Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K
  • 99sit

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Salutare grup,
am achizitionat de curand( pentru fiica mea) un Opel astra K elegance 2020, motorizare 1.5 d ,105cp.
Masina e inca in Germania si pana va sosi , ma intereseaza fiabiliatea motorului si cand se schimba distributia . Am inteles ca pe aceste modele , motorul este in 3 cilindri, produs de GM ( in colaborare cu o firma din Italia).
Colegi care au aceeasi motorizare , daca pot spune pareri si detalii...
Multumesc

Skip ads

  • wanchope

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salut. Nu cred ca este un motor produs de GM ci de Peugeot. In 2020 Opel nu mai era in portofoliul GM ci in grupul PSA. Legat de motor nu-mi pot da cu parerea, habar nu am Smile)
  • 99sit

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2013

  • Mesaj Privat
salut , m-am documentat atent si se pare ca motoarele in 3 cilindrii sunt produse de GM ( cele PSA sunt in 4 cilindrii), si au fost folosite ( chiar daca GM a intrat in portofoliul PSA) din considerente economice , fiind ultimele motoare produse in afara PSA. De la Astra L , s-a intrat din plin pe platforma PSA. ,dar nu asta e important, banuiesc ca ambele sunt ok. Ma interesa intretinerea , dar cred ca o sa intreb la reprezentanta Opel
  • wanchope

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Cel mai indicat sa intrebi la reprezentanta dar nu te astepta sa-ti impartaseasca prea multe. Nu stiu cati posesori ai acestui motor sunt in tara.
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,498
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
99sit a scris: ( chiar daca GM a intrat in portofoliul PSA)


Chiar dacă te lauzi că te-ai documentat...
GM nu a intrat în portofoliul PSA, respectiv Stellantis. Doar Opel.
  • 99sit

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2013

  • Mesaj Privat
NU ma laud cu absolut nimic , daca poti sa raspunzi la intrebarea topicului , Ok , daca nu lasa pe altul sa o faca, irosim timpul degeaba....
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,498
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Motorul este F15DVC, produs de GM. Este înrudit sau, mai degrabă, derivat din mai vechile B16DTX...
Zgomotoase pe repriză.
Au moștenit problema uzurii premature a lanțului de distribuție(chiar la 70-80k km), amplasată, într-un mare fel, unde altundeva?! Între motor și c.v.
Sunt recomandate schimburi de ulei(0W20) și filtru mai dese decât cele recomandate de producător, cam la jumătate.
PS
Odată ce afirmi că te-ai documentat atent, dar dai o chiflă de genul GM a fost preluat de PSA, îmi pare rau, dar ptr mine înseamnă, cât se poate de simplu, că te lauzi. Indiferent de ce crezi tu.
  • 99sit

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc de info despre,motor, e bine de stiut . Cat despre faptul in a scrie GM si nu Opel , greseala mea , daca tu o consideri lauda , sa fie primit!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR