ce ai spus, varza... ai fost corect, ai invatat un nepriceput, dar tot as dori sa-mi raspunzi, daca vrei, la intrebari, nu am la cine sa apelez, doar pe net, voi sunteti profesionisti si puteti sa oferiti concretul!
  • Mr.Opel

  • Mesaje scrise: 2,288
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
@ghita george in dreapta sus ai o lupa, click pe ea si asa poti face cautari dupa discutii existente.



Cand faci cautari, incearca sa cauti ceva concret si nu generalist. De ex., "ulei servo" e prea vag (ulei servo pt ce model?) pe cand "ulei servodirectie astra g" e mai ok.
Joaca-te de cateva ori cu functia asta pana te prinzi cum functioneaza (ignora rezultatele marcate ca "Anunt", alea sunt reclame).

Concret la problema ta avem doua discutii:
Lichid servodirectie Astra G Z18XE 2001
Schimb ulei servodirectie Astra G Z17DTL din 2005

Sper ca te ajuta.

De asemenea, in caz ca vrei sa adaugi ceva la ultimul tau mesaj (poate ai uitat, se mai intampla), poti edita mesajul in prima ora dupa postare. Click pe Edit si adauga/schimba ce vrei:

  • ghita george

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2022

  • Mesaj Privat
am inteles cum functioneaza, e bine ca are cine sa m-a invete, ms frumos, habar nu aveam de tot ceea ce mi-ai spus, am sa fiu atent deacum! ptr astra g 2002 benzina, ce bag la servo, gm 1940766 sau1940715? iar la cutie 1940182?aceste uleiuri se gasesc in magazin de profil sub aceste inscriptii?
  • Mr.Opel

  • Mesaje scrise: 2,288
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Nu stiu sa-ti spun care coduri sunt dar cei de la magazin ar trebui sa-ti dea produsele corecte in functie de seria sasiului (sa le prezinti talonul).
Din ce vad prin magazinele online, pentru servo, ambele coduri sunt ok (fac referire la acelasi produs). Iar pt cutie, codul pare corect.
Repet, da-le seria cand mergi la magazin.
Skip ads

  • ghita george

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2022

  • Mesaj Privat
ms frumos, am de asteptat o saptamana sa-mi parvina certificatul de la politie, prin posta, ieri am inscris-o!
  • Mr.Opel

  • Mesaje scrise: 2,288
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Ai aici un manual de utilizare astra g in limba romana (doar scanat am gasit din pacate):
https://hoinareala.eu/masina...l%20astra%20g.pdf

backup link: https://drive.google.com/fil...ew?usp=share_link

Majoritatea problemelor cu care te vei confrunta au fost discutate pe forum dar e posibil sa fie mai greu de gasit.

Spor si drumuri bune!


Ultima modificare facuta de Mr.Opel la Sam 29 Oct, 2022 1:55 pm, modificat de 3 ori in total
  • ghita george

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2022

  • Mesaj Privat
ms f. mult!
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,500
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
ghita george a scris:ms frumos, am de asteptat o saptamana sa-mi parvina certificatul de la politie, prin posta, ieri am inscris-o!

CIV(cartea de identitate a vehiculului) este la tine, nu trebuie sã aștepți certificatul de înmatriculare, este chiar mai bunã ca informații cuprinse, ai nevoie doar de seria șasiu(VIN acronim englezesc universal recunoscut) ptr a comanda piese/consumabile...asta dacã conteazã sã câștigi ceva timp...
Ptr ulei de cutie, ar trebui sã insiști sã capeți doar ulei original GM, cu codul menționat (e o pãrere cvasi-unanimã cã e cea mai bunã variantã), dar te avertizez cã o sã-ți parã scump, dacã nu te orientezi foarte bine.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR